Predsednik SDS in nekdanji premier Janez Janša je v zaporu prebil prvo noč. Danes je Janšo obiskal njegov odvetnik Franci Matoz. Janša mu je med drugim povedal, da se osebje zapora obnaša korektno, so sporočili iz Odbora 2014. Odbor 2014 je odbor za varstvo človekovih pravic in temeljnih svoboščin, ki so ga ustanovili Janševi podporniki. Danes so pozvali vrhovno sodišče, naj "neha manipulirati s postopki" in izpusti Janšo.
Janša je v zapor vstopil včeraj okoli 20. ure, o čemer smo že obširno poročali. Poročali smo tudi, da je bilo ob njegovem prihodu v zapor slišati žvižge in krike.
"Ta sprejem sozapornikov je bil pričakovan, to je bil eden od razlogov, da smo varnostne ukrepe temu primerno zaostrili," je za 24UR dejal generalnega direktorja uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Jože Podržaj in dodal, da so nato skupno z organizatorji in policijo ukrepe glede na situacijo omilili.
Poudaril je, da so vsem zapornikom zagotovljene ustrezne varnostne razmere, v tem primeru pa tudi ukrepi, ki dodatno zagotavljajo, da se nikakršen varnostni incident ne bo zgodil.
Janša trenutno na zaprtem oddelku
Janša je trenutno na zaprtem oddelku in naj bi bil tam še nekaj dni, potem pa ga bodo premestili na polzaprti oddelek. V zaprtem delu je komuniciranje z zunanjim svetom najbolj omejeno. Dovoljeno je le klicanje s stacionarnega telefona na nadzorovane številke, v pol odprtem oddelku je dovoljeno tudi, da lahko kaznjenca kličejo tudi od zunaj, na odprtem oddelku pa lahko obsojenci uporabljajo tudi internet in uporabljajo mobilne telefone.
Na zaprtem oddelku lahko obsojenci spremljajo 12 televizijskih programov, na svojih računalnikih pa lahko uporabljajo tudi televizijske kartice.
Na Dobu 10 članov SDS
Danes zjutraj pa je Dob pred zapor prišlo deset članov SDS, ki so postavili - kot so to sami imenovali - častno stražo. Tam bodo vztrajali vsak dan med 8. in 20. uro, vse dokler predsednik stranke Janša ne bo izšuščen iz zapora. Sodba v zadevi Patria, zaradi katere je bil obsojen na dveletno zaporno kazen, je po njihovem mnenju namreč krivična, prav tako pa se jim ne zdi prav, da je bil vodja opozicije zaprt tri tedne pred volitvami, je sporočil tiskovni predstavnik stranke Jurij Šink, ki je še poudaril, da so se člani sami odločili za takšno dejanje.
Pahor in Janša sta se pogovarjala po telefonu
V uradu predsednika republike Boruta Pahorja so potrdili, da sta se predsednik Pahor in Janša v četrtek popoldne pogovarjala po telefonu. Vsebine pogovora v predsednikovem uradu ne razkrivajo, prav tako z vsebino niso seznanjeni v stranki SDS.
Menda precej dolg četrtkov pogovor med Pahorjem in Janšo pušča veliko odprtih vprašanj, piše spletno Delo in dodaja, da so se medtem na družbenih omrežjih že začeli pojavljati neuradni pozivi predsedniku republike, naj pomilosti Janeza Janšo.
V uradu predsednika republike so v zvezi s pomilostitvami poudarili, da se postopek ne začne pri predsedniku republike. Kot so pojasnili, se lahko postopek začne v trenutku, ko upravičeni vlagatelj, to je običajno ožji družinski član, vloži prošnjo za pomilostitev pri pristojnem sodišču.
Sodišče nato pridobi mnenje pristojnega državnega tožilstva in ga skupaj s svojim mnenjem pošlje na ministrstvo za pravosodje, ki nato izdela poročilo in ga skupaj z mnenjem ministra za pravosodje, pristojnega sodišča in državnega tožilca pošlje predsedniku republike. Predsednik republike lahko tako pomilostitveni postopek začne šele, ko prejme poročilo ministrstva za pravosodje z vsemi mnenji pristojnih institucij.
Ker shod na Dobu ni bil prijavljen, je policija uvedla prekrškovni postopek
Včeraj popoldne se je na Dobu zbralo več kot 2.000 podpornikov Janše in ga podprli. Glede na to da organizator petkovega shoda na Dobu dogodka ni prijavil na policijski postaji, to predstavlja kršitev določil zakona o javnih zbiranjih. Policisti bodo v nadaljevanju v prekrškovnem postopku ugotavljali dejstva in okoliščine, so pojasnili na Policijski upravi Novo mesto.
Ob tem poudarjajo, da policisti postopajo enako v vseh podobnih primerih, neukrepanje pa bi pomenilo celo opustitev dolžnih ravnanj.
Na novomeški policijski upravi so navedli še, da so policisti ob petkovem dogodku opravili svoje delo "visoko profesionalno strokovno in zakonito". Navajajo, da so kljub velikemu številu udeležencev in dejstvu, da dogodek ni bil prijavljen, uspeli zagotoviti varnost vseh udeležencev in varnost premoženja, zagotavljali so pretočnost prometa in poskrbeli za varen prihod in odhod udeležencev.
KOMENTARJI (2144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.