Iz delovnega osnutka ministrstva za izobraževanje je razvidno, da ministrstvo za zdaj predvideva združitev oziroma pripojitev šol v osmih primerih. Pri tem na ministrstvu poudarjajo, da gre za delovni osnutek in da ni sprejet še noben konkreten sklep. Navajajo še, da se za dijake in učitelje ne spreminja nič.
Katere šole se bodo združevale?
Delovni osnutek tako predvideva združitev Srednje šole Kočevje in Gimnazije Kočevje. Združena šola bi imela 558 dijakov, s spremembami pa se po navedbah ministrstva strinjata oba ravnatelja.
V Celju naj bi se združili Srednja ekonomska šola in Poslovno-komercialna šola. Združena šola bi imela 870 dijakov, ravnatelja pa se z omenjenim združevanjem ne strinjata.
V Novi Gorici bi se združili Srednja ekonomska in trgovske šola ter Tehniški šolski center. Združena šola bi imela 2235 dijakov, ravnatelja obeh šolah pa po navedbah ministrstva predvideni ukrep razumeta.
Srednja šola Črnomelj bi namesto kot šola z dvema enotama delovala le še kot ena organizacijska enota. Prav tako bi kot ena organizacijske enota delovala Šolski center Rudolfa Maistra Kamnik ter Srednja gradbena, geodetska in ekonomska šola Ljubljana. V vseh treh primerih naj bi se ravnatelji s takšno spremembo strinjali.
V Slovenj Gradcu bi se združile Srednja gostinsko turistična in lesarska šola, Srednja zdravstvena šola, Srednja Ekonomska šola, Gimnazija in Srednja šola Muta. Center, ki bi nastal iz omenjenih šol, bi imel 1463 dijakov, zaposleni na omenjenih šolah pa po navedbah ministrstva združevanje razumejo.
V Mariboru pa bi se združili TŠC Maribor, Lesarska šola in Srednja elektro-računalniška šola, v katerih v zadnjih letih prav tako opažajo pospešen trend upadanja dijakov. Nova šola bi imela 2372 dijakov, soglasje ravnateljev o združevanju pa ne obstaja.
Za dijake in učitelje se ne bo nič spremenilo
Na ministrstvu v zvezi s združitvami oziroma pripojitvami poudarjajo, da se bo spremenil le pravni status šol, medtem ko se za dijake in učitelje ne bo spremenilo nič. Dijaki bodo še naprej hodili v iste šole in iste programe. Tudi selitev šol ne bo. Ravnatelji, ki bodo odveč, pa bodo lahko delali kot učitelji.
Zaradi pripojitev oziroma združitev bi lahko na kakšni šoli nastal kakšen presežek spremljevalnega osebja, vendar na ministrstvu navajajo, da bodo vsi ustrezno prerazporejeni v istem šolskem okolišu.
'Zgodila se bo ulica'
Ena izmed šol, ki naj bi jih ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport pridružilo Tehniškemu šolskemu centru Maribor, je tudi Srednja elektro-računalniška šola v Mariboru. Njen direktor Ivan Ketiš je sinoči za oddajo 24UR ZVEČER povedal, da imajo 930 dijakov in so največja mariborska srednja šola ter največja srednja šola v elektrotehniški in računalniški usmeritvi v državi. V Podravju so srednja šola z največjim vpisom, ki ga morajo kljub velikosti šole tudi omejevati.
Na vprašanje, ali se je sam ob pogovoru s pristojnim ministrom Žigo Turkom strinjal glede pridružitve, saj se po besedah ministra večina ravnateljev šol strinja s temi ukrepi, je dejal, da se je večina strinjala zato, ker sicer verjetno niso več ravnatelji. Na sestanku na ministrstvu naj bi direktor direktorata Jurij Šink Ketiša zgolj obvestil, da bodo srednjo šolo, ki jo vodi, s 1. januarjem 2013, pripojili Tehniškemu šolskemu centru Maribor. Sam je ob tem izrazil začudenje, saj je omenjeni center precej manjši od srednje šole, ki jo vodi. "Je rekel, da velikost ni pomembna. Se pravi, še en moški, ki daje prednost tehniki pred velikostjo," je komentiral Ketiš.
Prepričan je, da bodo s pridružitvijo morali reševati probleme šolskega centra, h kateremu bodo pripojeni. Sami sicer problemov nimajo, meni pa, da verjetno po pridružitvi ne bo več na položaju, ki ga trenutno zaseda.
Na vprašanje, kaj bodo storili, da bi to odločitev vlade preprečili, je odgovoril, da bodo uporabili vse legalne možnosti, če pa bodo pri tem neuspešni, pa so pripravljeni tudi na državljansko nepokorščino. "Naš predsednik vlade je vizionar, ko je napovedal, da se bo zgodila ulica. Res se bo zgodila," je zatrdil.
Ketiš je tudi dejal, da je glavni problem v tem, da se je težko boriti proti nekomu, ki "nastopa s pozicije sile in nima nobenih argumentov". Po njegovih besedah ministrstvo argumentov nima, zato mu je svetoval, "naj si nekaj izmisli". "Mislim celo, da smo moteči, ker vzgajamo široko razgledane, pametne mlade ljudi, ki niso primerni za strankarske disciplinirane vojščake," je zaključil.
KOMENTARJI (457)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.