Na slovenskih smučiščih se v eni sezoni poškoduje okoli 1000 smučarjev, med katerimi je petina otrok in mladostnikov, starih od 10 do 14 let. Med vzroki prednjačijo utrujenost, mišična nezrelost, neizkušenost, slabše smučarske veščine in neustrezna oprema.
Kljub napredku v razvoju smučanja se število nesreč na smučiščih ne zmanjšuje, spreminjajo pa se mehanizmi nastanka poškodb, ugotavlja specialist splošne kirurgije s travmatološkega oddelka Splošne bolnišnice Celje Franci Vindišar, ki je odgovoren tudi za organizacijo zdravniške službe na Smučišču Rogla.
Za preprečevanje vzrokov za nastanek poškodb je na voljo več učinkovitih načinov, na katere pa je treba pomisliti, še preden si pripnemo smuči. To še posebej velja za tiste, ki na smučišče vodijo otroke. Najprej je treba preveriti stanje smučarske opreme in njeno skladnost z otrokovim razvojem. Smučarski teren naj bo primeren smučarju, torej tak, da ga sposoben obvladati. Na smučišču je treba hitrost prilagoditi razmeram na progi, številu smučarjev in osebnim smučarskim veščinam. Pomembna pa je tudi dobra telesna pripravljenost, našteva Vindišar.
Pomemben dejavnik preprečevanja poškodb je tudi zaščitna oprema. Slovenska zakonodaja določa obvezno uporabo čelade za otroke do 14. leta starosti. Biti mora ustrezno velika, pravilno zapeta in ne sme se premikati. Ob tem strokovnjaki navajajo, da so odrasli in starši, ki prav tako uporabljajo smučarsko čelado, dober zgled mladim smučarjem.
Priporočljivo je, da so smučarji primerno oblečeni. Smučarska obleka naj bo primerne velikosti in naj otroku omogoča, da lahko pod bundo in smučarske hlače obleče še dodatna oblačila. Oblačila naj smučarjev ne ovirajo pri gibanju.
Starši in smučarski učitelji bi morali otroke in mladostnike pred vključitvijo na smučišče poučiti o vedenjskih pravilih, ki veljajo na smučiščih. Vsak smučar mora biti seznanjen vsaj z 10 FIS pravili, ki urejajo obnašanje na smučišču in so praviloma na ogled na vidnih mestih vseh organiziranih smučišč.
Ob tem strokovnjaki opozarjajo tudi na spremembe, ki jih prinašajo razvoj smučarskih tehnik in opreme. Smučanje danes zahteva več previdnosti, upoštevanja drugih na smučišču in več znanja. Za varno sožitje vseh različnih smučarskih tehnik in različno starih smučarjev bi morali izboljšati kulturo smučanja in vzgojo na tem področju, poudarja Vindišar in dodaja, da ima poleg osveščanja smučarjev velik pomen tudi primerno urejeno in kakovostno pripravljeno smučišče.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.