"Danes, ko ženske živijo na mednarodni vesoljski postaji, dobivajo Nobelove nagrade, igrajo nogomet, vozijo reaktivna letala, se mi zdi res trapasto, da trgovine deklice usmerjajo k roza igračam, ki so pretežno likalniki, dojenčki in poniji. In fante k bagrom in helikopterjem," pravi Nina Kožar, tviterašica (@opica), ustanoviteljica Knjigobežnic in skupine Nogomet za punce. "Nisem feministka, a te delitve me motijo."
Delitve, ki že v rani mladosti ukalupljajo v predopotopne, stereotipne spolne vloge. Pred prihajajočim dnevom žena so v oddaji Epilog govorili tudi o tej temi. Tudi o tem, kako v 21. stoletju v otroških trgovinah sredi Slovenije najdete ločene police z napisi "igrače za deklice" in "igrače za dečke". In ukalupljanje se potem nadaljuje v obdobju šole. Predvsem z mitom o tem, da so "punce pridne, fanti pa pametni". Punce redko spodbujajo k zanimanju za tehniko, zato se kasneje tudi redkeje odločajo za tehnične poklice.
"Programiranje ni za punce, to so mi rekli," se spominja Saša Spačal iz iniciative ČIPke, to je Iniciativa za ženske s čutom za tehnologijo, znanost in umetnost. ČIPke so strokovnjakinje za programiranje, grafično oblikovanje, videomontažo, elektroniko in robotiko. "A ti znaš te mašine uporabljat? Seveda, saj sem jih sama naredila, jaz sem jih zalotala," razlaga druga članica ČIPK Ida Hiršenfelder, kako je zaradi svojega znanja in dejavnosti deležna začudenih pogledov.
Fanti dobivajo za darila znastvene komplete, s katerimi potem izdelujejo vulkane, puncam pa nosijo barbike. Zakaj? In zakaj nekateri v 21. stoletju mislijo, da bodo ženske svojo ženstvenost našle pri plesu ob drogu, šivanju in v posebnih avtošolah za ženske?
KOMENTARJI (175)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.