Klor dioksid, s katerim odstranjujejo legionelo, je v mrtvih rokavih vodovodnega sistema ljubljanskega Onkološkega inštituta (OI) povzročil luščenje oblog jeklenih pocinkanih cevi, je na današnji novinarski konferenci Zdravstvenega inšpektorata RS (Zirs) pojasnila Vera Ovsenek. Vzorčenje je pokazalo, da so bile koncentracije cinka in železa povečane v mrtvih rokavih in na manj uporabljanih mestih. Danes so inšpektorji vzeli ponovne vzorce na teh mestih, da bi preverili, ali so ukrepi, ki so jih izvajali na OI, odpravili težavo.
Ker imajo vsi trije objekti OI enotno vodovodno omrežje, prepoved uporabe pitne vode po odločitvi komisije za preprečevanje bolnišničnih okužb za zdaj ostaja. Pa čeprav so bile povečane vrednosti cinka in železa ugotovljene na mestih, kjer bolniki niso izpostavljeni – v laboratorijski diagnostiki, kjer se voda pred uporabo filtrira, in na enem mrtvem rokavu v sobi za čistilke –, je še opozorila Ovsenekova.
Po mnenju Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj je klor dioksid na mestih, kjer se voda ni točila oziroma kjer je zastajala, povzročil luščenje cevi, je pojasnila Ovsenekova. Poudarila je, da se je to zgodilo le na mestih, kjer ni bilo stalnega pretoka vode. To naj bi odpravili z zagotovitvijo stalne pretočnosti in odstranitvijo mrtvih rokavov. Ali jim je uspelo, pa bodo pokazali rezultati analize po zadnjem vzorčenju vode, ki naj bi bili znani prihodnji teden.
V kolikor rezultati analize na prisotnost cinka in železa ne bi bili ugodni, pa bi po besedah Ovsenkove "strokovne inštitucije morale podati še kakšno drugo navodilo".
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.