Na Facebooku se je širil zapis uporabnika storitev Pošte Slovenije. Ker ima uporabnik kar precej opravka s pošto, je testiral njihove storitve in rezultati še zdaleč niso dobri. Za komentarje smo se obrnili tudi na Pošto Slovenije.
Na pošti so presenečeni
Uporabnik je v testu 100 različnim naslovnikom po vsem svetu poslal 100 pisemskih pošiljk. Po dveh mesecih so bili njegovi rezultati sledeči:
''12 od 100 pošiljk ni doseglo cilja.
10 od 100 pošiljk je prispelo poškodovanih.
65 od 100 pošiljk je prispelo izven podanega roka dostave, od tega je kar 75 odstotkov pošiljk potrebovalo dvakrat več časa za dostavo, kot obljublja pošta.
3 od 100 pošiljk je prejemnik prejel z dodatnim stroškom (čeprav ni bilo carinske vrednosti, saj je bila vsebina vredna zgolj pičlih pet evrov),'' je navedel uporabnik storitev.
Kot najbolj drastične primere je navedel, da je pošiljka v Kalifornijo potovala kar 45 dni, v Nemčijo 21 dni, pošiljka pa je v Veliko Britanijo po njegovih trditvah potrebovala kar 25 dni, ob tem da je prepotovala ''pol sveta'' - na njej so bili poštni žigi iz Rusije, Indije, Francije, Egipta in Hrvaške.
Nad ugotovitvami uporabnika so na Pošti Slovenije, kot je zatrdila Jasmina Roškar, direktorica Službe korporativnega komuniciranja, zelo presenečeni. Poudarila je, da Pošta Slovenije skrbi za prenos pošiljk v Sloveniji in da nima vpliva na roke prenosa v tuji državi. Dodala je, da znotraj Slovenije dosegajo izredne rezultate, in sicer da so lani pravočasno dostavili kar 96,3 odstotka pošiljk, zunaj meja pa so v veliki meri odvisni od kakovosti storitev letalskih prevoznikov in tujih poštnih operaterjev.
''Uporabnik ob svojih ugotovitvah ni zapisal nobenih številk pošiljk, ki jih je testiral. Običajno namreč je, da so v pritožbi navedeni konkretni podatki, ki jih lahko tudi mi preverimo in ugotavljamo morebitne nepravilnosti ob prenosu pošiljke. Predvidevamo, da je šlo za navadne pisemske pošiljke, prenosa teh pošiljk pa ne moremo konkretno preveriti. Lahko pa komentiramo podatke o datumu oddaje in vročitve pošiljk, vsebino pošiljk, ustreznost izbire storitve in podobno. Poudarjamo, da Pošta Slovenije lahko vpliva na prenos pošiljk v Sloveniji, na sam letalski transport do tuje države in prenos v naslovni državi pa ne,'' je pojasnila Roškarjeva.
Zakaj tako dolgo do Kalifornije in Velike Britanije?
Nadaljevala je, da so načeloma uporabniki, ki pošto naslavljajo v ZDA z dostavljenimi roki zadovoljni, a da je imela ameriška pošta ''od lanskega decembra in v začetnih letošnjih mesecih velike težave na letališču v New Yorku (kamor Pošta Slovenije odpravlja vse vrste poštnih pošiljk za to državo), kjer je prihajalo do velikih zastojev in zamud. Na to nismo imeli vpliva, prav tako niso imele vpliva na to ostale pošte sveta''.
Na Pošti Slovenije dvomijo v rezultat pri pošiljki v Veliko Britanijo. Roškarjeva je razložila, da seveda lahko pride do nepravilne usmeritve pošiljke, ''da bi pa se pri eni pošiljki zgodilo toliko napak pri tolikšnem številu navedenih pošt, pravzaprav ni mogoče''.
Ali povrnejo denar?
Na Pošti Slovenije so še zagotovili, da povrnejo denar, če uporabnik ni zadovoljen s storitvijo. Za pošiljke, ki so bile prenesene v roku, ki bistveno presega objavljen informativni rok, uporabniku vrnejo plačano poštnino, za poškodovane pošiljke v skladu z veljavnimi predpisi izplačajo ustrezno odškodnino. ''Če bi bile pošiljke pri prenosu po Sloveniji poškodovane, bi bil narejen zapisnik o poškodovani pošiljki oz. bi bila pošiljka vrnjena pošiljatelju ter nato izplačana ustrezna odškodnina v skladu z veljavnimi predpisi. Glede na to, da so naslovniki pošiljke prejeli, so bile torej pošiljke poškodovane po tem, ko so zapustile Slovenijo,'' je Roškarjeva zapisala glede konkretnega primera uporabnika, ki je naredil test, rezultate pa objavil na Facebooku.
Na Pošti Slovenije so še zaključili, da je bilo lani iz Slovenije v tujino odpravljenih ter iz tujine prejetih skupaj približno 17,5 milijonov kosov pisemskih pošiljk. Zahtevkov za odškodnine pa je bilo za vse vrste pošiljk (prispetje in odprava) 633.
KOMENTARJI (252)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.