Zajel nas je vročinski val, ko bomo merili temperature tudi precej nad 30 stopinj Celzija. Tako danes kot jutri ob precej jasno, na severu države bi sicer lahko bile danes popoldne posamezne nevihte.
PREBERITE ŠE: Kam po ohladitev?
Še bolj vroče bo v ponedeljek in torek, ko se bodo temperature dvignile tudi nad 35 stopinj Celzija. ''Če bodo temperature 37, 38 stopinj Celzija, bi lahko videli kake ekstreme, čeprav za julij so ti postavljeni precej visoko,'' je za 24ur.com dejal Andrej Pečenko, dežurni vremenoslovec na Agenciji za okolje (Arso).
V sredo preobrat
Vročinski val se bo, kot trenutno kaže, končal v sredo. ''V sredo kaže na fronto, ki prinese ohladitev in tudi kar nekaj padavin. Dopoldne bo še jasno in še vedno vročo, fronta pa bo potem prinesla nevihte. V četrtek bo potem le okoli 25 stopinj Celzija,'' je dejal Pečenko.
''Sredine nevihte bi lahko prinesle obilne padavine, izključena ni niti toča. Možen je tudi močnejši veter, pa tudi neurja, ker bo tak temperaturni preskok,'' je še dodal Pečenko.
Visoke koncentracije ozona
V naslednjih dneh pričakujemo visoke koncentracije ozona, ki lahko predvsem na Primorskem presežejo opozorilno urno vrednost 180 μg/m3, opozarjajo na Arsu.
Dodali so, da splošna priporočila, ki veljajo za vroče, jasne, sončne dni, ko so povišane tudi koncentracije ozona, so:
- prostore zračimo v jutranjih urah in delu dopoldneva.
- Popoldne se zadržujemo v zaprtih prostorih, kjer so koncentracije ozona nižje. Koncentracije ozona so v dnevu najvišje med 12. in 17. uro, na Primorskem in ob obali pa med 12. do 19. uro.
- Izogibamo se fizičnim aktivnostim na prostem (tudi v hribih so poleti koncentracije ozona visoke). Aktivnosti na prostem izvajamo v jutranjih urah, ko so koncentracije ozona nižje.
Kot opozarjajo, vročina lahko povzroči številne škodljive vplive na zdravje, zlasti za občutljivejše skupine prebivalstva:
- starejše in otroke,
- bolnike (bolj ogroženi so bolniki z obolenji, ki vplivajo na uravnavanje toplote v telesu, na mobilnost in sposobnost presojanja - npr. bolniki s srčno žilnimi obolenji in obolenji dihal, diabetiki, bolniki z obolenji ledvic, bolniki z duševnimi motnjami, nepokretni; na uravnavanje toplote vpliva tudi uživanje nekaterih zdravil),
- osebe s socialno-ekonomskimi problemi (ljudi z nizkim socialno-ekonomskim statusom, brezdomce, socialno izolirane, prebivalce, ki imajo slabši dostop do zdravstvenih ustanov),
- osebe, ki so dodatno izpostavljene nekaterim dejavnikom iz okolja (onesnaženemu zraku; imajo slabše bivalne pogoje: bivajo v podstrešnih stanovanjih, v slabše prezračenih ali prenatrpanih prostorih, brez naprav za klimatizacijo; delavce, ki delajo na prostem in prebivalce mest).
Daljše obdobje vročine lahko povzroči različne težave in pregretje telesa:
- kožne izpuščaje,
- vročinske krče,
- vročinsko izčrpanost,
- omedlevico, kratkotrajno izgubo zavesti,
- vročinsko kap.
Težave preprečimo tako, da zmanjšamo obremenitev telesa s toploto tako, da:
- zmanjšamo izpostavljenost vročini
- se umaknemo v senco ali v hladnejše prostore
- zmanjšamo nastajanje toplote
- fizično aktivnost na prostem omejimo na jutranje in večerne ure
- uživamo 'lahko hrano' in v manjših obrokih.
- telesu omogočimo odvajanje toplote s pravilno izbiro oblačil in z
zadostnim uživanjem tekočin.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.