LJ
Weather
-3° | -11°

 

Türk: Demokracija je organiziran konflikt

Predsednik Türk je v Katarju med drugim predaval o demokraciji, o kateri je dejal, da gre za odprt koncept, ki je odvisen od razmer. Demokracija po njegovem mnenju ni harmonija, temveč umetnost usklajevanja interesov.

Danilo Türk

Po Türkovih besedah demokracija vedno prihaja od znotraj. (Foto: Miro Majcen)

Predsednik republike Danilo Türk je v okviru obiska v Katarju spregovoril pred študenti in profesorji mednarodnih odnosov podružnice ameriške univerze Georgetown in predaval na temo "Demokracija, človekove pravice in dialog med civilizacijami". Poudaril je, da je demokracija odprt koncept, ki je odvisen od razmer in ga je treba stalno negovati.

Demokracija je po Türkovih besedah organiziran konflikt, zato ni harmonija, temveč umetnost usklajevanja številnih različnih interesov. Obenem je poudaril, da živimo v globaliziranem svetu, ki pa ni globalen v smislu političnih sistemov in ureditev.

Omenil je val demokratizacije po 70. letih prejšnjega stoletja v Evropi in drugod po svetu. Danes je tako okvirno okoli tri četrtine držav po svetu vsaj uradno demokratičnih. Če pa se v nacionalnih državah demokracija še razvija, pa je na globalni ravni oz. v globalnih odnosih po Türkovem prepričanju ni dovolj.

Demokracija vedno prihaja od znotraj, je zatrdil predsednik republike, lahko pa se po njegovem mnenju od zunaj pomaga pri njenem gojenju. Sporno pa je, kakšna naj bo ta podpora, je dodal. Gre predvsem za vprašanje, kolikšen naj bo obseg in kakšna naj bo oblika te zunanje podpore, da bo demokratičen proces legitimen.

Ko je slušateljem omenil nizko stopnjo korupcije v Sloveniji, pa je povedal, da je ta sicer posledica tradicije nenagnjenosti h korupciji med Slovenci, vendar pa ta kulturna značilnost ni dovolj, zato je za res učinkovito izkoreninjanje korupcije potreben tudi učinkovit regulatorni in pravosodni sistem, kjer pa ima Slovenija zaenkrat še pomanjkljivosti.

Zunanji dejavniki morajo biti po Türkovem prepričanju zelo previdni pri vpletanju v politične procese v določeni državi, saj lahko ob prevelikem pritisku in agresivnosti nastajajoče demokracije ogrozijo. Zato je treba biti dosleden in načelen, kar pa je v luči različnih nacionalnih interesov težko doseči.

Demokracija mora biti obenem po Türkovih besedah učinkovita in dajati rezultate, saj je do demokratskih sprememb prišlo zaradi pričakovanj ljudi po spremembah in blaginji. Do učinkovite demokracije pa ne pride vedno, saj na razvoj blaginje pogosto vplivajo dejavniki, ki so zunaj demokratičnega sistema, je ugotavljal predsednik.

Poleg učinkovitosti se mora demokracija dokazati tudi skozi zagotavljanje pravne države. Dal je primer korupcije, ki vpliva na kakovost demokracije in zadovoljstvo z demokracijo. Spoštovanje pravne države je zato nujno za uspeh demokracije.

Obenem je predsednik republike izpostavil tudi pomen spoštovanja človekovih pravic za demokracijo, saj so te njen temelj. Človekove pravice so po Türkovih besedah zelo splošne in jih je treba tolmačiti v različnih kulturnih in zgodovinskih kontekstih, iz česar izhaja potreba po razumevanju in poglobljeni razpravi o človekovih pravicah na globalni ravni.

Na vprašanje, kako se počuti, ko o demokraciji govori v nedemokratični državi – v Katarju vse niti še vedno vleče emir Hamad bin Kalifa al Tani z družino –, je Türk odgovoril, da je Katar odprta država, ki skrbi za dialog, njen prispevek k spodbujanju svobode izražanja doma in širše pa je zelo pomemben. Kot predsednik pa ne more soditi o ustreznosti političnega sistema v določeni državi.

Prenesi v

Glasuj

Pošlji sporočilo

Tvoja E-pošta:

E-pošta prejemnika:

Kratko sporočilo:
 

Komentarjev: 29
Buena Vita 11.01.2010 19:44:41
ua
Za Turk je Katar odprta država, saj je on še vedno navajen živeti v totalitarizmu.
 
tale člouk pa zadnje čase govori vse bolj neorganizirane bedarije ! _ _ _ _ _ _ :-(
TURK PREDAVAL DEMOKRACIJA NJEMU JE TO ŠPANSKA VAS NJEMU ŠE KOMUNIZEM NI ODŠEL OD ZNOTRAJ.JA SO PA RES ZA ČASOM ,DA SO GA POSLUŠALI.
 
Antikomunist 10.01.2010 21:00:44
Turk je samo še eno od mnogih komunističnih kukavičjih jajc-hvalabogu se bližajo volitv !
 
Demokracija v Sloveniji je, da ne smeš govoriti čez kriminalce, morilce in lažnivce. Za to skrbijo odvetniki in sodstvo.
 
Takle organiziran konflikt Turk že kar nekaj časa vpodbuja.
Buena Vita 10.01.2010 20:40:38
AHA,,RES,TURKU DIŠIJO BELE PLAHTE Z ČRNO OBROBO,,,,,NEKAM DOSTI PARADARI PO TISTIH KRAJIH,,,KAJ SE UČI KAMELE VZGAJAT
KOMUNIZEN pa poosebljena harmonija interesov!
Se ve čigavih. Se mu kolca po teh časih...
 
PO Tv je pokazalo "gospoda Vindiša", ki se je pohvalil da je zgradil stavbe v Katarju. Ni jih zgradil on ampak njegovi NEPLAČANI DELAVCI. V Katar so šli za dlje časa, delali od jutra do večera plačano pa dobili nič. Ko so se vračali jim je obljubil prezplačno prenoščiče v kraju prestopa letala v Turčiji, plačano pa ni bilo NIČ. Sram ga bodi. Potem pa še ga intervjujajo. Upam da se sedaj počuti velecenjenega in pametnega, ko se je pojavil po tv, drugje pa izkorišča delavce. Plačo jim je obljubljam večkrat, plačal pa ni nič. Plačano ni bilo niti zdrvastveno zavarovanje.
Več komentarjev