Stavkovni odbor Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) je danes zavrnil predlagane vladne varčevalne ukrepe v javnem sektorju. Glavni tajnik sindikata Branimir Štrukelj je v oddaji 24UR OB ENIH dejal, da so bili na seji ogorčeni nad dogajanjem v državi. Govorili so o "korupciji, ki se veže na politične elite" in o tem, da kljub odpovedovanju v državi ni nič bolje, ampak vsak dan slabše.
Če se želi vlada z njimi pogajati o novih ukrepih, morajo najprej vse tri veje oblasti – zakonodajna, izvršna in sodna – vnaprej privoliti v znižanje svojih plač. Znižanje mora biti večje, kot ga vlada zahteva od javnega sektorja. "Te tri veje oblasti nosijo največjo odgovornost, da smo, kjer smo. Zato naj vsaj na simbolni ceni več prispevajo za rešitev iz krize," je povedal. "Ne bom zganjal demagogije o kakšnih visokih plačah, ker vsi vemo, da to v vseh treh vejah oblasti preprosto niso, a vendarle je na tej simbolni ravni to ključnega pomena," je dodal Štrukelj.
O kakršnem koli znižanju plač ali drugih ukrepov za javne uslužbence so se v Svizu pripravljeni pogajati le za časovno omejeno obdobje. Tako zahtevajo, da se v dogovor z vladno stranjo zapišejo datumi, kdaj se bodo stvari vrnile v prvotno stanje. "Samo tako imajo varčevalni ukrepi smisel: če imajo svoj konec," je poudaril Štrukelj.
Ob tem v sindikatu še pozivajo poslance, naj iz obravnave umaknejo vnos fiskalnega pravila v ustavo, saj da bo le to omogočilo resna pogajanja sindikatov javnega sektorja z vlado.
Štrukelj je znova poudaril, da bi poseg v standarde in normative pomenil neposreden poziv k stavki ter da se o tem niso pripravljeni pogajati.
Hkrati je napovedal, da bodo o vsem, kar se bodo dogovorili za pogajalsko mizo, člani sindikata posamezno glasovali, ali je to sprejemljivo ali ne. Če bo večina od okoli 40.000 članov glasovala proti, potem Sviz ne bo podpisal ničesar, zavrača predloge ter se na nek način odloča za konflikt in nadaljevanje stavkovnega gibanja, je dejal.
Pogajanja s sindikati javnega sektorja in vlado se nadaljujejo v sredo, ko se bodo predvidoma usklajevali glede sprememb zakona o izvrševanju proračuna za letos in prihodnje leto. Tako Štrukelj odgovor vlade na predpogoja pričakuje v četrtek. Če ga do takrat ne bo, pa bi to pomenilo zgolj, da bo z vsakim dnem manj možnosti za kakršen koli konstruktiven kompromis, je pojasnil Štrukelj. Kot ocenjuje, je bil namreč danes povsem jasen signal, da so ljudje "tik na robu, ko bodo rekli ne gremo se več in bodo odšli na ulice".
KOMENTARJI (995)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.