Slovenija

'Pri zahtevah bomo vztrajali dokler bo potrebno, pika'

Ljubljana, 25. 10. 2023 06.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Predstavniki zaposlenih s področja šolstva, kulture in znanosti so na protestnem shodu vladi sporočili, da so proti razvrednotenju njihovega dela. Zahteve po odpravi plačnih nesorazmerij, usklajevanju plač z inflacijo in utrjevanju strokovnih nazivov so pred vladnim poslopjem izrazili opremljeni s transparenti, piščalkami in trobljami.Glavni tajnik Sviz Branimir Štrukelj je dejal, da bodo pri svojih zahtevah vztrajali do konca.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Največja kriza po osamosvojitvi
    02:59
    Iz 24UR: Največja kriza po osamosvojitvi
  • Iz SVETA: Protestni shod šolnikov
    02:22
    Iz SVETA: Protestni shod šolnikov

 

Na shodu se je zbralo več sto ljudi. Glavnino so predstavljali sindikalne zaupnice in zaupniki Sindikata vzgoje, izobraževanja in kulture Slovenije (Sviz), ki je protest organiziral. Ob njih se je shoda udeležilo tudi po nekaj članov sindikata iz vsakega zavoda, kjer je Sviz organiziran.

Kot je poudaril glavni tajnik sindikata Branimir Štrukelj, želijo vladi sporočiti, da je njen predlog za odpravo plačnih nesorazmerij za njihove člane - teh je več kot 36.000 - povsem nesprejemljiv. Ne odpravlja, ampak jih ohranja in prenaša v nov plačni sistem, na delovnih mestih s strokovnimi nazivi v vzgoji in izobraževanju ter kulturi pa nesorazmerja celo povečuje, je pojasnila predsednica glavnega odbora Sviza Marjana Kolar.

Po njenih besedah so predlog zavrnili, a žal niso dobili občutka, da jih vlada jemlje resno. Če jim vlada tokrat ne bo prisluhnila, pa se jih bo prihodnjič zbralo več in takrat morda to ne bo shod, ampak morda odmrznitev stavke, so napovedali.

Zahtevajo odpravo plačnih zaostankov za zaposlene v šolstvu, znanosti in kulturi, ohranitev in utrjevanje strokovnih nazivov v šolstvu in kulturi, prednostno odpravo plačnih nesorazmerij v spodnji tretjini plačne lestvice, zlasti za skupino J, ter sprotno usklajevanje osnovnih plač zaposlenih v javnem sektorju z inflacijo, je Kolar strnila njihove zahteve.

Zbrani pa so s transparentni vladi tudi sporočali, da šolstvo razpada in pozvali, naj ga ne rešuje na njihovih plečih. Spraševali so se, "komu koristi uničenje javnega šolstva in kdo bo učil naše otroke". Da je v igri mnogo več kot zgolj gole plače, je poudaril tudi Štrukelj.

Dodal je, da že ves čas poskušajo dopovedati oblastem in celotnemu političnemu razredu, da razvrednotenje pedagoškega, znanstvenega, strokovnega in ustvarjalnega dela pomeni, "da pod vprašaj postavljamo našo prihodnost, uravnotežen razvoj, novo vedenje in znanje in nujno potrebno refleksijo družbe, da se s tem odnosom ogroža prihodnja kakovost življenja našega prebivalstva, ki ga brez ustreznega položaja teh treh dejavnosti ni in ne bo".

"V primerjavi s ceno, ki jo bo naša družba plačala za to neumnost, za razvrednotenje strokovnih nazivov, je privarčevanje nekaj proračunskih milijonov naravnost absurdno in je hkrati tudi zgovorna ilustracija kratkovidnosti oblasti," je prepričan Štrukelj.

Pri tem je opozoril, da smo v vzgoji in izobraževanju soočeni z največjo in najbolj kompleksno krizo po osamosvojitvi, pri čemer je pomanjkanje učiteljstva in drugega osebja najbolj očitna, a še zdaleč ne edina težava. Poudaril je, da v Svizu kategorično nasprotujejo, da lahko uči vsak, ki ima pet minut časa.

Podporo shodu so izrazili tudi v več sindikatih. "Mi smo z vami in mi stojimo za vami," je zbranim sporočila podpredsednica Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Irena Ilešič Čujovič in napovedala skupen boj za predstavljene sindikalne zahteve. Vseh osem sindikatov, združenih v konfederacijo, med katerimi je tudi Sviz, bo po njenih besedah trdno vztrajalo pri svojih stališčih - tako za pogajalsko mizo kot na ulici.

Ministrstvo: Edino pravo mesto za soočenje mnenj je za pogajalsko mizo

 Na ministrstvu za javno upravo v zvezi z današnjim protestnim shodom Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) poudarjajo, da je edino pravo mesto za soočanje mnenj, argumentov in nasprotnih predlogov obeh pogajalskih strani vedno in samo za pogajalsko mizo, kjer je mogoče najti in doreči rešitve.

Ob tem na ministrstvu še dodajajo, da je izražanje različnih stališč brez dvoma legitimno, vseeno pa je smisel tokratnega protesta težko razumeti, še posebej v luči dejstva, da je prav sindikalna stran na zadnji pogajalski seji 9. oktobra sporočila, da se pogajanj do nadaljnjega ne bodo udeleževali, niti dajali odzivov na vladne predloge, oziroma da ne bodo sami pošiljali drugih predlogov v zvezi z odprtimi vprašanji v pogajalskem procesu.

Na protestni shod se je odzvala tudi ministrica za kulturo in koordinatorica Levice Asta Vrečko. Poudarila je, da se Levica že ves čas zavzema za tiste, ki so v javnem sektorju najslabše plačani in za zaščito delavskih pravic.

"Ravno zato smo pravkar sprejeli pomembne spremembe zakona o delovnih razmerjih. Prav tako je naša dolgoletna pobuda, ki smo jo v pogajanjih tudi sprejeli, ta, da je prvi plačni razred, ki je na dnu lestvice javnih uslužbencev, izenačen z minimalno plačo," je zapisala.

Ob tem je Vrečko še poudarila, da je za delovanje javnih zavodov v kulturi strokovni kader ključen in mora biti zato tudi ustrezno plačan. Pogajanja o odpravi plačnih nesorazmerij sicer še potekajo, z vidika resornega ministrstva pa podpirajo zvišanje plačnih razredov strokovnih delovnih mest, tudi za tiste z nazivi, je še zapisala v odzivu.

Svetovalni delavci opozarjajo, da že tako razvrednoten položaj predlog še dodatno degradira

V Društvu šolskih svetovalnih delavcev Slovenije so opozorili, da se tako v predlogu nove plačne lestvice, kot v številnih ostalih vidikih vrednotenja šolskega svetovalnega dela, pozablja, da so tudi svetovalni delavci strokovni delavci v vzgoji in izobraževanju ter enakovredni sodelavci vzgojiteljem in učiteljem. "Ti kadri so pogosto tudi 'prva pomoč' za otroke in mladostnike v stiskah, pa tudi za stiske njihovih družin, ki po epidemiji COVID alarmantno naraščajo," so zapisali. 

Zato menijo, da že tako razvrednoten položaj svetovalnih delavcev vladni predlog nove plačne lestvice še dodatno degradira.

"Naj še omenimo, da je Vlada RS letošnje leto razglasila za leto duševnega zdravja, ki je še posebej pomembno za najranljivejše skupine – tudi otroke in mladostnike. Na tem področju je stanje v praksi zelo zaskrbljujoče, tudi z vidika zaposlovanja novih svetovalnih delavcev. Na razpisih ni prijav, zaradi neustreznih robnih pogojev delo v svetovalni službi za bodoče diplomante ni privlačno, niti spodbudno z vidika strokovnega in kariernega razvoja," so poudarili. Trenutno stanje po njihovem mnenju resno ogroža kakovost dela v svetovalnih službah.

Protestnemu shodu Sviza tudi podpora Počivavškove pogajalske skupine

Današnjemu protestnemu shodu Sviza so podporo izrazili tudi v pogajalski skupini dela reprezentativnih sindikatov javnega sektorja, ki jo vodi Jakob Počivavšek. Čeprav so njihovi pogledi na odpravo plačnih nesorazmerij različni od pogledov Sviza, pa delijo nezadovoljstvo z vladnimi predlogi in z odlašanjem zaključka pogajanj.

Kot so navedli v sporočilu za javnost, se strinjajo z osnovno zahtevo, da je nesorazmerja, ki so nastala v celotnem javnem sektorju, treba čim prej odpraviti, se dogovoriti o prenovi plačnega sistema v javnem sektorju, v času do in med implementacijo novega plačnega sistema ter odpravo plačnih nesorazmerij pa zagotoviti redno usklajevanje vrednosti plačnih razredov.

Shod Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) razumejo kot legitimen izraz nezadovoljstva z vladnimi predlogi za odpravo plačnih nesorazmerij, do katerega so bili kritični sindikati iz praktično vseh dejavnosti javnega sektorja, in kot demonstracijo nezadovoljstva z odlašanjem zaključka pogajanj in nerealiziranimi zavezami iz sporazumov med vlado in sindikati javnega sektorja.

"Sindikati, ki delujemo v okviru pogajalske skupine reprezentativnih sindikatov javnega sektorja, delimo to nezadovoljstvo in zagotovo je pričakovati še več tovrstnih aktivnosti, v kolikor bo vlada vztrajala pri enostranskih potezah, kot so predlog uzakonitve zamrznitve usklajevanja plačne lestvice, in v kolikor bodo pogajanja še naprej vztrajala na mrtvi točki," so še zapisali.

Sviz, ki je član Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije in ne sodi v omenjeno pogajalsko skupino, bo na današnjem protestnem shodu pred poslopjem vlade izrazil nestrinjanje z vladnim predlogom za odpravo plačnih nesorazmerij.

Opozarjajo, da predlog, ki je bil sindikatom posredovan 18. septembra, ne odpravlja plačnih nesorazmerij, ampak jih ohranja in prenaša v nov plačni sistem, na delovnih mestih s strokovnimi nazivi v vzgoji in izobraževanju ter kulturi pa nesorazmerja celo povečuje. V sindikatu se tudi ne strinjajo s predlagano zamrznitvijo usklajevanja vrednosti plačnih razredov do 1. januarja 2028.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (274)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kaveljc
26. 10. 2023 13.55
-2
Krasno. Tretjino Slovenije je piplavilo, ljudje nimajo niti bivališč, šolniki pa stavkajo . Sramota.
dare66
26. 10. 2023 10.50
-1
Vsi bi hoteli višjo plačo, samo navadni delavci pa smo lahko na minimalcu :)
brezcasni
26. 10. 2023 10.47
+2
spredaj pa z nasmehom koraka vodja protestnikov ,sindikalist ki za svoje hujskanje prejema ogromno placo in se ni okusil občutka resnega dela
brezveze13
26. 10. 2023 10.33
u ga je pa tast dobro podkuril ,tudi tavbijeva vlada mu ni po godum fajon že opleta
mario49
26. 10. 2023 09.50
+0
Bilo bi vam mnogo bolj potrebno posvetiti se poklicu katerega opravljate,predvsem pri kultiviranu vseh obiskovalcev šol vSloveniji,predvsem pa kakovosti programa,ki ga izvajate! Žalostna je država,katere državljani so zelo malo izobraženi,še manj pa kultivirani!
Uškakola
26. 10. 2023 09.38
+4
Državni paraziti, samo to in nič drugega kot to..skupaj z največjim škodljivcem delovnih ljudi Kučanovim zetom Štrukljem. Kdaj bo t ega izsiljevanj, riguljenja konec, saj to traja že 33. let.. Slovenski kulturniki so pa najmanj kulturni in najbolj perverzni na svetu,. to svet ne pozna. Kdor ima take kulturnike kot Slovenija, je država brez kulture.
herohero
26. 10. 2023 09.18
+8
Zakaj niso tu pravila kot v gospodarstvu? Če nisi zadovoljen s plačo ali s čim drugim, si pač poiščeš drugo, boljšo službo. Rešeno!
Rafael Kramar
26. 10. 2023 09.25
+5
bobiv
26. 10. 2023 09.12
+6
Le kaj bi ti učitelji še radi? Otroci po končani srednji šoli ne znajo nič, ko ga delodajalec zaposli, ga mora naučit še delat, kajti v šoli so se naučili skoraj nič!
džonborno
26. 10. 2023 09.27
+4
Še bolj žalostno: ne znajo sestaviti enega stavka v pravilni slovenščini!
petb
26. 10. 2023 09.48
+1
In za vse so krivi starši, ki celo z advokati izsiljujejo dober uspeh. Kdo pa bi se izpostavljal. Pa naj imajo takšne "znanstvenike".
rogla
26. 10. 2023 09.07
+15
Šolniki, vaše plače so več kot dobre! Če niste zadovoljni, pa pojdite v kakšno podjetje na akord.
Covid 19
26. 10. 2023 09.06
-2
Ko berem vaše komentarje dobim občutek, da je tu predavalnica jalovih stricev.Ne vem zakaj tu ne pišejo raje mladi starši otrok,ki jih vsak dan vozijo v šole.10. 000 učiteljev je premalo,zakaj,ko pa je to idealna služba brezdelja??Nisem v javnem sektorju in najmanjše veze nimam s šolstvom,pa jih vseeno podpiram,ker poznam njihov "razvrednoten in živčen" način dela.Njihove plače so kriminal v primerjavi s policaji,kjer mnogi pa res ne delajo nič za polovico višjo plačo,da ne govorimo o občinah in vsej drugi javni upravi in birokraciji,ki je pa res gospodarski kriminal in vsi zaslužijo več kot učitelji in to za "zafrkavanje in krajo" naroda. Mogoče želite, da bodo vaše otroke počasi učili tujci,tako kot to postaja realnost v gradbeništvu,trgovstvu,v določenih segmentih v zdravstvu itd.Z vašim načinom miselnosti nas bodo pohodili..vi pa naprej zavistno kritizirajte..
Rafael Kramar
26. 10. 2023 09.28
-2
Ne me basat, dejansko si šel policaje in tršice zmetat v isto kanto?!!
mario49
26. 10. 2023 09.53
Če bi resnično dal/a kaj na sebe oz,če bi se imel za moralno avtoriteto,bi se predstavi z pravim imenom ,ne pa z nekim imenom,ki s ternutno situacijo v ZLO šolstvi nima nikakršne zveze!
petb
26. 10. 2023 09.53
+1
Rafael Kramar in zakaj učitelji ne bi mogli kdaj pa kdaj prinesti domov 27.500 eur mesečne plače, kot v vojski. So tudi bolj izobraženi in ne morejo do penzije samo trenirat, kot nogometna ekipa, ki nikoli ne bo igrala, pa še izobrazbe ne rabi, glede na razpise.
Rafael Kramar
26. 10. 2023 10.13
+1
Zato, ker ni namen učiteljev, da nosijo domov 27 jurjev plače! Tudi vojak jo ne, šlo je za poračun nadur za pol leta ali leto. Nadure, ki so jih morali opraviti, jih pa ne smejo koristiti, zato so se morale izplačati! In to gre mislim da celo za starejše pilote, tako, da ne kenjaj nekaj okrog izobrazbe!! Pobereš iz člankov samo, kar ti paše za eno svojo godljo gluposti, potem pa otresaš to svojo resnico vsevprek...
Timijanus
26. 10. 2023 09.05
+8
Je res potrebno ponavljati definicijo učiteljev? Kdor zna s svojim delom nekaj narediti, gre, naredi in je stvar "ocvrta", tisti, ki ne zna delat, gre za učitelja in uči prvega, kako je treba delat, tisti, ki pa tudi tega ne zna pa gre in uči prejšnjega, kako je treba učit. To je začaran krog, ki se vleče skozi celo zgodovino človeštva in konstantno "moljakajo", da niso "ubožčki "primerno plačani. Bog in JU se jih usmili.😜
nopino
26. 10. 2023 08.59
+10
Ta oseba, mislim na Štrukla, je svojo karijero gradil (pa jo pridno nadgrajuje) na račun pridnega nedela. Da.bi koliko toliko obstal na površju, mora puntat mase z obljubami višjih plač. Vsakemu je mamljiva višja plača, tudi meni. Ampak, vpoštevajoč dejansko stanje v naši družbi, vzgoja in izobraževanje ni problematična.So tudi izjeme. Dajte Štruklja vprašat, kakšne neto prejemke iz različnih koncev ima na mesec. Ne boste verjeli, ogromno. Če hoče to obdržat mora spodbujati ljudi naj gredo na cesto. To dela prvenstveno zaradi sebe in ne zaradi problemov v izobraževanju.
Arhaist
26. 10. 2023 08.46
+11
Dokler je Štrukelj zraven potem vemo da nič nebo. Prej je pil kavo z Golobom in se pogovarjal kako bojo in ne bojo, potem pa na organiziran protest, ki je voden da ne bo izgredov...
petb
26. 10. 2023 09.57
Si hotel reči, če bi Hojs še minister, bi jih z vodnim topom in nato še zaplinil. Le od kod je njemu ideje o zaplinjanju.
Rafael Kramar
26. 10. 2023 08.40
+10
Pod slovensko zastavo prisegam, prvi, ki bo tem parazitem enkrat rekel NE, ima moj glas na vekov veke!! Pa magari, če je Mesec!!!
son?ek11
26. 10. 2023 08.33
+12
Izsiljevali bodo do konca, pa pika, potem pa gredo na krompirjeve počitnice, da si spočijejo, pa spet izsiljujejo in potem so že zimske počitnice
son?ek11
26. 10. 2023 08.43
+10
Mikofinkica
26. 10. 2023 08.28
+10
Poglejte jih ne ustvarjajo dodane vrednosti, ne ustvarijo niti centa dodane vrednosti, ne plačujejo davkov in prispevkov pa že 33. let rigulijo dana na dan po državi.
zmerni pesimist
26. 10. 2023 08.24
+6
džonborno
26. 10. 2023 08.24
+8
Ne vem, če se nam v realnem sektorju bolj splača štrajkat za višje plače ali proti Štrukljevim. Efekt je isti glede na to, da moramo za njih garati, oni pa na tri mesece pred parlamentom z zahtevami po še več! ŠTRUKELJ, DO KDAJ ŠE RAČUNAŠ S CINIČNIM NASMEHOM ZBIRATI LENUHE PRED PARLAMENTOM?
Stane Adami?
26. 10. 2023 08.22
+3
Štrukelj je nejbolj odgovoren, da je stanje tako kot je. Vedno se je boril ko je bil Janša na poziciji, vendar pritlehno. Ta sindikat je eden najbolj škodljivih sindikatov v Sloveniji.
Mikofinkica
26. 10. 2023 08.17
+5
Kučanov zet bi imel še spomladanske počitnice, pa novoletne podaljšane tudi Krompirjeve so prekratke.