Študente in dijake je na ulice spravil predvsem predlog Zakona o malem delu, kritični pa so tudi do sprememb pri štipendiranju in do ukinitve brezplačne malice za dijake. Po ocenah organizatorjev je protestiralo okoli 15.000 ljudi, ki so se sprva zbrali na Prešernovem trgu, kjer je bilo mirno in brez posebnosti.
S Prešernovega trga so se demonstranti preselili pred državni zbor, kjer so protesti organizatorjem ušli z vajeti. Nekateri udeleženci – bilo naj bi jih več sto, po pričevanjih celo 2000 – so namreč v stavbo državnega zbora začeli metati jajca, kamenje, granitne kocke, steklenice in palice. V državni zbor so vrgli celo dimno bombo, zato je zagorelo grmovje pred stavbo. Na pomoč so poklicali gasilce, ogenj je že pogašen. Na državnem zboru je razbitih vsaj 50 oken, po pričevanjih očividcev naj bi bil državni zbor zelo poškodovan.
Na prizorišču tudi specialci
Policisti so okoli parlamentarne stavbe naredili živi zid, nasilnežem so odgovorili tudi s solzivcem, ker so vanje metali kamenje in podirali varnostno ograjo okoli državnega zbora. S Policijske uprave Ljubljana so sporočili, da so policisti, med njimi tudi specialci, skrbeli za varnost tako udeležencev shoda kot tudi ostalih državljanov in premoženja. Pridržali so 30 nasilnih udeležencev demonstracij. Med njimi je bilo tudi nekaj mladoletnikov, ki so jih predali staršem. Kmalu po prireditvi so bili izpuščeni vsi, razen enega, ki je javni red in mir kršil pijan. Zaradi kršitev določil o varstvu javnega reda in miru bo kršiteljem izdan plačilni nalog, zoper mladoletnike pa bo podan obdolžilni predlog na pristojno sodišče. Policisti zbirajo obvestila tudi v zvezi kaznivih dejanj. Po večini gre za povzročitev škode na tuji lastnini. Nastala škoda bo ocenjena naknadno.
Kresalova: Policija delovala taktno in strpno
Notranja ministrica Katarina Kresal pa je zapisala, da je policija ob današnjih dogodkih ravnala taktno in strpno in tako preprečila nastanek hujših posledic, predvsem za življenje in zdravje ljudi.
Dodala je, da je pri tem prišlo tudi do poškodb policistov. Sicer pa so s PU Ljubljana sporočili, do je po do zdaj znanih podatkih zdravniško pomoč potrebovalo devet policistov.
ŠOS obsoja nasilje
V Študentski organizaciji Slovenije nasilje ostro obsojajo in obžalujejo dogodke pred državnim zborom. "To ni sporočilo shoda," je kmalu po izbruhu nasilja za 24ur.com povedal Miha Lobnik iz ŠOS. Gre za skupino posameznikov, ki je izkoristila mirne proteste, je dodal. Razgreteži se niso umirili kljub pozivom organizatorjev, naj prenehajo in se zberejo na parkirišču na Trgu republike. Prav tako so pozivali varnostnike in policiste, naj umirijo položaj. Zatem so prizorišče kmalu zapustili.
Predsednica ŠOS Katja Šoba je na izredni novinarski konferenci po protestih obljubila vso pomoč pri pregonu kršiteljev. Dodala je, da nastale škode ne bodo krili, ker se zanjo ne čutijo odgovorne. Pokrili bodo zgolj stroške organiziranja študentskih demonstracij. Poudarila je, da so načrtovali mirne proteste, nikakor pa niso pričakovali, da se bodo sprevrgli v nasilje. Izpostavila je še, da so študente in dijake vseskozi pozivali, naj se vzdržijo alkohola. V oddaji 24UR ZVEČER je Šoba dejala, da se je prireditev zaključila ob 15. uri, zato odgovornosti za dejanja, ki so se zgodila po tem njena organizacija ne prevzema.
Že prej sta v skupni izjavi za javnost sta ŠOS in Dijaška organizacija Slovenije zapisali, da sta današnje demonstracije organizirali v skladu z veljavnimi predpisi in zanje pridobili vsa potrebna dovoljenja. "Pristojni organi so bili s predpripravami na demonstracije in stanjem na prizorišču demonstracij ves čas seznanjeni, vendar niso uspeli zagotoviti varnosti reda in miru," so še dodali. Dodali so, da so kot organizatorji pred in med demonstracijami ves čas pozivali dijake in študente k mirnim in dostojnim demonstracijam ter da naj pred in med demonstracijami ne uživajo alkohola. "Zato kot organizator za dogodke, ki so očitno odraz slabega stanja v družbi in državi, ne moremo prevzeti odgovornosti," so zaključili.
Sicer je nasilje med demonstracijami obsodila tudi večina udeležencev protestov, v spletni skupnosti Facebook pa je že ustanovljena skupina 19. maj 2010: Sram me je, da sem študent. Zelo ostro so se odzvali tudi politiki, ki organizatorje pozivajo, da prevzamejo odgovornost.
KOMENTARJI (3939)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.