S stavkom "želimo, da bi se prav vsak otrok v Vrtcu Zarja počutil varnega in sprejetega", je ravnateljica vrtca Jelka Golob začela svoje pojasnjevanje dogajanja v skupini Sonček, ko naj bi vzgojiteljica in njena pomočnica nemirnega otroka večkrat poslali na ohlajanje na balkon, prav tako naj bi otrokom med kosilom dejali, da če ne bodo tiho, da bosta morali usta zalepiti. Golobova v sporočilu medijem pojasnjuje, da sta delavki vodstvu in staršem dogodek potrdili, hkrati pa sta na sestanku dogodek obžalovali in se zaradi groženj staršem opravičili.
Golobova pravi, da je vsakršno nasilje nad otroki nesprejemljivo. Zato so do razjasnitve vseh okoliščin vzgojiteljico in pomočnico vzgojiteljice napotili na dopust, za otroke skupine Sonček pa začasno skrbita pomočnica vzgojiteljice, ki jo otroci in starši že poznajo, in njena sodelavka. Med tem sta obe zaposleni, ki sta potrdili prijavljeni dogodek, podali odpoved delovnega razmerja, zato so v vrtcu že objavili razpis za prosti delovni mesti.
Golobova dodaja, da v vrtcu intenzivno sodelujejo v pogovorih s starši, zaposlenimi, lokalno skupnostjo, regulatorji in drugimi organi, da bi končno razjasnili vse okoliščine dogodka, ko naj bi bil otrok v zimskem času umirjan z izločanjem na teraso, kot so dogodek prijavili starši. "Razumemo, da so bili prizadeti otroci in starši ob tem vznemirjeni in da je dogajanje vznemirilo širšo javnost. Vsem prizadetim se iskreno opravičujemo," pravi Golobova in dodaja, da razumejo želje staršev, ki so bili z delom vzgojiteljice in njene pomočnice zadovoljni, da se zaposleni vrneta. "Temu tudi sami, v kolikor bi preiskava pokazala, da otrok ni utrpel nasilja, ne nasprotujemo."
Vzgojiteljice bodo dobile pomoč
Žal je v Sloveniji pogosto tako, da se zadeve rešujejo šele, ko se zaplete. V vrtcu Zarja bodo tako "vsem zaposlenim, tudi sodelavkama na dopustu, ki sta podali odpoved delovnega razmerja, omogočili usposabljanje za učinkovito soočanje z izzivi, ki jih v predšolski vzgoji ne manjka".
Strokovnjak: Nemiren otrok potrebuje pomoč pri umirjanju
Jasno je namreč, da nemirni otroci zahtevajo veliko več pozornosti, mnogi pedagogi pa se strinjajo, da kaznovanje in grožnje nikakor niso primeren način reševanja težav. Otrok, ki je nemiren, potrebuje pomoč pri umirjanju. Kot pojasnjuje specialni pedagog za motnje vedenja in osebnosti Marko Juhant, so za umiritev primerni tisti ukrepi, ki otroka negujejo, ga umirjajo, potolažijo, mu porabijo odvečno energijo, ga limitirajo na legalen način.
Juhant opozarja, da se vzgojiteljica po pomoč vedno lahko obrne na svetovalno službo v vrtcu. Idealno bi bilo, da se nemirnemu, agresivnemu otroku zagotovi miren in varen prostor za umiritev. A to, po Juhantovih besedah, ni vedno mogoče oziroma je nerealno, "saj prostor v vrtcu še najdeš, a potrebuješ tudi osebo, ki je le z njim. Pa mislite, da jo ministrstvo plača, tako osebo," opozarja Juhant, ki dodaja, da so vzgojitelji kljub študiju slabo pripravljeni na vzgojo tako zahtevnih otrok. "Konkretni ukrepi, ki so lahko tudi fizične narave, kot je ’varovalni objem’, niso zapisani kot nekaj normalnega. Dotikati se ne sme. Ajs, pusti mojega otroka pri miru!"
Juhant opozarja, da starši slabih stvari o svojem otroku nočejo slišati, ima pa vzgojitelj v vrtcu na voljo vprašalnik in navodila za delo z njim, o tem, kako to staršu sporočiti. "Starše je potrebno naučiti, kako naj rešujejo svoje probleme, jim omogočiti, da doživijo, da je vredno poslušati nasvet vzgojiteljice. Dajati jim je potrebno ustrezna, popolna sporočila. Ne samo slabo in ne samo dobro, jim omogočiti, da se počutijo skrbni, dobri starši, tudi kadar otrok ni ravno tak, kot so si ga želeli."
KOMENTARJI (205)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.