Zaposleni v javnem sektorju so na trnih, saj se približuje dan izplačila plač. Zaradi praznikov jih v računovodstvih pripravljajo že te dni, težava pa je, da še vedno ni jasno, kako naj obračunajo 18. april, ko je v naši državi potekala stavka javnega sektorja.
Na ministrstvu za pravosodje in javno upravo so danes sporočili, da stavka ne bo plačana. To pomeni, da se plača za stavkajočega za ta dan obračuna kot izredni neplačan dopust, s strani delodajalca se odvedejo zgolj prispevki. "Navedeno je v skladu z usmeritvami Vlade RS glede ravnanja resornih ministrov in predstojnikov vladnih služb pred začetkom in v času izvajanja stavke," poudarjajo v svojem odgovoru. "Vsem tistim javnim uslužbencem, ki so zaposleni v organih, ki plačo prejemajo 5. v mesecu, se vse odsotnosti z dela (bolniške, dopusti) obračunajo v naslednjem mesecu. Neizplačilo dela plače zaradi stavke bo izvedeno v plači, ki jo bodo ti javni uslužbenci prejeli junija. Naloga delodajalcev oziroma vodij organov je, da ugotovijo, kateri javni uslužbenci so na dan stavke, 18. 4., delovne naloge izpolnjevali in kateri ne," so še poudarili.
Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič je dejal, da bo moral predstojnik vsakega od organov najti način, na katerega bo ugotovil, kdo od zaposlenih je stavkal in kdo ni. Po mnenju sindikatov pa je sporno in celo nezakonito vodenje evidence stavkajočih. Sekretarja Sindikata državnih organov Slovenije Draga Ščernjaviča zato zanima, kako so zbirali imena stavkajočih, saj je to nezakonito in bodo v sindikatu ustrezno ukrepali.
Vprašanja glede obračuna plač smo poslali tudi na ministrstvo za notranje zadeve, a so nam posredovali povezavo do zgornjih navedb ministrstva za pravosodje in javno upravo.
Predstavniki Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport pa so nam posredovali okrožnico, ki so jo danes poslali vzgojno-izobraževalnim zavodom. V njej so zapisali, da stavkajoči delavci za dan stavke niso upravičeni do nadomestila plače vse do takrat, dokler arbitražni svet ne ugotovi, da je bila stavka organizirana v skladu z zakonom in stavkovnimi pravili ter da je šlo za bistveno kršitev kolektivne pogodbe s strani delodajalca in so bile poprej izčrpane vse pogajalske možnosti.
Zavode so obvestili tudi, da je treba ministrstvu posredovati podatke, za kakšen znesek se je zaradi stavke zmajšal obseg sredstev za bruto plače in za povračilo stroškov dela za april. Če zavodi tega ne bodo storili, bodo na ministrstvu sklepali, da so vsi zaposleni v določenih zavodih stavkali. To se bo seveda opazilo pri proračunu sredstev.
V spodaj pripetem dokumentu si lahko preberete celoten tekst okrožnice.
'Tožbe bomo skupinsko vlagali'
Tiskovni predstavnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije Sandi Modrijan je za 24ur.com dejal, da so sindikalnim zaupnikom razposlali dopis, kako naj se obračunajo plače. "Ti so najverjetneje nato dopis posredovali naprej ravnateljem in računovodstvom,“ je dejal naš sogovornik in dodal, da so to storili pred ministrstvom za izobraževanje.
Sicer pa je sindikat svoje člane pozval, da v primeru, če jim delodajalec ne plača stavkovnega dneva, ne vlagajo sami oziroma posamičnih pisnih zahtevkov za izplačilo nadomestila za dan stavke, saj s tem sprožijo izjemno kratke roke za vložitev tožbe na sodišču, ki po poteku roka ni več možna, kar pomeni, da je pravica izgubljena, opozarjajo na Svizu. "Tožbe bomo skupinsko vlagali,“ je še pojasnil Modrijan.
Kaj pa na vse poreče predsednik Sviza Branimir Štrukelj? Glede danes objavljenega stališča ministrstva za pravosodje in javno upravo o neplačilu stavke je priporočil pozorno branje stavkovnih zahtev. "Pri ministru niso dobro prebrali stavkovnih zahtev, saj trdijo, da se ne sklicujemo na kolektivne pogodbe, kar pa ne drži," je pojasnil Štrukelj.
Ker se sindikati v stavkovnih zahtevah sklicujejo na kršitev kolektivnih pogodb, je to po njegovem mnenju razlog za to, da je stavka plačana. "Razumem, da poskušajo vztrajati pri neplačilu. Moj odgovor je, da bo sodišče na koncu odločilo, kdo ima prav. Ne dvomim v to, da bomo sindikati na sodišču dokazali, da je delodajalec kršil veljavne kolektivne pogodbe in dogovore," je bil odločen vodja koordinacije.
V zdravstvu pričakujejo polne plače
V Sindikatu zdravstva in socialnega varstva Slovenije pričakujejo, da bodo plačilne liste oziroma plačila povsem normalna. "Mi to pričakujemo, saj ni bilo nobenega ekscesa. Smo pač v posebnem položaju, v katerem morajo zaposleni v javnem zdravstvu ter socialnem varstvu opraviti skoraj večino storitev. Danes pravzaprav v tej dejavnosti ni več nenujnih storitev, tiste, ki so bile preložene, pa bodo opravljene v teh dneh, kar pomeni, da bomo program, ki ga je zakupila zdravstvena zavarovalnica, če le ne bo prišlo do večjih zapletov, izpolnili," je danes pojasnil Zvonko Vukadinovič, predsednik omenjenega sindikata.
"Če bo obračun narejen tako, da bodo nekateri zavodi določenim zaposlenim odšteli ure zaradi stavke, nas bodo o tem obvestili sindikalni zaupniki zavodov, mi pa bomo pripravili aktivnosti v skladu z zakonom in kolektivno pogodbo," pravi in dodaja: "Moramo povedati, da bo moral v takem primeru delodajalec za vsakega posebej dokazovati, zakaj mu ni izplačal polne plače."
'Gospod Janez Janša bo šel še večkrat na sodišče, če bo potrebno!'
Ob tem računajo, da se bo tudi premier Janez Janša držal pravne države in postopkov, ki veljajo v zakonih in kolektivnih pogodbah. Kot pravi, vedo, da je vlada kršila določbe kolektivne pogodbe in tudi podpisanega dogovora, saj da je šla enostransko v zamik ter neizplačilo regresa. "Gospod Janez Janša bo šel še večkrat na sodišče, če bo potrebno. Gre za to, da imamo tudi tretjo vejo oblasti, ki bo v končni fazi, če ne bo šlo drugače, odločila o plačilu stavke," je še zaključil.
Če se bodo stavke nadaljevale, bo prišlo do zmanjšanja izpolnitve programa Zavoda za zdravstveno zavarovanje, pravijo.
"Stavka v zdravstvu in socialnem varstvu dne 18. aprila je bila uspešno izvedena, saj ni prišlo do nepravilnosti pri potrebni oskrbi prebivalstva, istočasno pa smo množično opozorili na veliko nezadovoljstvo vseh zaposlenih,“ so ocenili minulo stavko. Kot pravijo, slednja sicer še vedno traja, razlogi pa so na strani vlade, od katere zahtevajo predvsem izravnavo plačnih nesorazmerij, ohranitev regresa, ohranitev višine kilometrine pri stroških prevoza na delo, ne strinjajo se z omejitvijo zaposlovanja ter s spreminjanjem standardov in normativov.
KOMENTARJI (355)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.