Stanje v Sloveniji, kjer so več območij prizadele poplave, je zapleteno, a je pod nadzorom, je ob obisku poplavljenega območja na Viču v Ljubljani dejala obrambna ministrica Ljubica Jelušič. Povečali so zaloge protipoplavnih vreč, enote reševalcev, ki imajo zaenkrat dovolj ljudi in opreme, pa so v pripravljenosti na napovedano okrepitev dežja.
"Vsi občinski in območni štabi civilne zaščite ter gasilska društva so v pripravljenosti, mnoga pa tudi aktivirana. Pričakujemo, da se bo stanje v teku dneva nekoliko umirjalo, vendar ponoči pričakujemo nov val, ki bo prizadel celotno Slovenijo," je dejala Jelušičeva. Ta je Vič obiskala skupaj z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem in generalnim direktorjem Uprave RS za zaščito in reševanje Borisom Balantom.
Aktiviranih 2200 reševalcev
Najbolj so prizadete severnoprimorska, notranjska in ljubljanska, zasavska in celjska regija. Po napovedih bo drugi val dežja predvidoma ponoči še povečal vodostaje. Trenutno je v celotni državi aktiviranih okoli 2200 reševalcev, pričakujejo pa, da jih bo treba aktivirati še več.
Uprava za zaščito in reševanje je ponoči in danes že razdelila 20.000 dodatnih protipoplavnih vreč, republiški štab civilne zaščite pa bo v zalogah zagotovil še dodatnih 100.000 vreč.
"Občinske službe z vsemi pripadniki obvladujejo položaj. V pripravljenosti sta tudi dve skupini po 100 gasilcev, ki bodo, če bo potrebno, priskočili na pomoč," je povedal Balant. Po potrebi se bo aktivirala tudi Slovenska vojska.
Poziv Ajdovcem, da upoštevajo navodila
V nadaljevanju je ministrica za obrambo z delegacijo obiskala severno Primorsko in si v Ajdovščini skupaj z županom Marjanom Poljšakom ogledala narasel potok Hubelj in posledice, ki so jih povzročile deroče vode. Ogledala si je tudi območja, kjer je reka Vipava prestopila bregove. Tako ministrica kot tudi župan sta ob tem pozvala krajane, da upoštevajo opozorila ustreznih služb in se vedejo samozaščitno.
Laško potrebuje večjo poplavno varnost
Popoldne pa se je Jelušičeva skupaj z okoljskim ministrom Rokom Žarnićem v Celju seznanila s posledicami poplav na širšem celjskem območju, v Savinjski dolini in Laškem. Ministrica je povedala, da so želeli izvedeti, kako se izvajajo ukrepi, ki so bili sprejeti v okviru sistema zaščite in reševanja.
Jelušičeva je dejala, da so tudi preverili, kako poteka sodelovanje med poklicnimi in prostovoljnimi gasilskimi enotami, beseda je tekla tudi o aktivnosti pri ocenjevanju škode po današnjih in petkovih poplavah. Ministrica je izpostavila, da se zdaj pričakuje druga faza nevihtnih razmer, izrazila pa je pričakovanje, da se bodo razmere na Celjskem le umirile, saj se padavine selijo v južni in jugozahodni del Slovenije.
Kljub takšni vremenski napovedi pa je Jelušičeva opozorila, da bodo gasilci celo noč v stanju pripravljenosti. Po njeni oceni je trenutno najhuje v Laškem, čeprav pričakuje, da se bo tudi Savinja umirila. Po njenih besedah je prav Laško primer občine, kjer bo treba sprejeti ukrepe za poseg v prostor z namenom zagotavljanja večje poplavne varnosti. Ti protipoplavni ukrepi pa bodo terjali veliko denarja, pravi Jelušičeva.
Žarnić pa je izpostavil, da narava dela svoje in da imamo sistem, ki nam omogoča napoved izrednih vremenskih dogodkov. Te napovedi bi ljudje morali jemati resno in se dovolj zgodaj pripraviti na takšne vremenske dogodke. Na vprašanje, ali je obiskal tudi poplavljeno Laško, je Žarnić odgovoril, "da je pogledal čez hrib, čeprav se mu razmere ne zdijo tako hude, kot je to bilo ob prejšnjih poplavah". Kljub temu ocenjuje, da so razmere v Laškem zelo resne.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.