
Ko kofeinski odvisneži srkajo prvo jutranjo kavo, se verjetno ne ubadajo z vprašanjem, kakšna je kakovost teh “izbranih zrn kave” in kakšno je njihovo poreklo. Zaznali bi, če okus odstopa od običajnega, manj verjetno pa je, da bi se vprašali, na kakšen način je bila kava pridelana in v kakšnih pogojih so rasli kavovci.
"Vsako jutro smo intimni z neznanko," je nekoliko enigmatičen stavek, ki ga rad pove Tine Čokl, velik ljubitelj kave in lastnik lokala Čokl na Krekovem trgu v starem jedru Ljubljane. S tem želi povedati, da v povprečju zelo slabo poznamo kavo. V primerjavi z drugimi potrošnimi dobrinami nam podatki na embalaži kave v trgovini povedo bore malo.
Da so v zavojčku "izbrana zrna", je seveda laskavo, vendar to še ne razkriva ničesar, pravi Čokl, ki dodaja, da si veliki igralci na trgu kave želijo, da ima napitek čim bolj univerzalen, monoton, vedno enak okus, zaradi česar svoj izdelek "ustvarijo" z mešanjem različnih vrst kave. V njihovem interesu je, da so pivci kave nepoučeni, Čokl bi rekel "nepismeni". Potrošnik je skratka hendikepiran, saj v trgovinah nima možnosti izbire različnih vrst kave, po drugi strani pa mu manjka tudi referenčna točka, po kateri bi lahko ocenjeval kavo.
Nova odkritja okusov ob sveži kavi
In tu je že prva točka, kjer pravična trgovina ravna drugače. Kupec je seznanjen s koristnimi informacijami. Na embalaži piše, od kod izvira kava, kako je bila pridelana, kakšna je stopnja praženosti. Ker se pogoji in letine spreminjajo, ponujajo takšne kave pester okus in pivec lahko vedno znova doživi nova odkritja.
Pravična trgovina je tudi zagotovilo, da je bila kava pridelana na ekološki način in da do končnega člena v verigi, torej do pivca kave, pride čim bolj sveža in s čim manj posredniki, ki si vzamejo vsak svoj delček profita. Medtem ko kavovci pri velikih proizvajalcih rastejo na monokulturnih plantažah, pa pri pravični trgovini stavijo na kavovce, ki rastejo v ''gozdu'', v senci (t. i. shade grown coffee). Donos je res manjši, vendar je kakovost kavnih zrn večja.

Špekulacije lahko uničijo pridelovalce
Kava je takoj za nafto drugi najpomembnejši svetovni trgovinski izdelek, s katerim se tudi trguje na borzi. Trgovanja na borzi s sabo neizbežno prinesejo špekulacije, kar lahko v določenih obdobjih pripelje do nenadnega zvišanja cene ali pa znižanja, kar je lahko usodno za pridelovalce. Zgodi se, da za pridelano kavo pogosto prejmejo manj, kot znašajo stroški njene pridelave.
Koncept pravične trgovine pa ponuja zaščito, saj določa minimalno ceno odkupom, pojasnjuje Rene Suša iz Društva Humanitas, ki se že več let ukvarja s preučevanjem in raziskovanjem pravične trgovine in njenih učinkov. Pravična trgovina varuje šibke proizvajalce, predvsem ženske in avtohtona ljudstva, pred izkoriščanjem korporacij in jim prek dolgoročnega partnerstva ter primernih delovnih razmer daje upanje v boljšo prihodnost.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.