Na drugem državnem tekmovanju v hitrem branju Hibra, ki je potekalo v soboto, 16. januarja, je zmagala 12-letna Brina Poropat, učenka Osnovne šole Tabor 1 iz Maribora. S 1874 besedami na minuto je postavila absolutni državni rekord. Naj za primerjavo povemo, da povprečna odrasla oseba v minuti prebere okoli 200 besed, torej Brina bere kar devetkrat hitreje.
In tako smo se odpravili v Maribor, saj smo želeli to talentirano 12-letnico spoznati.

Brina je sicer povprečna najstnica, ki rada bere in trenira atletiko. Kot je povedala za 24ur.com, jo je za hitro branje navdušila učiteljica, ki ji je tudi predlagala naj sodeluje. In tako se je vse skupaj začelo. Pa ne že dolgo nazaj, ampak oktobra lani, torej pred tremi meseci.
Brina je nad hitrim branjem navdušena, saj ji pomaga tudi pri učenju, še posebej, ko mora brskati za kakšnimi podatki, ali pa mora na hitro prebrati kakšen tekst ali knjigo za domače branje. Ni pa hitro branje primerno za vsako priložnost, poudarja Brinina mentorica Bojana Trunk. Učencem, ki se urijo v hitrem branju tako vedno pove, kdaj je hitro branje priporočljivo in kdaj ne.
Trunkova je sicer učiteljica slovenščine in tudi sama navdušena nad hitrim branjem. Pridobila je tudi licenco za trenerja hitrega branja in zdaj svoje znanje deli učencem. Vse pa se je začelo v taboru za nadarjene učence, ki jih imajo v šoli, in zdaj 'tečaje' obiskuje devet učencev, starih med 8 in 14 let.

Kako hitro se lahko naučimo hitrega branja, je odvisno predvsem od vaje, poudarjata obe, nekaj pa tudi od talenta. Vendar pa Trunkova pojasnjuje, da ne gre le za hitro branje, ampak za branje z razumevanjem. Učenci tako tekst preberejo, nato pa odgovorijo še na postavljena vprašanja, da se preveri njihovo razumevanje. Tako da je pri hitrem branju potrebno tudi veliko koncentracije. ''Če nisi dovolj skoncentriran, potem ne razumeš dovolj besedila in se izgubiš med vrsticami,'' pravi Brina.
In katere so še tehnike hitrega branja? Ena izmed tehnik je tiho branje, ''ker z glasnim branjem izgubljaš čas, ker ne moreš tako hitro izgovarjati besed'', pojasnjuje Brina. Naslednja tehnika je, da je treba biti pozoren na to, da ne premikamo ust, prav tako pa se ne smemo vračati nazaj na besedilo. Nekateri celo preberejo le 80 odstotkov besedila, saj prve in zadnje besede v stavku ne preberejo. ''Veliko pa je tudi vaja,'' poudarja Trunkova, ki meni, da so otroci idealna populacija, da osvojijo tehniko hitrega branja, saj so odrasli po njenem mnenju bolj obremenjeni s tem, da morajo besedilo razumeti in se zato radi vračajo nazaj na besedilo.

Pri hitrem branju gre sicer za sklop tehnik, ki jih posameznik usvoji v nekaj urah in potem z vodenim treningom nadgrajuje hitrost in razumevanja. Tehnike so preproste in se jih lahko nauči vsak, ki ima voljo in željo, je pojasnila Vanja Jus iz centra Minerva, ki organizira tekmovanja v hitrem branju. Na vprašanje, zakaj je dobro znati hitro brati pa odgovarja, da lahko tako hitreje preučimo besedilo, ga bolje razumemo in povezujemo z novimi znanji.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.