V nekdanji skupni državi SFR Jugoslaviji smo 25. maja praznovali dan mladosti. Ob tem dnevu so pionirji, ki so dopolnili 13 let, postali mladinci, višek praznovanja pa je bila predaja štafete mladosti, ki so jo mladinci najprej prenašali po vsej državi, potem pa jo slovesno izročili dolgoletnemu voditelju države Josipu Brozu Titu.
Na ta dan se je praznovalo rojstni dan Tita, čeprav je bil ta uradno rojen 7. maja 1892. Od leta 1945 pa do Titove smrti je Jugoslavijo prepotovalo prek 22.000 štafet. V beograjskem muzeju Hiši cvetja, ki je posvečena nekdanjemu voditelju, je razstavljenih več kot 200 štafetnih palic. Izdelovali so jih tako na lokalnih kot tudi zveznih ravneh. Prikazana je tudi prva štafeta, ki jo je Tito dobil leta 1945 od mladinske skupnosti iz Kragujevca. Štafeto je tistega leta nosilo več kot 12.500 mladincev, vojakov in športnikov, prepotovala pa je prek 9.000 kilometrov, nato pa je bila izročena Titu.
"Škandal" ob zadnji štafeti
Praznik mladosti smo praznovali tudi po Titovi smrti, prav zadnja štafetna palica pa je bila narejena v Sloveniji. Dizajnerski atelje Novi kolektivizem pa je naredil plakat, ki je v nekdanji državi dvignil veliko prahu. Tematika je bila namreč narejena po vzoru plakata, ki ga je v času Tretjega rajha naredil nemški umetnik Richard Klein.
Podobnost plakata z nemškim plakatom je takrat opazil inženir Nikola Grujič, ki je na to opozoril nekaj medijev, odzvali pa so se tudi varnostni organi. Zaslišali so člane komisije, ki je plakat izbrala, vendar pa zaradi pomanjkanja dokazov nikoli ni bilo sojenja zaradi "protidržavne propagande". Po letu dni je slovensko javno tožilstvo izjavilo, da je studio Novi kolektivizem "uporabil legitimno retrogradno umetniško metodo, ki je bila podvržena različnim interpretacijam".
Praznovanje še vedno aktualno
V vseh sedanjih državah oz. nekdanjih republikah skupne države posamezniki in nekatere organizacije še vedno praznujejo ta mladinski praznik. V Brozovem rojstnem kraju Kumrovcu, kjer še vedno stoji njegov spomenik, se vsako leto zbere veliko ljudi, ki se radi spominjajo nekdanjega običaja in voditelja. Pripravili so tudi koncerte, med drugimi je nastopil tudi Slovenec Marko Brecelj, član legendarne skupine Buldožerji. Tokrat bo slovesnost potekala dva dni, udeleženci pa bodo lahko praznovali jubilejni, 120. rojstni dan.
Tudi v Sloveniji so ob tej priložnosti potekale različne prireditve. Veliko lokalov je posvetilo večere tej tematiki, v Ljubljani pa je na Kongresnem trgu potekal koncert Vlada Kreslina in Malih Bogov, pridružili pa so se jim tudi številni gosti.
KOMENTARJI (295)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.