
Med današnjim dnem in 2. januarjem prihodnje leto je dovoljena uporaba petard oz. pirotehničnih izdelkov kategorije 1, ki predstavljajo zelo majhno nevarnost. Prepovedana je uporaba, kupovanje in posedovanje petard kategorije 2 in 3 (torej tistih, katerih učinek je le pok), še vedno pa se lahko uporabljajo tista pirotehnična sredstva kategorije 2 in 3, katerih glavni učinek je svetlobni efekt.
Mladoletniki do 14. oziroma 16. leta starosti lahko pirotehnične uporabljajo le pod nadzorom staršev ali skrbnikov. Nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov namreč pogosto povzroči telesne poškodbe, moti živali ter onesnažuje okolje, opozarjajo policisti.
Prepovedana je tudi predelava, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava ter preprodaja pirotehničnih izdelkov. Po ugotovitvah policistov se namreč največ poškodb zgodi ravno pri uporabi takšnih (prepovedanih) izdelkov in uporabi pirotehničnih izdelkov, ki niso bili kupljeni v prodajalnah z dovoljenjem pristojnega organa.
Zdravniki opozarjajo na resne posledice nepravilne uporabe pirotehnike
Tudi zdravniki opozarjajo na hude poškodbe, s katerimi se vsako leto ob tem času srečujejo predvsem kirurgi slovenskih bolnišnic. Predstojnik oddelka za plastično kirurgijo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor Erik Vrabič je povedal, da nepravilna uporaba eksplozivnih sredstev največkrat poškoduje roke, lahko pa povzroči tudi poškodbe in opekline na drugih delih telesa, poškodbe oči in ušes.

Najenostavnejše poškodbe, kot so odrgnine in udarnine, se lahko pozdravijo same, problematične pa so najhujše poškodbe, ki jih povzročijo pirotehnična sredstva. Najpogosteje prihaja do raztrganin kože v rokah do globljih raztrganin globokih tkiv, živcev, tetiv, zlomov kosti, vse do amputacij prstov in celo rok. "Tudi poškodbe, ki so navidez banalne, lahko pustijo hujše posledice. Pritisk, ki se razvije v globini tkiv, jih razgali, kar pusti zanesljive posledice v uporabi roke. Posledice se lahko začnejo kazati šele nekaj tednov ali mesecev po oskrbi poškodbe, čeprav najprej niti ni videti hudo," je opozoril Vrabič, ki je dodal, da je v zadnjih letih teh poškodb manj kot v preteklosti, kar pripisuje preventivnim akcijam opozarjanja na nevarnosti pirotehnike.
Vrabič pa je še posebej opozoril pred uporabo pirotehničnih sredstev v zaprtih prostorih, zlasti v raznih zabaviščih in klubih z množično udeležbo. Tam namreč lahko po njegovih besedah prihaja še do hujših posledic, zlasti obsežnih opeklin, ki so ene najbolj nevarnih poškodb in se lahko velikokrat končajo tudi s smrtjo, zanesljivo pa s hudimi trajnimi posledicami.
Policisti bodo kršitelje kaznovali
Policisti napovedujejo, da bodo dosledno ukrepali proti vsem, ki bodo kršili določbe o uporabi pirotehničnih izdelkov, kršitelje pa bodo oglobili med 400 in 1200 evri. V prazničnem obdobju lansko leto so policisti med 1. decembrom 2008 in 4. januarjem 2009 ugotovili 167 kršitev določb omenjenega zakona, kar je 42,6 odstotka manj kot v enakem obdobju leto poprej. Tudi število poškodb zaradi uporabe pirotehničnih sredstev se je v tem obdobju zmanjšalo, in sicer za 45 odstotkov.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.