109 policistov in kriminalistov je na območju Ljubljane, Kopra in Kranja v gospodarskih družbah in na naslovih odgovornih oseb opravilo 20 hišnih preiskav, so sporočili z Generalne policijske uprave. "Policija danes izvaja obsežne aktivnosti v zvezi s preiskovanjem kaznivih dejanj, ki se preganjajo po uradni dolžnosti, s področja gospodarske kriminalitete in korupcije,“ so zapisali v sporočilu za javnost. Preiskava je potekala več mesecev, so dodali, več informacij o njej pa za zdaj nočejo posredovati. V molk so se ovili tudi na tožilstvu.
Hišne preiskave pri vodilnih
Neuradno so opravili hišne preiskave pri petih vodilnih delavcih ljubljanskega SCT, med katerimi pa ni bilo prvega moža SCT Ivana Zidarja. Pridržan naj ne bi bil nihče, kriminalisti pa naj bi tokrat preiskovali kazniva dejanja: utaja davkov, pranje denarja in uničenje poslovnih listin. Oprali naj bi osem milijonov evrov, vpletenih pa naj bi bilo 20 podjetij iz različnih držav.
Da so kriminalisti nekatere zaposlene obiskali na domu, je za 24ur.com potrdil tudi vodja Zidarjevega kabineta Klemen Grebenšek. ''Osebno vem le za namestnika predsednika uprave Aleksandra Mezeta. Sumim pa, da so kriminalisti obiskali vsaj še dva, vendar potrditve o tem še nimam. Zagotovo pa niso bili pri Ivanu Zidarju,'' je povedal. "Ker ne razpolagamo s kakršnim koli uradnim dokumentom in ker preiskave v podjetju ne potekajo, vsebine in razlogov ne moremo komentirati," je še dodal.
''Po meni dostopnih informacijah so se dejansko izvajale policijske aktivnosti v zvezi z nekaterimi posamezniki in hčerinsko družbo SCT Stanovanjski inženiring. Podrobnosti teh postopkov nam niso znane, z gotovostjo pa lahko zatrdim, da je Ivan Zidar današnji delovni dan preživel na svojem delovnem mestu in da se na sedežu družbe SCT Ljubljana kot tudi pri njem doma niso izvajala nobena policijsko-preiskovalna opravila,'' pa je sporočil Zidarjev odvetnik Boštjan Penko.
10 ur pri Mezetu
Policisti in kriminalisti so že ob 6. uri zjutraj potrkali na Mezetova vrata in se pri njem zadržali kar deset ur, vse do štirih popoldne. Poleg stanovanja so preiskali tudi kletne prostore. Kaj so zasegli, če sploh kaj, ni znano, iskali pa naj bi dokaze o domnevno nezakonitem pretakanju denarja v tujino.
Pet vodilnih naj bi namreč preko fiktivnih računov na okoli dvajset podjetij v Avstriji, Veliki Britaniji, Črni gori in Bosni spravljalo denar iz SCT. Plačevali naj bi jim storitve, ki jih nikoli niso opravili, nato pa denar v tujini dvignili in ga prinesli nazaj v Slovenijo. Davčna uprava je že maja letos ugotovila, da je uprava denar vozila v tujino. Takrat so ugotovili za dve milijardi tolarjev (osem milijonov evrov) spornih svetovalnih stroškov. "Ker na podlagi predložene dokumentacije obstaja sum, da so ti stroški fiktivni, oziroma da gre za navidezne posle s ciljem odliva sredstev iz SCT, sta inšpektorja zaprosila za mednarodno izmenjavo informacij," so takrat sporočili. V preiskavo so se vključili Interpol, Urad za preprečevanje pranja denarja in tudi policisti.
Preiskava je le posredno povezana z afero Čista lopata. Med februarsko preiskavo naj bi kriminalisti namreč našli več dokazov, ki niso povezani z gradnjo kontrolnega stolpa na Brniku, kazali pa naj bi na nepravilnosti v podjetju. Da ne gre za preiskave v sklopu Čiste lopate je mogoče sklepati tudi na podlagi dejstva, da ni zajela velenjskega Vegrada in ajdovskega Primorja. Zato pa naj bi kriminalisti poleg SCT Stanovanjskega inženiringa obiskali tudi ljubljansko nepremičninsko podjetje Akropola, katerega lastnik je 83. najbogatejši Slovenec Franc Erjavec.
Spomnimo: afera Čista lopata
Kriminalisti so se že februarja letos lotili obsežnih preiskav v družbah SCT, Vegrad in Primorje ter Kontroli zračnega prometa Slovenije v tako imenovani aferi Čista lopata. Takrat so pridržali predsednika uprave SCT Ivana Zidarja, direktorico velenjskega Vegrada Hildo Tovšak in generalnega direktorja ajdovskega Primorja Dušana Črnigoja. Vse so izpustili.
Kriminalisti so se lotili preiskave poslovanja zaradi povezave z gradnjo 100-metrskega stolpa na letališču Jožeta Pučnika. Javni razpis za izbiro izvajalca gradnje stolpa je bil že objavljen, a izvajalec še ni bil izbran, prav tako še ni bilo izdano gradbeno dovoljenje za izgradnjo. Zaradi suma, da je šlo za kartelni dogovor med ponudniki, med katerimi so bila vsa tri podjetja, so se le-ta znašla pod drobnogledom kriminalistov. Podjetja so na javni razpis oddala ponudbe, ki so se razlikovale le za nekaj 100 evrov.
Zidarja so zaradi suma gospodarskega kriminala pridržali tudi junija letos. Poleg njega so pridržali tudi nekdanjega vrhovnega državnega tožilca Boštjana Penka. Razlog pridržanja je bil sum, da je Penko storil kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja, Zidar pa naj bi ga k temu napeljeval. Penko naj bi položaj zlorabil, ko se je po besedah policije ''večkrat sestal z osebo, ki je osumljena storitve večjega števila kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete". Primer je še brez epiloga.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.