Specialna enota policije letos praznuje 40. obletnico svoje ustanovitve, zato je danes na tacenski policijski akademiji potekala slovesnost, na kateri so specialci pokazali svoje veščine.
Slovesnost so odprli kar pripadniki specialne enote sami, saj se je eden od njih iz helikopterja spustil s slovensko zastavo, ki so jo ob igranju himne tudi dvignili na drog. Obiskovalcem so prikazali svoje delo – uprizorili so akcijo aretacije nevarnih kriminalcev ter rešitve talca. Po slavnostnih govorih so specialci na stojnicah na ogled postavili svojo delovno opremo.
Na slovesnost so prišli tudi prvi člani specialne enote. Ko so jih povabili na oder, da bi jim izrekli priznanje, so poželi bučen aplavz. Med prvimi pripadniki specialne enote oziroma takrat čete milice je bil tudi Janez Košir. Sam je bil pripadnik specialne enote 23 let, v času, ko je obstajala še kot četa milice, je bil tudi njen komandir. Začelo se je leta 1972 s "specialnim tečajem", je Košir obujal spomine, pozneje pa so bile po vseh republikah nekdanje Jugoslavije ustanovljene posebne enote. Taktika njihovega dela je bila večinoma vojaška, deloma pa tudi policijska, z leti pa se je specialna enota vse bolj in bolj razvijala, je razložil. Pri tem so se učili tako od tujih specialnih enot kot tudi "z lastnim znanjem, preizkušanjem, improviziranjem" ter počasi prišli do današnje specialne enote.
Feniks in poboj športnikov na olimpijskih igrah
Zgodovina nastanka specialne policijske enote, ki opravlja najzahtevnejše varnostne naloge, sega v leto 1973 in je povezana z vdorom teroristične skupine Feniks na območje takratne Jugoslavije ter pobojem izraelskih športnikov na olimpijskih igrah v Münchnu leta 1972.
Zaradi delovanja skupine Feniks in napovedi, da se bo teroristom pridružilo še več privržencev, je predsednik Socialistične federativne republike Jugoslavije leta 1972 izdal ukaz za oblikovanje specialnih enot v vseh jugoslovanskih republikah za boj proti terorizmu. Republiški sekretar za notranje zadeve Marjan Orožen je po podatkih policije z odločbo 27. decembra 1972 ustanovil Četo milice v stalnem sestavu. Odločba je začela veljati 1. januarja, četa pa se je dejansko ustanovila 1. marca 1973, kar velja za rojstvo specialne enote. Enota je imela sistemiziranih 84 delovnih mest, od tega vod za posebne naloge 35 delovnih mest.
Koliko je pripadnikov, ne razkrivajo
Danes je specialna enota organizacijsko umeščena v Upravo za policijske specialnosti na Generalni policijski upravi. Sestavljajo jo vodstvo enote in trije oddelki; oddelek za operativno delovanje, oddelek za operativno podporo in oddelek za protibombno zaščito. V policiji imajo za specialno enoto sistematizirani 102 delovni mesti, vendar niso vsa zasedena.
Koliko je pripadnikov, natančneje na policiji ne razkrivajo iz operativnih razlogov. Enoto sestavljajo vrhunski profesionalci, ki jih združujejo pripadnost, strokovnost ter visok etični in moralni standard, so poudarili policisti.
Narava dela specialne enote zahteva tudi določena posebna znanja in veščine. Pripadniki tako opravljajo naloge po posameznih specialističnih področjih. Poznamo potapljače, alpiniste – jamarje, ostrostrelce, vodnike službenih psov, voznike specialnih vozil, reševalce ter specialiste za vstopanje v prostore.
Veniger: Najboljši med najboljšimi
Po besedah generalnega direktorja policije Stanislava Venigerja so pripadniki specialne enote "najboljši od najboljših", saj jih zelo malo opravi sprejemne izpite. Enota je namreč oblikovana za spopadanje z najhujšimi primeri, od boja proti terorizmu do aretacije nevarnih kriminalcev, kar od njenih pripadnikov terja veliko usposabljanj ter izredno fizično in psihično pripravljenost. V vseh 40 so v enoti delale le tri policistke, trenutno imajo le eno pripadnico.
Rdeče panterje, kakor jim pravijo zaradi rdečega karantanskega panterja, našitega na rokavu uniforme, javnost zelo redko vidi, pravi Veniger, saj delujejo v situacijah, ki so za državljane lahko nevarne. Poudaril je, da vse od ustanovitve, z izjemo časa osamosvajanja, specialcem ni nikoli bilo treba uporabiti strelnega orožja, kar kaže tudi na njihovo izurjenost, saj znajo tudi brez najhujših prisilnih sredstev opraviti nalogo.
Specialci so v zadnjih letih sodelovali tudi pri nekaterih odmevnejših aretacijah preprodajalcev mamil, Veniger sicer teh akcij natančneje ni našteval. So pa "v akciji" nekaj krat na leto, je dodal prvi mož policije.
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.