Predsedniška kandidata sta med kampanjo prekrižarila Slovenijo po dolgem in počez, veliko sta bila na terenu, pogovarjala sta se z različnimi ljudmi. In kakšen vtis sta dobila? Lojze Peterle meni, da je Slovenija v dobri formi. Danilo Türk je nasprotno zaskrbljen. Meni, da v Sloveniji sicer vlada optimizem, vendar so vse glasnejše zahteve po spremembah. Peterle je dejal, da stvari niso tako slabe, "o čemer priča tudi vse večja rodnost".
Kakšna je bila vloga v času osamosvajanja?
Kampanja je v drugem krogu postala vroča, spopad se vrti predvsem okoli zaslug za osamosvojitev Slovenije. Peterle je namreč svojega protikandidata Türka obtožil, da je leta 1991 v Ženevi, ko so ''drugi nosili glave v torbah'', deloval v prid Jugoslaviji, torej proti Sloveniji. Peterletu je pritrdilo tudi slovensko zunanje ministrstvo. Türk je dejal, da je imel v Ženevi status neodvisnega strokovnjaka in Peterletove očitke zavrnil.
''Ne vem, koliko je tvegal Peterle. V Ženevi smo mi sledili in mi grozili, vendar se s tem nisem hvalil. Možnost sem imel razložit resnico o Jugoslaviji, menim, da je bilo tudi zato razumevanje Slovenije boljše,'' je dejal Türk. ''Nihče od nas ni šel v osamosvajanje zato, da bi si delil zasluge. Moje trditve so se nanašale na čas, ko je šlo zelo zares,'' je odvrnil Peterle. Poudaril je, da je Türk deloval proti Sloveniji pred plebiscitom, po osamosvojitvi pa ga je za veleposlanika potrdil, ''ker mu je želel dati priložnost''. "Ne poudarjam zaslug, jaz samo razčiščujem zgodovino, ker si ne želim nobene megle. S Türkom sem takrat celo sodeloval, samo pravim, da je bil čas, ko so bile stvari drugačne,'' je povedal Peterle. ''Res je bil čas, ki je bil drugačen. Takrat je bilo treba opozarjat, razčistiti stvari in na mizo postaviti argumente,'' je odvrnil Türk.
Kdo vleče niti iz ozadja?
Kampanjo so delno zmanipulirali centri iz ozadja. Peterleta so vprašali, kdo so. Dejal je, da ne gre samo za centre, temveč za celo mrežo. To so trojke, ki niso formirane z njegove strani, pravi Peterle. Türk meni, da so to izmišljotine. Omenil pa je čudne dogodke (trganje plakatov in podobno), ki so se pojavili v zadnjih trenutkih predsedniške kampanje. Peterle si želi, da se tekma pošteno konča. Prav tako si želi verodostojnega protikandidata. Omenil je namigovanja, da je Türk dvakrat prodal isto znanstveno študijo o mednarodnem pravu v mirovnih misijah. Türk je očitke zanikal in dejal, da se bo odpovedal pisanju študij, če bo izvoljen za predsednika.
Peterle je dejal, da je srečal veliko ljudi, ki živijo s 500 evrov na dan. Kot kandidata ga zanima, ali je tu šlo kaj narobe. Zato je še enkrat pozval Türka, naj odgovori na namigovanja, da je isti tekst prodal dvakrat. Türk je dejal, da se stvari da preveriti. Peterleta in širšo javnost je povabil na seminar oziroma na predstavitev njegove knjige. Pozval jih je, naj nato sodijo. Minister za obrambo Karl Erjavec je dejal, da si je ogledal obe študiji, in meni, da so nekateri zadevo izkoristili za politične namene.
Peterleta so vprašali, ali je zlorabil ime nemške kanclerke Angele Merkel. Izdal je namreč časopis, v katerem je Merklova podala izjavo podpore Peterletu. V izjavi je tudi zapisano, da se veseli sodelovanja s Peterletom kot prihodnjim predsednikom Slovenije. Pod izjavo so Merklovo podpisali kot kanclerko. Peterle je dejal, da je pri redakciji časopisa prišlo do napake, kanclerki naj bi se že opravičil. Türk je dejal, da je vesel, da je nemško veleposlaništvo opozorilo na napako in obrazložilo, da se ne vmešava v slovensko notranjo politiko.
Z nemškega veleposlaništva so namreč sporočili, da Merklova svojega mnenja ni podala kot kanclerka, pač pa kot predsedujoča Krščanskodemokratski stranki, kar je med partnerskimi strankami znotraj Unije običajno.
Peterle je dejal, da je negativna kampanja trganje plakatov in podobno. Če nekdo postavi o javnem dejstvu vprašanje, z namenom, da razčisti stvari, pa ni negativna kampanja. Türk pa pravi, da je negativna kampanja slaba.
Kdo bo dobil Jelinčičeve glasove?
Zmago Jelinčič Plemeniti je v prvem krogu požel veliko zmago, dobil je skoraj 20 odstotkov, kar je kar petina vseh glasov. Peterle je dejal, da je Jelinčiču Pl. čestital, ker je ''posel dobro opravil''. ''Predstavil je jasne pozicije, bil je razumljiv, tudi kakšen moj volivec ga je volil, ker si je želel, da bi on prišel v drugi krog,'' ocenjuje. Türk je opozoril, da gre pri podpori Jelinčiča Pl. za resno zadevo. Po njegovem mnenju je prejel protestne glasove, ljudje pa so zaradi nezadovoljstva prejeli ''sočno in jezno govorico, ki pa ne prispeva k reševanju problemov''. ''Je pa ljudem blizu, ker si želijo sprememb,'' je pojasnil. Poudaril je še, da je šlo za prvi krog, ljudje so vedeli, da gre v drugem krogu zares. Po njegovem mnenju so pri Jelinčičevih volivcih zmagala čustva.
Na vprašanje, kako bi Jelinčičeve volivce prepričali, naj glasujejo zanj, je Türk kratko odgovoril, ''da se ljudje odločajo trezno in se bodo znali odločiti''. Peterle pa meni, da se bodo številni Jelinčičevi volivci odločili zanj, predvsem mladi. Na izjavo Jelinčiča Pl., da "so Hrvati goveda", je Peterle dejal, da se na tak nivo pogovora ne bo spuščal. Opozoril pa je, da razume jezo, saj se Hrvaška odloča za enostranske poteze. Omenil je napovedano razglasitev ekološko-ribolovne cone (ERC) in dejal, da mu je jasno, ker ljudje niso zadovoljni. Türk je poudaril, da Jelinčičevi govorici nasprotuje, meni, da bi jo morali ''izločiti iz politične prakse, ker kvari odnose''. Glede ERC tako Türk kot Peterle menita, da do razglasitve ne bo prišlo. Če ne, je možno, da si bo Hrvaška zaprla pot v Evropsko unijo, sta si enotna predsedniška kandidata.
Alternativa? Da!
Peterle se zavzema za zasebno zdravstvo, ampak ob predpostavki, da bo obenem tudi močno javno zdravstvo. Türk pritrjuje, ''da, kot dopolnitev k javnemu zdravstvu''. Peterle je obljubil, da bo, če bo predsednik, javnost letno obveščal o svojem zdravju. Pohvalil pa se je, da ima ''srce kot nabornik''. Tudi Türk bi, če bi tako ocenil, javnosti izdal svoje zdravstveno stanje. Glede alternativnega zdravljenja sta si kandidata enotna, da je primerna izbira, menita pa, da je najbolje, če se uradna in komplementarna medicina dopolnjujeta.
Kateri Janez ima prav?
Mandat predsednika Janeza Drnovška, ki se počasi izteka, je v drugi polovici leta zaznamoval tudi oster spor z vlado. Peterletu in Türku so postavili vprašanje, kaj ljudje pričakujejo od predsednika. Peterle je dejal ''enotnost''. Kot morebitni predsednik bo svoja vrata odprl za sodelovanje z vlado.
Türk je dejal, da je Drnovšek dober predsednik, ki je uvedel tudi novosti. Meni, da se je približal ljudem. Od predsednika se pričakuje jasna beseda, meni Türk. ''Govoriti mora tako, da je prepira čim manj. Predsednik mora delovati zgodaj, preventivno,'' nadaljuje Türk. ''Predsedniku na voljo ostane skrajno sredstvo - da zavrne podpis nekega zakona, vendar mora potem odstopiti, ker pri nas ni ustavnega veta. Odloča pa po svoji presoji,'' je zaključil Türk. Peterle je dejal, da ima predsednik možnost podati svoje mnenje. ''Komunikacija mora biti dobro vzpostavljena, da do zapletenih situacij ne pride.'' Türk je dejal, da je bil spor med Drnovškom in vlado zelo zapleten. Meni, da se tudi predsednik lahko zmoti. Peterle noče navijati za enega ali drugega Janeza.
Ekološka kandidata
Onesnaženost okolja je vse bolj pereč problem. Peterle je dejal, da je občutljiv na omenjeno tematiko. ''Ljudje v Zasavju so bili izpostavljeni škodljivim vplivom. Potrebno je vztrajati pri ekoloških standardih in zahtevati, da onesnaževalec plača povzročeno škodo,'' je dejal. Türk je prepričan, da morajo ljudje čutiti, da je predsednik za njimi. ''Prizadeti kraji zahtevajo strožji nadzor. Predsednik mora biti aktivno vključen v tovrstno problematiko. Osebno bi se aktivno angažiral pri reševanju omenjenega problema,'' je obljubil Türk.
Peterle je dejal, da na ekologijo gleda skozi zdravje. V rizičnih regijah ne bi več dopuščal podjetij, ki ne bi mogla za seboj pospraviti. Türk je dejal, da je skrb za zdravje in okolje razvojna nujnost. Na določenih regijah je potrebno opraviti dekontaminacijo. Za Türka je to prioriteta številka ena.
Velika podjetja pa vlagajo tudi v politiko. Türk je dejal, da dobiva majhne prispevke od nekaterih slovenskih podjetij, ki ga pa ne morejo ovirati pri njegovem programu. Peterle je dejal, da ga zastopajo manjša podjetja in ne velika kakor Türka. Türk se je ob tem razburil in dejal, da ne more pristati na insinuacije. Njegova kampanja "bazira na razpršenosti in nima za seboj velikega centra moči".
Prvi nagovor volivcem
Kandidata sta dobila možnost prvega nagovora državljanom. ''Spoštovani volivci in volivke!'' je začel Türk. "Kampanja traja več kot tri mesece, menim, da so pred nami pomembne volitve, ki pomenijo mejnik,'' je dejal. Obljubil je spremembe na bolje, "da bomo zaživeli v bolj prijazni družbi". Dejal je, da se bo zavzemal za kakovostno politiko in poudaril, da je čas za spremembe. ''Pridite na volitve in skupaj odločajmo o naši prihodnosti. Name se lahko zanesete,'' je zaključil.
''Moj nagovor, spoštovane državljanke in državljani Republike Slovenije, je, kot je bil na začetku. Želim si združene, nerazdeljene Slovenije. Želim si, da bi naše sožitje temeljilo na medsebojnem spoštovanju vsakega od nas, ker so vsi naši. Želim, zaradi vašega zaupanja, s katerim sem si pridobil domače in tuje politične izkušnje, vse, kar ste mi pomagali zgraditi, ponuditi Sloveniji, da bo šla naprej z novo energijo, z novim optimizmom. Slovenija mora naprej. Hvala lepa za vaše zaupanje. Želim, da nazdravimo na Martinovo nedeljo s pravim predsednikom,“ pa je dejal Peterle.
KOMENTARJI (569)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.