V Društvu za cistično fibrozo Slovenije so ministrico za izobraževanje Stanko Setnikar Cankar v javnem pismu opozorili na dolgotrajno bolne otroke, ki so dalj časa odsotni od pouka zaradi dolgotrajne bolezni in jih bo omenjeni ukrep izredno prizadel.
Ne strinjajo se z njeno izjavo, da se učna pomoč v osnovnih šolah izvaja za otroke z učnimi težavami in vrzeli v znanju, ki so posledica primarne motnje. Otroci s cistično fibrozo nimajo učnih težav, ki bi bile posledica primarne motnje, so pa dolgotrajno bolni in se po zakonu štejejo med otroke s posebnimi potrebami, so poudarili.
"Cistična fibroza je huda, genetska, redka bolezen, ki prizadene vse organske sisteme, zaradi česar so ti otroci veliko odsotni od pouka. Teh otrok v Sloveniji je malo. Ker je genetska bolezen, je prisotna celo življenje. Verjamemo, da je takšen ukrep posledica nepremišljenosti, zato pričakujemo, da bo dolgotrajno bolnim otrokom tudi v prihodnje zagotovljena dodatna učna pomoč," so sporočili.
Varčevalni ukrepi po oceni glavnega tajnika Sindikata za izobraževanje in vzgojo (Sviz) Branimirja Štruklja pomenijo zniževanje kakovosti javnega šolstva, neracionalne se mu zdijo tudi zahteve po še dodatnih ukrepih. Napovedal je, da bodo v sindikatu slednjo "krčevito branili". O nadaljnjih potezah je po njegovih besedah še prezgodaj govoriti, ni pa izključil niti shoda pred vlado, čeprav upa, da ''bodo prej prišli k pameti''. Računa pa, da se bodo odzvali tudi starši. ''Mi se bomo postavili na čelo,'' je obljubil.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.