V poslanski skupini SDS obžalujemo odločitev Ustavnega sodišča, ki ni izkoristilo možnosti in priložnosti, ki se mu je ponudila ob ustavni presoji dveh zahtev za referendum v zvezi z zakoni, ki določata plače sodnikov, je v sporočilu za javnost zapisal poslanec SDS Vinko Gorenak.
"Z omenjenima zakonoma je koalicijska večina v državnem zboru povišala plače sodnikom začetnikom za 28 odstotkov, ostalim sodnikom pa sorazmerno manj. Ustavno sodišče je imelo idealno priložnost, da se v tehtanju med plačami sodnikov in ustavno pravico do referenduma postavi na stran pravice ljudi do referenduma, vendar ni ravnalo tako, postavilo se je na stran svojih poklicnih kolegov sodnikov," še pravi Gorenak.
Poslanci SDS še menijo, da bi ustavno sodišče lahko z dovolitvijo referenduma odločilno prispevalo k urejanju razmer v sodstvu, ki so neurejene že vse od osamosvojitve.
Jelinčič: Odločitev ustavnega sodišča je stanovska
Odločitev ustavnega sodišča je politična oz. stanovska odločitev, meni vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič. Po njegovih besedah so ustavni sodniki pokazali, da ustavno sodišče ni strokovna ustanova, ampak stanovska organizacija, ki ščiti lastne interese in dela po ukazu vladajoče strukture.
Državni zbor je po njegovih besedah tisti, ki lahko odločitev ustavnega sodišča sprejme ali ne. "Povsod po svetu je tako, razen v Sloveniji menijo, da so ustavni sodniki božji namestniki na zemlji in jim je dovoljeno čisto vse," pravi Jelinčič.
Pavlinič Krebsovo odločitev ustavnega sodišča razveselila
Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs pravi, da jo je novica o odločitvi ustavnega sodišča, ki je zaustavila referendum o sodniških plačah, razveselila. Kot ocenjuje ministrica, odločitev ustavnega sodišča končuje "to poglavje v slovenski zgodovini" na primeren način. Pavlinič Krebsova je dejala, da je vprašanje ustavnosti sodniških plač po njeni oceni ustrezno rešeno, ne le zato, ker so to vprašanje rešili v sodelovanju in konsenzu s sodniki, ampak tudi glede na to, da javno-finančnih posledic v kriznih letih ne bo.
Potrč je pozdravil odločitev ustavnega sodišča
Socialni demokrati (SD) po besedah poslanca Mirana Potrča pozdravljajo odločitev ustavnega sodišča, ki je zaustavilo referendum o sodniških plačah. Ob tem meni, da je zdaj čas, da se vsi osredotočijo na probleme sodstva. Po njegovem mnenju bi bilo zato prav, da sodniki prekinejo stavko in umaknejo tožbe proti državi zaradi premalo izplačanih plač.
Kek: Vsakršna drugačna odločitev sodišča bi bila presenečenje
Franci Kek iz poslanske skupine Zares je povedal, da bi bila vsakršna drugačna odločitev, kot jo je glede referenduma o sodniški plačah sprejelo ustavno sodišče, presenečenje. Če bi ustavno sodišče dovolilo referendum, bi to po njegovem ogrozilo ustavnost. Kek sicer tudi meni, da vsi državljani in državljanke ne morejo odločati o plačah ene socialne skupine.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.