Afera Baričevič, ki je popolnoma razgalila prijateljske naveze vplivnih politikov, odvetnikov in zdravnika, zdaj po letu dni prerašča v spopad med policijo in tožilstvom.
Čeprav je črno na belem, da so bili psi, ki so zdravnika Baričeviča napadli, spolno zlorabljeni, policija tega javnosti ni sporočila. Celo več. Trdili so, da spolne zlorabe ne morejo ne potrditi ne zavrniti.
In ker je bilo dokazov premalo, je tožilstvo primer zavrglo. Po vnovičnih razkritjih pa primer spet odprlo. In tu se je vnel spor med generalno državno tožilko Barbaro Brezigar in generalnim direktorjem policije Jankom Gorškom.
Besede generalnega direktorja lani, mesec dni po tragediji na dvorišču Oražmove ulice, so bile, da spolne zlorabe ne morejo ne potrditi ne zanikati. Čez mesec dni, kot je razvidno iz poročila, ki ga je policija poslala na tožilstvo, pa so črno na belem zapisali, da se DNK iz vzorca na umetnem penisu ujema s profilom DNK vseh treh med seboj sorodnih psov.
Na vprašanje, zakaj policija o tem ni spregovorila, pa Goršek odgovarja, da ''mi nikakor nismo in ne moremo zadostiti radovednosti javnosti, da povemo resnično vse sočne podrobnosti''.
A obvestili so tožilstvo. V poročilu pa so predlagali celo imenovanje izvedenca, ki naj bi pojasnil, ali je šlo za mučenje živali. Zakaj ga niso, se sprašuje tudi Goršek. Odgovor je bil, da ''z razlogom pač, da je v tem primeru edini osumljenec umrl''.
Brezigarjeva pa s prstom kaže nazaj. Dovolila si je celo izreči, da je policija v tem primeru delovala nestrokovno. In to po tem, ko so ovrgli večino ovadb. Na črni listi so ostali le trije. Kinologa Rajko Rotner in Alenka Černe ter odvetnik Miro Senica, ki so jih prav danes zasliševali na okrajnem sodišču.
Se pa po navedbah v oddaji 24UR na tožilstvu spet nekaj 'kuha'. Primer postopka vračanja psov naj bi spet odprli. Policija pa naj bi bila iz razloga nezaupanja iz preiskave izključena.
Tožilstvo naj bi ovadilo tudi dva policista. Enega od njiju, ker je po mobilnem telefonu pošiljal sliko ogrizenega trupla, so še poročali v 24UR.
Policija nima podatkov o morebitnih postopkih proti policistom
Na policiji so pojasnili, da je v zvezi s sumom nepravilnosti pri vračanju psov Policijska uprava Ljubljana v začetku julija lani zoper eno osebo na pristojno državno tožilstvo podala kazensko ovadbo zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja in pravic po 261. členu kazenskega zakonika.
"Po zadnji odločitvi državnega tožilstva, da spet preveri nekatera dejstva, policija ni prejela nikakršnih zahtev za izvedbo dodatnih aktivnosti, kljub temu da jih je pisno zaprosila," je zapisal predstavnik policije za odnose z javnostmi za področje kriminalitete Drago Menegalija.
Prav tako po navedbah Menegalije od specializiranega oddelka pri vrhovnem državnem tožilstvu niso prejeli nikakršnih podatkov o tem, ali postopki tečejo in zoper katere policiste.
Sodna preiskava proti Senici in Rotnerju
Na kazenskem oddelku Okrajnega sodišča v Ljubljani so danes kot pričo zaslišali nekdanjega novinarja Dnevnika Roka Praprotnika, ki je sedaj namestnik predsednika Komisije za preprečevanje korupcije. Zasliševali so ga o zadevah, povezanih s člankom, v katerem je pisal o odvetniku Miru Senici. Ta na novinarska vprašanja danes ni hotel odgovarjati.
Odvetniška pisarna Mira Senice, ki je zastopala pokojnega Sašo Baričeviča, je namreč veterinarskega inšpektorja Uroša Andreška, ki je odredil usmrtitev bulmastifov, leta 2008 kazensko ovadila, ker naj bi bil pri svojem delu pristranski, in zahtevala njegovo izločitev iz postopka odločanja o bulmastifih.
Rotner, sicer stric notranje ministrice Katarine Kresal, pa je skupaj s kinologinjo Alenko Černe 15. junija 2006 v ljubljanskem zavetišču Gmajnice opravil izredni vzrejni pregled in enemu od nevarnih psov izdal vzrejno dovolilnico za plemenjaka. Zaradi tega je Kinološka zveza Slovenije zoper Černetovo in Rotnerja uvedla tudi disciplinski postopek.
Komisija za preprečevanje korupcije je zaradi domnevno spornega postopka vračanja bulmastifov že maja tožilstvu prijavila osem ljudi. Sumi jih storitve kaznivih dejanj krive ovadbe, krive izpovedi, ponarejanja listin, zlorabe uradnega položaja in napeljevanja k tem dejanjem.
Poleg Senice naj bi bili na tem seznamu še nekdanji kmetijski minister Milan Pogačnik, njegova državna sekretarka Sonja Bukovec, direktorica veterinarske uprave Vida Čadonič Špelič, pravnika na kmetijskem ministrstvu Tanja Hofman in Roman Pečkaj ter omenjena kinologa Černetova in Rotner.
Decembra lani so na okrožnem državnem tožilstvu za 24ur.com potrdili, da je bila kazenska ovadba zoper direktorico Veterinarske uprave RS Vido Čadonič Špelič v zvezi z vrnitvijo psov Saši Baričeviču zavržena. Prav tako so bile zavržene ovadbe zoper nekdanjega kmetijskega ministra Milana Pogačnika, Tanjo Hofman, Romana Pečkarja in Sonjo Bukovec.
Tako utegnejo pred sodiščem odgovarjati vsaj nekateri od akterjev afere, ki je v lanskem letu odnesla kmetijskega ministra in privedla do interpelacije notranje ministrice Katarine Kresal. Tej so opozicijski poslanci očitali klientelistično in politično ravnanje, saj naj bi politično posegala v preiskavo afere.
KOMENTARJI (387)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.