Ljubljansko sodišče je po pritožbah zavrnilo obtožnico proti Bošku Šrotu, Igorju Bavčarju in še sedmim osumljencem, ki jih je obtožnica bremenila zlorabe položaja in domnevnega oškodovanja Pivovarne Laško. To pomeni, da se sojenje še ne bo začelo.
Kot so za 24ur.com potrdili iz urada generalne tožilke, je ''o neposredni obtožnici, ki jo je skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala vložila 19. 7. 2010 zaradi kaznivih dejanj zlorabe položaja ali pravic, zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, ponareditve ali uničenja poslovnih listin in goljufije odločeno, in sicer je po ugovornem postopku, sodišče naložilo tožilstvu vložitev zahteve za preiskavo''. Po poročanju 24UR, je sodišče že vložilo zahtevo za preiskavo kaznivih dejanj.
V zadevi gre za oškodovanje Pivovarne Laško in njenih hčerinskih družb, ki so bile zlorabljene za koncentracijo lastništva obdolženca v skupini Pivovarne Laško in ki jo je izvajal preko povezanih družb Infond Holdinga. Pivovarna Laško in njene hčerinske družbe so bile oškodovane za 109 milijonov evrov, so še pojasnili na tožilstvu.
Tožilstvo je sicer že v fazi predkazenskega postopka sodišču podalo predlog za zavarovanje zahtevka za odvzem premoženjske koristi, ki pa ga je sodišče zavrnilo, so za 24ur.com še povedali na tožilstvu. Šrot tako lahko nemoteno posluje s svojim premoženjem. Bavčar pa s svojim premoženjem ne bo mogel razpolagati še vsaj do konca julija.
"Vedno sem govoril, da bom svojo nedolžnost dokazal na sodišču. Kljub temu da je tožilec [Jože] Kozina povzel le eno očitano kaznivo dejanje z Jankovičevega smešno neutemeljenega spiska, bom dokazal, da ni bilo v trgovanju s finančnimi instrumenti ničesar protizakonitega in da nisem davčni dolžnik te države (zanjo sem si pred leti precej prizadeval), kar se ujema tudi z mnenjem davčne uprave, za katerega sem zaprosil že leta 2008. Predvsem pa bi rad dokazal to, da je bil politični in medijski linč zoper mene sprožen načrtno, po načelu 'primite tatu', in da me skušajo nekateri namenoma utopiti v novodobnih finančnih malverzacijah, da bi lažje prikrili svoje lastne sporne postopke. Pa so se ušteli," pa je v odzivu dejal Bavčar, poroča spletni časopis Žurnal24.
Čeferin: Odločitev je bila pričakovana
Odločitev ljubljanskega okrožnega sodišča je pričakovana, pravi zagovornik Igorja Bavčarja, ki je bil v primeru obtožen pranja denarja, Aleksander Čeferin.
Čeferin je odločitev sodišča pričakoval. "Za obtožnico ni bilo nikakršne podlage. Tožilstvo je sodišče obremenilo s kupom listin brez podlage in sodišče tega na glavni obravnavi nikakor ne bi moglo razčistiti," je povedal Čeferin.
"To pa seveda ne pomeni, da postopka ne bo," dodaja odvetnik. Po vložitvi predloga za uvedbo preiskave bo sodišče najprej zaslišalo vse osumljence in nato odločilo, ali bo uvedlo preiskavo.
Obtožnica je bila poleg Bavčarja in Šrota podana še proti direktorju Maksime Holdinga in nekdanjemu lastnika podjetja Microtrust Nastji Sušinskemu, nekdanjemu svetovalcu za finance v Istrabenzu Kristjanu Sušinskemu, lastniku Sportine Bahtijarju Bajroviću, kranjskemu odvetniku Branku Lipovcu, nekdanjemu direktorju Infond Holdinga Matjažu Rutarju, nekdanji "slamnati" lastnici Šrotovega podjetja Kolonel Danijeli Raković in Šrotovi poslovni sodelavki Vesni Rosenfeld.
Društvo Mali delničarji – skupaj smo močnejši (MDS) se sprašuje, ali ni tožilstvo morda namerno vložilo nepopolne obtožnice. Generalno državno tožilko Barbaro Brezigar sprašujejo, kdo je odgovoren za "nestrokovno pripravo obdolžilnega predloga" in kdo bi moral po nadzorni funkciji preprečiti vložitev takšnega predloga. Zanima jih tudi, ali je tožilstvo nadaljevalo s postopkom za začasno zamrznitev premoženja Boška Šrota ter ali bo Brezigarjeva primer dodelila kakšnemu "bolj usposobljenemu tožilcu", ali bo "tožilcu, ki je to 'zakuhal'", dodelila strokovno pomoč in ali bo morda odredila tudi notranji nadzor.
KOMENTARJI (259)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.