Po vsej Evropi v okviru evropskega dneva akcije in solidarnosti potekajo različne akcije proti varčevalnim ukrepom. Kaj pa se dogaja v Sloveniji? Kje so akcije?
Na današnji novinarski konferenci so sindikalni predstavniki ter predstavnika upokojencev in študentov dejali, da se bo naša država akcijam pridružila v soboto, ko bodo v Ljubljani, in sicer med 11. in 13. uro, na Kongresnem trgu odvijale demonstracije. In zakaj so se odločili za soboto, ko pa v Evropi ljudje protestirajo na delovni dan? Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je dejal, da zato, ker so odgovorni in tako kažejo skrb, da ne bi trpeli delovni procesi in delovne ure. Zdi se mu, da je bolj zgovorno to, da se bo na dela prosti dan v središču prestolnice zbralo na tisoče ljudi, ki se ne strinjajo z načinom reševanja krize v naši državi in tudi širše.
Točnega števila protestnikov še ne želijo napovedovati, a poudarjajo, da je odziv precejšen. Udeleženci se bodo do Kongresnega trga sprehodili po pločniku, tako da ne bodo ovirali prometa. Pozivajo k mirnim demonstracijam, Štrukelj pa zagotavlja, da bodo za varnost poskrbeli policisti in redarji. Če bi morda kakšna skupina želela povzročati nemire, bodo znali poskrbeti za umiritev strasti, dodaja. Sicer pa pravi, da je organizacija dogodka razmeroma asketska, bo pa na trgu postavljen oder, na katerem se bodo zvrstili govorci. Vmes bodo poskrbeli za glasbo.
Duh upora se širi
Štrukelj je dejal, da ostro varčevanje ne vodi iz krize, temveč jo poglablja. Kritično dodaja, da brez soglasja socialnih partnerjev in državljanov izhod iz krize ni mogoč. Sprašuje se, kje so nova delovna mesta. Pri tem mu prikimava predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič, ki pravi, da je pot, ki so nam jo začrtali politiki, pot, ki poglablja revščino, aktualna socialna zakonodaja pa je napačna, saj ustrahuje ljudi. Ker je krizo ustvaril pogoltni kapital in ne ljudje, pravi Semolič, je duh upora zajel praktično vse države Evrope.
Kapital, ki zasužnjuje, lačni otroci v šolah
"Priča smo novi kolonizaciji Evropske unije,“ dodaja kritično, saj države le prikimavajo Bruslju, Evropski centralni banki in Mednarodnemu denarnemu skladu. Poudarja, da oblastniki želijo prestrašene, vodljive in ponižne ljudi, katere ustrahujejo s trojko in bonitetnimi hišami. Države in ljudi so začeli obravnavati kot podjetja. Meni, da so se v Evropi standardi demokracije spustili na ničto točko. To bi nas moralo izredno skrbeti, razumeti pa moramo bistvo težave in se vprašati, od kje prihaja zlo, dodaja Semolič. "Evropsko unijo bo treba v temelje spremeniti. Potrebna je nova pogodba, ki bo temeljila na človekovih in socialnih pravicah,“ je dejal in opozoril, da je treba razumeti, da je država v škripcih, če so lačni otroci v šolah postali naš vsakdan.
Zato poudarja, da potrebujemo nova in kakovostna delovna mesta, vlada, ki brez socialnega dialoga sprejema določene zakone, pa bo morala sprejeti odgovornost za negativne posledice.
Kako trpijo upokojenci?
Na novinarski konferenci je bila prisotna tudi predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak, ki je opozorila, da morajo nekateri upokojenci preživeti tudi z 200, 300 ali 400 evri pokojnine na mesec, pri tem pa opazujejo svoje otroke, ki nimajo dela, nekateri pa celo vnuke, ki se ne morejo šolati, saj družina nima denarja, da bi jih poslala na študij. "Slovenija izgublja samostojnost. Sobotni protest naj bo upor zoper izgubo samostojnosti,“ je pozvala in dodala, da jo veseli, da so se boju za skupni cilj združili predstavniki različnih generacij.
Mladi razmišljajo o golem preživetju, ne pa o družini in karieri
Ob njej je sedel Mitja Urbanc iz Študentske organizacije Slovenije, ki je dejal, da mora vlada prisluhniti mladim, saj so prav mladi tisti, ki bodo na dolgi rok najbolj nosili in čutili breme krize. Opozarja, da mladi razmišljajo o golem preživetju, ne pa o karieri in družini. "Vlaganje v mlade je vlaganje v razvoj,“ je Urbanc sporočil vladi.
EU potrebna korenitih sprememb
Predsednik KNSS Neodvisnot Drago Lombar je dodal, da takšnega razslojevanja in socialne neenakosti v naši državi še ni bilo. Strinja se, da je Evropska unija potrebna korenitih sprememb. Poudarja, da se ta vlada ne ozira na lastno prebivalstvo, ob tem pa kritično dodaja, da vlada, ki ne ve, da so ljudje bogastvo te države, ni vredna, da ji vlada. "Te demonstracije so začetek nekega konca,“ je končal.
KOMENTARJI (699)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.