V nizu razkritij imen Slovencev, ki imajo svoje premoženje v davčnih oazah, so danes v oddaji 24UR objavili zgodbo Boštjana Šobe. Šoba je znameniti ubežnik, ki ga je sodišče lani po petih letih skrivanja v Kanadi obsodilo zaradi nezakonitega razdeljevanja državne pomoči v aferi Šuštar, leta 2005, torej tik pred začetkom sojenja in pobegom v Kanado, pa je na Deviških otokih odprl podjetje.
To odkrivajo novi podatki Mednarodnega konzorcija preiskovalnih novinarjev, ki so jih v oddaji 24UR dobili prek Centra za preiskovalno novinarstvo. Šoba je danes v osebnem stečaju in je torej uradno brez premoženja, zato ga je sodišče oprostilo plačila kazni in stroškov, skupaj gre za 90.000 evrov.
Zgodba Borisa Šuštarja in Boštjana Šobe sega med leti 1998 in 2000. Šuštar je kot državni sekretar uredil državno pomoč za podjetja, ki so mu uslugo vrnila s podkupnino. Boštjan Šoba je bil operativec. Vodil je evidenco vseh podjetij, ki so bila pripravljena podkupovati in opravljal razgovore z vodilnimi v podjetjih. Šuštarja in Šobo so aretirali novembra 2000. A sojenje Šobi se je začelo šele decembra 2005.
Dokumenti Mednarodnega konzorcija preiskovalnih novinarjev pa zdaj razkrivajo, da je 24. februarja 2005, torej nekaj mesecev pred začetkom sojenja, Šoba ustanovil podjetje BB Holding Carribean, davčni status Deviški otoki, pošto pa je prejemal na Florido v ZDA. Aprila 2006 je sodišče ugotovilo, da je Šoba pobegnil v Kanado. Po razpisani mednarodni tiralici so ga julija 2007 novinarji 24UR prvi izsledili v Torontu. Takrat je dejal: "Nič ne vem."
Čez mesec dni ga je aretiral kanadski Interpol in ga decembra 2007 izpustil. Novembra 2008, ko je bil na prostosti, je Šobovo podjetje ugasnilo. Kaj se je zgodilo z denarjem, ni znano. Šoba je v tem času sporočal, da je nedolžen in da je proces proti njemu konstrukt ter dajal vtis preprostega prodajalca avtomobilov. Avgusta 2011 ga je Kanada izročila Sloveniji. Od novembra 2012 je Šoba na prostosti.
Toda ključno je, da je Šoba 30. oktobra lani razglasil osebni stečaj. Ker upravitelj ni našel nobenega premoženja, ga je sodišče oprostilo plačila 90.000 evrov. Stečajni upravitelj Peter Tanko se je ob tem odzval, da mu Šoba ni povedal nič o domnevnem premoženju v tujini, niti ne o njegovem podjetju na Deviških otokih. Šobo so zato novinarji 24UR poiskali na njegovem domu v okolici Ljubljane, a ga niso našli.
Je pa zanesljiva informacija, da je bil Šoba rezident Slovenije tudi po letu 2005, a podjetja v davčni oazi ni prijavil davčnemu uradu. V skladu s pravilom svetovnega dohodka bi Dursu moral prijaviti tudi vse prilive v tujini, česar po informacijah 24UR prav tako ni storil. Uraden odziv davkarije, ali bodo začeli postopek zoper Šobo, v oddaji 24UR še čakajo.
Ustanovil podjetje, posloval pa ne?
So pa novinarji priklicali Boštjana Šobo, ki je sprva nekdanje lastništvo podjetja na Deviških otokih zanikal, nato se ga je spomnil, a je zanikal, da bi kadar koli posloval prek njega. Toda za podjetje je nekdo kar tri leta plačeval stroške.
"Nisem imel nobenega podjetja, nisem nič delal. Ne vem, kakšni so to podatki. Sploh ne vem, ali je bil denar v tem podjetju," je dejal Šoba. Na vprašanje, zakaj ga je ustanovil, pa je odgovoril: "Jaz ga nisem." Na naslednje vprašanje, da je zapisan v registru, pa je le dejal: "Glejte, če je, je nedelujoče, ni nikoli delovalo."
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.