Zaradi minulih snežnih padavin in poledice so bili slovenski vozniki deležni mnogih preglavic, po podatkih prometne policije pa naj bi se prometne nesreče po Sloveniji kar vrstile. Zavarovalnice v prihodnjih dneh pričakujejo porast prijavljenih škodnih primerov, udeleženci prometnih nesreč pa se sprašujejo, kdo je kriv za škodo na vozilu, če je bil vzrok pravzaprav neočiščeno, neurejeno in poškodovano ali pa neprimerno označeno cestišče. Kako naj v takih primerih ukrepamo in na koga se lahko obrnemo, smo se pozanimali pri strokovnjakih.
Krivda upravljalcev in vzdrževalcev?
Odvetnica Maša Novak iz odvetniške družbe Čeferin je za 24ur.com pojasnila, da morajo biti ceste po zakonu o javnih cestah vzdrževane tako, "da zagotavljajo varno uporabo vsem uporabnikom cest tudi v primeru, ko so podani posebni pogoji ali slabe vremenske razmere". Po njenih besedah lahko v primeru nevzdrževane ceste za materialno kot tudi nematerialno škodo v nesreči odgovarjajo upravljalci cest, kot sta Direkcija RS za ceste in Dars, ter neposredni vzdrževalci cest.
"Najprej morajo oškodovanci ugotoviti, katera cestna služba je odgovorna za vzdrževanje, nato se ugotavlja, kaj je razlog, da cesta ni bila vzdrževana," pravi odvetnica ter poudarja, da voznik v primeru, da cestno podjetje ni redno opravljalo pregledov oziroma cesta ni bila primerno vzdrževana, ne bi smel odgovarjati za škodo.
"Vsem, ki jim nastane škoda zaradi posledice slabo vzdrževanih cest, priporočamo, da se pred vložitvijo tožbe obrnejo tako na upravljalca kot na vzdrževalca konkretne javne ceste z odškodninskim zahtevkom." V kolikor ne pride do izvendsodne rešitve zadeve, Novakova predlaga, da oškodovanci vložijo tožbo pri pristojnem sodišču.
Zavarovalnice imajo več dela
"Pričakujemo, da bo odškodninskih zahtevkov zaradi minulega sneženja, tako s področja avtomobilske odgovornosti kakor s področja kasko zavarovanja, nekaj več," so za 24ur.com povedali pristojni za odnose z javnostmi na Zavarovalnici Maribor.
"Našim zavarovancem se zaradi dodatnega zavarovanja, imenovanega Odkup prve škode, ob zahtevi po odškodninskem zahtevku ohranja bonusni razred," pravijo na Zavarovalnici Maribor, pri mnogih ostalih slovenskih zavarovalnicah pa v primeru, da zavarovanec uveljavlja škodo iz zavarovanja splošnega kaska, ob enem škodnem dogodku izgubi tri premijske razrede, kar pomeni povišanje zavarovalne premije do 15 odstotkov.
Če je kriv vzdrževalec, bonus ostane
Na vprašanje, kako potekajo odškodninski postopki v primerih, ko je za škodo na vozilih kriva nevzdrževana cesta odgovarjajo: "V praksi oškodovanci najprej uveljavljajo zavarovalnino iz svojega kasko zavarovanja, nato pa zavarovalnica, če se dokaže odgovornost upravljalca, zahteva povračilo sredstev. V takem primeru zavarovanec ne izgubi bonusa na kasko zavarovanju," so še pojasnili z Zavarovalnice Maribor.
Agencija republike Slovenije za okolje opozarja, da je na območju celotne slovenije še vedno možnost poledice in žleda na cestah, zato previdnost ni odveč.
KOMENTARJI (171)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.