Sončna očala nudijo zaščito, so pa tudi nepogrešljiv modni dodatek. Očem naj bi zagotavljala dvojno zaščito, in sicer pred UV-žarki in pred tujki, ki bi lahko, še posebej med športno dejavnostjo, poškodovali oko. O njih krožijo tudi številni miti. Kako draga morajo biti? Ali dražja očala nudijo boljšo zaščito? Ali res cenejša očala povzročijo več škode kot pa koristi?
Na ta vprašanja so skušali odgovoriti v Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). Testirali in preučili so očala, katerih cena se je gibala od 3,19 do 206 evrov. Pri tem so opozorili, da so nekateri potrošniki za sončna očala pripravljeni porabiti krepko več kot pa 206 evrov. "Zagotovo pa sončna očala sodijo med izdelke, za katere so potrošniki pripravljeni plačati več, če je le blagovna znamka prava oziroma modna. Na nek način so postala statusni simbol,“ je dejala Urša Šmid Božičevič iz ZPS.
Če odmislimo modo in statusne simbole, je najbolj pomembno to, koliko UV-žarkov ostane na drugi strani naših sončnih očal.
Evropski standard določa, da lahko očala, ki se prodajajo na trgu, prepuščajo 5 odstotkov UV-žarkov z valovno dolžino do 400 nanometrov (torej A in B), avstralski standard pa dopušča le en odstotek.
Naj opozorimo, da je zmotno mišljenje, da barva leč pri sončnih očalih vpliva na prepustnost UV-žarkov. "V optiki so na voljo različni materiali, ki zagotavljajo UV-zaščito. Materiali niso dragi, torej ni razloga, da ne bi tudi poceni očala zagotavljala ustrezne zaščite. Zato smo na testu preizkusili očala v širokem cenovnem razredu, saj nas je zanimalo, ali so cenejša ravno tako učinkovita kot tista prestižnejših blagovnih znamk," je povedala Šmid Božičevičeva.
Kaj so ugotovili na testiranju sončnih očal?
Na VIP testu so ugotavljali, koliko UV-žarkov prepuščajo sončna očala in ali ustrezajo predpisom oziroma evropskemu standardu. In kakšni so rezultati? Vsa testirana očala so po zagotovilih ZPS ustrezala evropskemu standardu, celo več, zadostila so tudi precej zahtevnejšemu avstralskemu standardu, je povedala Šmid Božičevičeva.
"Čeprav ustrezno zaščito zagotavljajo vsa, je res, da so lahko razlike v izdelavi velike. To se je pokazalo tudi pri očalih na testu. Razlike so bile pri odpiranju in zapiranju držal in pri izdelavi okvirjev. A vseh očal ne moremo stlačiti v en koš: nekatera so bila res videti cenena, druga pa bi lahko mirno uvrstili v kakšen cenovni razred višje. Odločite se torej lahko tudi za cenejšo (in varno) alternativo, če vam je seveda vseeno, da na očalih ni odtisnjen pravi logo, ali pa da z očali ne dobite tudi etuija za shranjevanje,“ je razložila.
ZPS opozarja na pomanjkljive oznake
Skladno s predpisi morajo biti vsa očala na trgu tudi ustrezno označena, in sicer z znakom CE. Pri tem na zvezi opozarjajo, da ta znak še ne pomeni, da je izdelek zares varen. Na očalih ali pa na primer na obesnem listku mora biti odtisnjen podatek, v katero kategorijo filtra sodijo leče in za kakšno uporabo so očala primerna. Kupec mora dobiti tudi navodila za uporabo in nego. Prodajalci morajo kupce opozoriti tudi na to, da z očali ne smejo gledati neposredno v sonce. Vse informacije morajo biti v domačem jeziku.
ZPS svetuje, da pred nakupom preizkusite izbrana očala. Bodite pozorni na to, ali so udobna, dobro narejena, ali vam ustreza teža očal, saj jih boste nosili tudi po več ur in podobno.
Pri tem pa zveza še opozarja, da poškodovane leče, tudi če so le opraskane, lahko prepuščajo UV-žarke. Takšna očala niso več primerna za uporabo.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.