V drugi polovici junija je v Oswegu v ameriški zvezni državi New York potekala prestižna znanstvena olimpijada Genius 2014, kamor so se odpravili tudi slovenski gimnazijci. Niti sami si niso mislili, da bodo v kategoriji znanost, v kateri sta bila prijavljena 502 projekta, dosegli zlato odličje.
S čim sta prepričala žirijo?
Tekmovalci z vsega sveta so sicer tekmovali v petih kategorijah: umetnost, kreativno pisanje, glasba, dizajn in znanost. Aleš Zupančič, dijak tretjega letnika na Gimnaziji Novo mesto, in Jaka Šikonja, dijak tretjega letnika Gimnazije Črnomelj, sta v kategoriji znanost žirijo navdušila s svojim projektom, v katerem sta s pomočjo bakterij iz biološko razgradljivih odpadkov pridobila plinsko zmes vodika in ogljikovega dioksida in jo uspešno uporabila za pridobivanje elektrike pri sobni temperaturi s pomočjo gorivnih celic. "Pika na i" je bil poslovni del njune raziskovalne naloge, saj sta uspela dokazati, da je lahko pridobivanje vodika iz organskih gospodinjskih odpadkov zelo dobičkonosna dejavnost.
Aleš, preprost fant, ki ne more skriti svojega navdušenja nad znanstvenim raziskovanjem, nam je po telefonu zaupal, da sta se z Jako usmerila predvsem v okoljske projekte, v smislu ohranjanja narave in pridobivanja energije na naraven način. Povezala sta se z inštitutom v Ljubljani, razvijala idejo in ugotovila, da se da iz odpadkov delati vodik. "Trenutno tega pridobivajo predvsem iz vode, in sicer s pomočjo elektrike. To se mi ne zdi ne vem kako pametno," nam je pojasnil mladi raziskovalec.
"Tedaj so se pričeli naši dolgi dnevi na inštitutu. Tri mesece sva bila tam praktično vsak dan do poznih večernih ur. Seveda ob tem, da sva dopoldne obiskovala šolski pouk," je dejal. A trud se je izplačal. Prišli so do realnih rezultatov, iz odpadkov proizvedli vodik, nato pa pomislili, da bi projekt lahko prijavili na kakšno od mednarodnih tekmovanj. "Na presenečenje vseh smo bili izbrani in prejeli celo zlato priznanje. Zelo na hitro se nam je zdelo vse skupaj," Aleš še danes ne skriva svojega neizmernega veselja.
Kot nam je zaupal, pa to tekmovanje ni bilo mačji kašelj. Konkurenca je bila velika. "To so projekti z vsega sveta, ki so šli preko treh selekcij. Tam so bili na primer projekti Kitajske in drugih velesil, ki te res fascinirajo. Mi pa smo prejeli zlato medaljo. Neverjetno. Ta dosežek nam zato pomeni ogromno, hkrati pa je to tudi prva zlata medalja za Slovenijo na tovrstnih olimpijadah mladih raziskovalce," pravi.
Povsem na mestu je tudi njegova ugotovitev, da jim to verjetno ne bi uspelo, če se ne bi povezali s podjetniškim krožkom na šoli. "To izjemno izboljša uspešnost naloge. Znanstvenikom resnično manjka podjetniške žilice, to je izjemno pomembno. Ogromno je nekih raziskav in odkritij, ki so nato patentirana, a manjka podjetniška žilica, da bi lahko iz tega tudi nekaj naredili," je prepričan.
Navdih za oba nagrajenca so le projekti, vezani na ohranjanje okolja
Že iz kratkega telefonskega pogovora z Alešem je bilo moč razbrati, da gre za izjemno nadobudnega mladeniča, ki ve, česa si želi. "To raziskovanje me je tako pritegnilo, da se bom gotovo lotil novih nalog. Trenutno že delam na treh raziskovalnih nalogah. Drugo leto se bom gotovo lotil še česa, a le zadev, ki so vezane na okolje oziroma okoljske probleme. Zdi se mi, da je na tem potrebno delati," je dejal, mi pa smo ob tem zrelem razmišljanju mladih ostali brez besed.
Kot nam je še zaupal, bo najverjetneje po opravljeni gimnaziji študij nadaljeval v Sloveniji, podiplomski študij pa v tujini.
Vsem ostalim mladim, ki se tako kot on navdušujejo nad znanstvenim raziskovanjem, sporoča, da naj se ne ozirajo na prepreke. "Če se posvetiš nekemu delu z veliko predanostjo, je uspeh zagotovljen! Vse enostavno pride samo od sebe," se glasi njegov nasvet, ki mu gotovo velja prisluhniti.
Dijaka sta znanstveni del naloge izdelala v Laboratoriju za okoljske vede in inženirstvo pod mentorstvom dr. Albina Pintarja, dr. Boštjana Erjavca in dr. Ilije Gasana Osojnika ter profesoric Marije Kočar (Gimnazija Novo mesto) in Mete Šavli (Gimnazija Črnomelj), poslovni del naloge pa s pomočjo mentorjev podjetniškega krožka Gimnazije Novo mesto, Željke Kitić in Janeza Gorenca. Zelo pomembno pomoč je brihtnežema nudil tudi Borut Jeglič ter ekipa Inštituta za kakovost šolstva.
Slovenske ekipe osvojile tudi srebrno in bronasto odličje
Srebrno medaljo sta z raziskovalno nalogo Mikroplastika in siva voda iz pralnega stroja osvojila Urša Pirc in Maja Vidmar (Gimnazija Vič, mentorica Alenka Mozer), bronasto priznanje pa sta prejela še dijaka Maksimiljan Adamek in Domen Lenarčič z Gimnazije Vič.
KOMENTARJI (272)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.