Hrvaški avtoklub je z navdušenjem pozdravil uvedbo krajših vinjet v Sloveniji. "Lahko sklepamo, da je hitro uvajanje kratkoročne vinjete, ki bo na pravičen način omogočala vsem voznikom in turistom uporabo slovenskih avtocest, dobra odločitev, ki je v skladu s pričakovanji Hrvaškega avtokluba in drugih avtoklubov. To posebej velja v kontekstu prihajajoče turistične sezone," so v četrtek sporočili iz kluba.
Sedemdnevne vinjete bomo v Sloveniji uvedli s 1. julijem in bodo predvidoma stale 15 evrov, kar pa je nekatere na Hrvaškem že razburilo. Kot piše današnji Novi list, bo slovenska vinjeta še vedno najdražja v Evropi in ne bo veliko razbremenila stroškov tistim, ki potujejo na Hrvaško čez Slovenijo. Novi list namreč opozarja, da bo kratkotrajna vinjeta sicer koristila tistim, ki bodo na hrvaškem morju ravno sedem dni ali manj, tisti, ki bodo počitnikovali dlje, pa bodo morali kupiti dve vinjeti, kar jih bo že spet prišlo 30 evrov, kar je skoraj toliko, kot zdaj stane polletna vinjeta.
Na slovenskem gospodarskem ministrstvu so prepričani, da bo uvedba kratkotrajnih vinjet pozitivno vplivala na slovenski turizem. ''Verjamem, da bo tudi zaradi tega ukrepa Slovenijo obiskalo več turistov. Predvsem upamo na porast obiska turistov iz evropskih držav. Turisti v Sloveniji v povprečju preživijo krajše počitnice, ob vinjetah za daljše obdobje pa je obstajala možnost, da se za obisk ne bi odločili. Seveda pa v trenutnih razmerah in ob dobrem razmerju med našo turistično ponudbo in ceno upamo, da se bodo turisti odločili v Sloveniji preživeti tudi kakšen dan več. Uvedba sedemdnevnih vinjet je tudi potrditev vloge in pomena turizma v slovenskem gospodarstvu s strani drugih ministrstev,'' je povedal generalni direktor Direktorata za turizem na ministrstvu Marjan Hribar. Direktor Slovenske turistične organizacije Dimitrij Piciga upa, da bodo kratkotrajne vinjete ublažile posledice finančne krize, ki se odraža tudi v turizmu.
Krajše vinjete čez štiri mesece
Kot je znano, je slovenska vlada na četrtkovi seji sklenila, da državnemu zboru predlaga spremembo zakona o javnih cestah, ki predvideva uvedbo vinjet za krajše obdobje, ukinitev polletnih vinjet in letno vinjeto po ceni 95 evrov. Uvedli naj bi jih s 1. julijem letos. "Vlada na ta način sprejema gospodarno odločitev," je po seji vlade povedal minister za promet Patrick Vlačič. Pojasnil je, da so se znašli pred odločitvijo, ali naj popustijo Evropski uniji, ki je zamrznila sredstva za gradnjo avtoceste Slivnica–Draženci in tudi grozila z ustavitvijo kohezijskih sredstev za izgradnjo preostale prometne infrastrukture. Za uvedbo krajših vinjet so se odločili tudi zaradi turizma, saj Slovenija želi ostati turistično prijazna država.
Odločitev slovenske vlade je še najbolj buren odziv sprožila v SDS, kjer so nad odločitvijo Vlačiča razočarani. Prepričani so, da bodo zaradi novega sistema na slabšem slovenski vozniki. "Obenem pa to pomeni tudi popuščanje pod pritiski tujih voznikov, ki Slovenijo v času dopustov in drugih dela prostih dni le prečkajo. Žal je s tovrstnim ukrepom sedaj le odprta pot temu, da bo Slovenija postala zgolj tranzitna država,'' so prepričani v SDS.
V SLS medtem mislijo, da je cestninjenje s pomočjo vinjet dobra začasna rešitev. "Treba pa bo redno spremljati prilive iz cestnin in jih ustrezno spreminjati predvsem v tovornem prometu,“ so zapisali. Vseeno pa bo po mnenju poslanca Radovana Žerjava v letih, kjer bodo anuitete za vračanje kreditov družbe DARS najvišje, treba najti še kakšno rešitev za njihovo pokritje. Ob tem so prepričani, da prejšnja vlada, ki je uvedla vinjete, s tem ni nabirala političnih točk pred volitvami, ampak je zgolj želela povečati pretočnost na slovenskih avtocestah in jih narediti prijazne.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.