Sporočila slovenskih uporabnic kontracepcijskih tabletk Yarina, ki so tudi same zbolele za pljučno embolijo, kar dežujejo v naš poštni nabiralnik. ''Stara sem 18 let in sem prav tako kot marsikatera ženska jemala kontracepcijske tabletke Yarina,'' piše naša bralka in nadaljuje, da so se ji po šestih mesecih jemanja tabletk pojavile bolečine v levi roki in srcu. Hodila je od zdravnika do zdravnika, vendar so ji vsi po vrsti govorili, da je preobremenjena ter naj se pomiri. V bolnišnico so jo sprejeli šele takrat, ko se je počutila tako slabo, da so jo sprejeli kar brez napotnice. Po tednu dni so ugotovili, da ima pljučno embolijo. ''Nato sem se šest mesecev zdravila zaradi pljučne embolije,'' je zapisala in dodala: ''Ko sem še jemala kontracepcijske tabletke, mi je moja ginekologinja napisala recept, brez da bi mi izmerila pritisk ali me stehtala.''
Prejeli smo tudi pismo pretresene matere, katere hčerka je pred letom dni tudi zbolela za pljučno embolijo. In tudi ona je, tako kot veliko drugih, jemala kontracepcijske tabletke Yarina. Kaj vse je njena hči morala pretrpeti, se ne da opisati, pravi. ''Celo nogo ima še – po več kot enem letu terapije – vedno otečeno, težje hodi, še težje sedi in stoji. Kompresijske nogavice ji pripadajo le ene na leto, tablet Marivarin pa lahko dobi kolikor želi. Nikoli v življenju več ne sme imeti hormonske terapije,'' še piše in se sprašuje, zakaj nihče iz medicinske stroke ne prizna, da je s tabletkami Yarina nekaj narobe.
Nadzor nad ginekologi
V Sloveniji vlada obsedno stanje, vse odkar je Hrvaško pretresla novica o smrti povsem zdrave študentke, ki naj bi umrla zaradi kontracepcijskih tabletk. Pisalo nam je veliko naših bralk, ki trdijo, da jih ginekologi pred izdajo recepta niso pregledali, zato nas je zanimalo, kako poteka nadzor nad delom ginekologov, če sploh poteka. Na Zdravniški zbornici so nam povedali, da nadzor nad ginekologi izvajajo na enak način kot nad vsemi ostalimi zdravniki in zobozdravniki, ki so člani zbornice. Nadzori so redni s svetovanjem, izredni ali ekspertni, glede na namen, s katerimi so opravljeni.
'Recept predpiše vedno ginekolog'
Specialist ginekolog in porodničar Stanko Pušenjak, ki veliko sodeluje s spletnimi forumi, je za 24ur.com povedal, da so trombotični zapleti eni od hujših zapletov jemanja kontracepcijskih tabletk. Vendar je poudaril, da recept vedno predpiše ginekolog, ki se prej pogovori s pacientko o njenem splošnem zdravju in o boleznih v družini. Ginekologi imajo namreč tudi seznam vprašanj, ki naj bi jih postavili pacientkam, preden jim predpišejo recept za kontracepcijske tabletke. ''Krvni tlak in težo vedno izmeri že medicinska sestra, še preden pacientka stopi v ordinacijo h ginekologu,'' je povedal in dodal, da gre za generalno dejanje, ki ga navadno opravijo na šest mesecev.
Kot je opozoril Pušenjak, je treba vse simptome – če se stopnjujejo –, ki so opisani v navodilih priloženih tabletkam, vzeti resno.
Tudi na Zdravniški zbornici so povedali, da kontracepcijsko svetovanje ni zgolj prepisovanje kontracepcijskih tabletk, pač pa temelji na individualni obravnavi vsake ženske, ki si kontracepcije želi ali ji jo priporoča ginekolog.
Preden dobite recept
Preden ginekolog predpiše recept za kontracepcijo, mora skrbno zbrati podatke o zdravstvenem stanju pacientke, o morebitnih ginekoloških težavah, o obolenjih v družini, o prejšnjih in sedanjih obolenjih, sočasno vzetih drugih zdravilih in na podlagi vsega izbranega oceni dejavnike tveganja. Med pomembnejšimi so kajenje, visok krvni tlak, debelost - zato žensko tudi stehtajo, izmerijo krvni tlak in ugotovijo, ali je kadilka. Pomemben podatek je tudi starost pacientke, saj je za mlade in zdrave ženske sprejemljivih več metod kontracepcije kot za starejše, so sporočili iz zbornice.
Ko izbere vse podatke in oceni splošno zdravstveno stanje, ginekolg oceni, katera izmed kontracepcijskih metod bi bila za žensko primerna. Razloži ji še namen in način uporabe kontracepcijske metode, prednosti in pomanjkljivosti, opozori pa jo tudi na možne neželene učinke, ki jih metoda lahko povzroči. Pacientko tudi opozori, na kaj mora biti še posebej pozorna in ob katerih opozorilnih znakih ne sme odlašati s pregledom pri zdravniku.
Kot so še sporočili z zbornice: ''Doktrinarno stališče ginekološke stroke je, da ginekološki pregled pred samim predpisovanjem kontracepcije ni nujen, pogostnost preventivnih ginekoloških pregledov v Sloveniji pa zakonsko določa program ZORA.''
Statistika
Verjetnost, da zdrave ženske obolijo za trombozo in embolijo je 5:100.000, verjetnost, da za trombozo in embolijo obolijo uporabnice kontracepcijskih tabletk pa je 20–30:100.000. Med nosečnostjo je verjetnost za nastanek tromboze ali embolije kar dva do trikrat pogostejša kot ob jemanju kontracepcijskih tabletk. Verjetnost je kar 60:100.000.
Pušenjak še navaja, da je smrtnost zaradi jemanja kontracepcijskih tabletk pri ženskah nekadilkah, ki so mlajše od 35 let, le 1:1.700.000. Za primerjavo Pušenjak navaja še druge življenjske situacije. Verjetnost smrti zaradi nosečnosti in poroda je v Sloveniji 1:12.000, zaradi dovoljenega splava pa je v razvitih državah verjetnost od 1:100.000 do 1:1.000.000.
'Nevarne' tabletke?
Kot je znano, je javnost pretresla vest, da je na Hrvaškem zaradi kontracepcijskih tabletk Yasmin (v Sloveniji jih prodajajo pod imenom Yarina) umrla 22-letna Zadrčanka. Pred dvema letoma pa naj bi zaradi jemenja enakih tablet umrla tudi 26-letna Rečanka. Tabletke Yasmin je dve obdobji v življenju jemala tudi 32-letnica iz Pulja. V drugem obdobju jemanja ji je srce začelo hitro biti, večkrat se je tudi dušila, imela je vtroglavice. Na zdravniškem pregledu so našli krvni strdek, ki se je 'zataknil' v žili v predelu trebuha in potoval proti pljučem. Puljčanka je komaj preživela. Leta 2007 so hrvaški zdravniki zaradi tabletk Yasmin zabeležili še primer srčnega zastoja, ki se na srečo ni končal tragično. Se je pa tragično končala zgodba 24-letne Avstralke, ki je zaradi omenjenih kontracepcijskih tabletk umrla.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.