Slovenija

''Vse zmoremo, če smo enotni''

Peć/Ljubljana, 26. 12. 2008 21.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Pahor je prepričan, da je bila slovenska državnost izborjena, njegovo sporočilo pa se glasi, da vse zmoremo, če smo enotni. Slovenija namreč slavi 18 let samostojnosti in enotnosti.

''Domovina, ki ji služite, praznuje samostojnost. Brez enotnosti je ne bi dosegla. Narodom, zlasti manjšim, državnost ni podarjena. Izborjena je. Tudi naša,'' je v govoru slovenskim vojakom na Kosovu ob današnjem dnevu samostojnosti in enotnosti dejal slovenski premier Borut Pahor. ''Vi ste danes dediči tistega najbolj elementarnega poguma. Imate vse razloge, da ste ponosni na to,'' je vojakom še povedal Pahor.

Pahor je ob dnevu samostojnosti in enotnosti obiskal slovenske vojake na Kosovu.
Pahor je ob dnevu samostojnosti in enotnosti obiskal slovenske vojake na Kosovu. FOTO: Reuters

Osrednje Pahorjevo sporočilo pa je, da ''vse velike podvige zmoremo doseči le skupaj, enotni''. To je po njegovih besedah tudi sporočilo za prihodnost. ''Zmagamo, torej uspešno prebrodimo krizo in nadaljujemo pot v krog najbolj razvitih in solidarnih držav le, če se lahko zanesemo eden na drugega. Odvisni smo eden od drugega. Potrebujemo drug drugega,'' je poudaril premier.

Mineva 18 let od slovenskega plebiscita

Na plebiscitu je na vprašanje, ali naj Slovenija postane samostojna in neodvisna država, od 93,2 odstotka udeleženih volivcev okoli 95 odstotkov odgovorilo pritrdilno, to je 88,5 odstotka vseh volivcev.

Plebiscit
Plebiscit FOTO: Reuters

Izidi so bili uradno razglašeni tri dni po plebiscitu, tako da 26. december praznujemo kot državni praznik,  do pred dvema letoma pa se je imenoval dan samostojnosti. Konec septembra 2005 je DZ sprejel novelo zakona o praznikih in dela prostih dnevih, ki je dan samostojnosti preimenovala v dan samostojnosti in enotnosti. S spremembo imena naj bi poudarili izpričano enotnost državljanov, ki so se na plebiscitu odločili za samostojno Slovenijo.

Slovenska skupščina je 25. junija 1991 na podlagi odločitve za samostojno državo uzakonila Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije ter Deklaracijo o neodvisnosti in tako postavila formalni temelj slovenski samostojnosti.

Trnova pot do prave samostojnosti in neodvisnosti

Trnova pot do prave samostojnosti in neodvisnosti

Jugoslovanska oblast ni priznala slovenske samostojnosti. Oboroženi spopadi med JLA ter slovensko Teritorialno obrambo in slovensko policijo so se začeli 27. junija. Slovenska vojska in policija sta v nekaj dneh zaustavili več oklepnih enot, vnovič zasedli mejne prehode, jugoslovansko vojsko na slovenskih tleh pa so blokirali v vojašnicah. Intervencija je bila končana 3. julija 1991 in jugoslovanska vojska se je začela umikati v vojašnice.

Z vsemi uspehi so se utrdile podlage za našo današnjo samozavest. Slovenija danes s ponosom gleda na pot, prehojeno od plebiscita do samostojnosti. Uspehe nam priznavajo tudi drugi, včasih še bolj, kot smo si jih pripravljeni priznavati sami. Danilo Türk, predsednik države

Obenem z oboroženim spopadom je potekala tudi diplomatska dejavnost. Na začetku julija 1991 je po posredovanju Evropske skupnosti na Brionih prišlo do pogajanj med Jugoslavijo, Slovenijo in Hrvaško. Podpisali so t. i. Brionsko deklaracijo, ki jo je 10. julija potrdila tudi slovenska skupščina.

Z njo je Slovenija sicer uradno za tri mesece zamrznila osamosvajanje, dejansko pa je le še pospešila njeno izvajanje. Prve države so medtem že priznale samostojno Slovenijo. Ko je oktobra 1991 trimesečni rok potekel, je Slovenijo v koprskem pristanišču zapustil zadnji jugoslovanski vojak. Slovenija je uvedla svojo denarno valuto, tuji diplomati pa so imeli redne stike s slovenskim državnim vodstvom.

V času plebiscita so ključno vlogo igrali tudi predsednik predsedstva Milan Kučan, predsednik skupščine France Bučar in predsednik vlade Lojze Peterle.
V času plebiscita so ključno vlogo igrali tudi predsednik predsedstva Milan Kučan, predsednik skupščine France Bučar in predsednik vlade Lojze Peterle. FOTO: POP TV

Slovenija je bila jeseni 1991 že samostojna država, a je morala še čakati na priznanje najpomembnejših držav sveta. 15. januarja 1992 jo je priznala večina članic Evropske skupnosti. Samostojno Slovenijo so priznale vse najpomembnejše države (na primer stalne članice Varnostnega sveta OZN), 22. maja 1992 pa je postala tudi 176. članica OZN. Tega dne je pred sedežem organizacije v New Yorku zaplapolala tudi slovenska zastava, piše v Korakih v času.

Pesek: Kjučen je bil tajni sestanek v Poljčah

Novinarka in zgodovinarka Rosvita Pesek je pojasnila, da brez koalicije Demosa v tako hitrem času in na tak način ne bi bilo osamosvojitve Slovenije. "Verjetno bi tudi naslednice nekdanjih družbenopolitičnih organizacij, tj. komunisti, mladinci in socialisti, šli v smeri samostojnosti in večanja republiških pristojnosti v razmerju do federalnih," je poudarila.

Ni nam šlo za kakršno koli samostojno Slovenijo, pač pa za demokratično, pluralistično, na vladavini prava in spoštovanju človekovih svoboščin utemeljeno državo, kar je po mojem mnenju resnična veličina procesa osamosvajanja. Pavle Gantar, predsednik DZ

A je ob tem dodala, da verjetno, "vsaj kolikor zdaj lahko razberemo iz vseh teh magnetogramov in drugih virov, tako hitrega in učinkovitega reza, kot ga je naredil Demos v letu in pol – moramo vedeti, da je trajal proces osamosvojitve leto in pol –, gotovo ne bi dosegli".

Balažic: Demos je odigral zgodovinsko vlogo

Politolog in publicist Milan Balažic meni, da bi prišlo do osamosvojitve od Jugoslavije tudi, če koalicija Demos ne bi zmagala na volitvah spomladi leta 1990. "Vendar bi bila pot daljša in verjetno tudi bolj tvegana, ker okvir takrat razpadajoče federacije ni nudil Sloveniji nobene varnosti več," je pojasnil in poudaril, da se je na koncu osemdesetih in v začetku devetdesetih let pričakovalo, da bo prišlo v Jugoslaviji do več oboroženih spopadov.

Slovenke in Slovenci smo na plebiscitu pokazali največjo enotnost v narodovi zgodovini.
Slovenke in Slovenci smo na plebiscitu pokazali največjo enotnost v narodovi zgodovini. FOTO: POP TV

V nasprotnem primeru, če Demos ne bi zmagal, bi verjetno prišlo "do istega rezultata, vendar verjetno z več konflikti in žrtvami", je znova poudaril in pojasnil, da je Demos pri osamosvojitvi "odigral svojo zgodovinsko vlogo".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (367)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Frane Šajn
24. 12. 2010 09.10
TONČEK BALONČEK: JA RES JE TI IMAŠ VSE ZAHODNO DEMOKRATIČNE GENE V SEBI SAMO S TO NAPAKO DA SI NAREJEN NA VZHODU, V BISTVU NEK GENERIK.
Frane Šajn
24. 12. 2010 09.04
JA RES JE "49:30"!
Tonček Balonček
29. 12. 2008 09.40
\"Narod si bo pisal sodbo sam; ne frak mu je ne bo in ne talar!\"? - to je iz Hlapcev seveda, kam si pa hodil v šolo? Za današnej razmere je zelo primerno preprati tudi njegovo dramo Za narodov blagor! Saj se ni nič spremenilo, žal je bil Cankar jugoslovenar!
Buena Vita
29. 12. 2008 00.14
coldrex napisal je IVAN CANKAR
coldrex
28. 12. 2008 19.26
\"Slovenski narod si bo sodbo pisal sam.\" Trenutno se ne morem spomniti, kdo, kje in kdaj je to zapisal ali izjavil. Slovenska oblast je enotna samo takrat, ko je treba ali ne, delati neumnosti. Slovenija in njena oblast se obnaša kot neuravnovešena 18 letnica - sex, droga in rock n roll.
Buena Vita
28. 12. 2008 11.30
komunistična rdeča bagra svojo enotnost si zataknite v rit nas pa pustite na miru, če če že vse uničujete,ne državljanov rivat v vaše drekarije ne poznate nobenega dela poznate pa goljufanje in krajo,to obvladate 100% in laganje vam gre z jezika
MojcaCoh
28. 12. 2008 09.20
Vsekakor so Čičolina iz Celja, Rumenjak z drek rumenim odtenkom las večni študent, Kup Pudra, Maršal z butastobabo ter radio Kričač Murgle in Srbijanec enotni.. O uničevanju Slovenske identitete, zatiranju Slovenske Nacije ter podpiranju vsakršnjih rlkatežev iz bivše Juge..?? Pri podpori Đjamiji brez referenduma.. so pokazali da so pod od podna. Mojca
tovarišinajuriš
28. 12. 2008 08.43
Vse zmoremo pokrasti,če smo enotni...
MojcaCoh
28. 12. 2008 08.36
Glede na to da so na ( Ablasti )..Čičolina iz Celja, Rumenjak z drek rumenim odtenkom las večni štident, Kup Plastike in in pobrvane fasade,,pardon Kup Pudra..ter Maršal Turk z tisto butasto spremljevalko..verjetno enotnosti nikoli in nikdar ne bo..??? Bo pa skoraj v Sloveniji v Đkamiji ko bo lizal asvalt zadnji Slovenec dejal...( Nema nas više)..??
gordo
27. 12. 2008 22.49
Tonček Balonček
27. 12. 2008 21.29
Najbolj sem ponosen na digitalizacijo POP TV-ja, poglejte samo, kako kvalitene fotografije imamo po 18 -tih letih samostojnosti in 12 -letih POP TV-ja. Bravo, čestitamo, smo v Evropi!
mindfucker
27. 12. 2008 20.30
cosmos.napačna zdravila jemlješ, pobč.
Rok Pirc 1
27. 12. 2008 19.29
qrc pa taka samostojnost, kjer nam politika krade!
strogoff
27. 12. 2008 15.52
To,kar imamo sedaj, je država od kurca - SE STRINJAM !
Tonček Balonček
27. 12. 2008 14.33
Mislimo s svojimi glavami, nma žalost se pa praznijo!
Braveheart
27. 12. 2008 14.27
pa kakšna enotnost? časi bratstva in enotonsti so mimo - sedaj lahko mislimo tudi z svojo glavo.
djimi
27. 12. 2008 14.05
Ne jast sem mislil na uradnike ki so zaposleni v javnih ustanovah že popredstavitvi in po izgovorjavi če pa misliš, da sem tebe užalil se ti pa opravičujem.
slovenka60
27. 12. 2008 13.11
\'\'Zmagamo, torej uspešno prebrodimo krizo in nadaljujemo pot v krog najbolj razvitih in solidarnih držav le, če se lahko zanesemo eden na drugega. Odvisni smo eden od drugega. Potrebujemo drug drugega,\'\' kako ganljivo! Da ne bom bruhala! Raje naj pogledajo, kaj počnejo s slovenskim narodom. Ti isti gospodje nas peljejo v raznarodovanje. Se malo pa bomo sužnji na lastnih tleh. Komu od njih je mar za Slovenca? Lepo počasi, po moderno nas prodajajo tujcem.
germany
27. 12. 2008 11.32
bolj da bi takoj po 1945 letu se priključili avstriji.vsaj gorenjska....tako da olimpija nebi mogla igrat v naši ligi EBEL.in bi jo nadomestil triglav in bled.........seveda ne na zadnje mesto na lestvici
miha040
27. 12. 2008 11.09
slovenski rambo jelinčič nas je osobodil...