Volivci so arbitražni sporazum potrdili, čeprav z majhno razliko, a koalicija je zadovoljna. Kot je povedal predsednik vlade Borut Pahor, je to velika zmaga za Slovenijo, saj se je odločila za pošteno mejo s Hrvaško. ''Rezultat se zdi tesen. Čeprav ne tako zelo. Rezultat je zelo jasen ob visoki udeležbi na referendumu,'' je komentiral izid referenduma in še enkrat poudaril, da gre za sporazum, ki je za Slovenijo zelo ugoden, za Hrvaško pa sprejemljiv. Po njegovem bosta oba naroda lahko tako končno živela v prijateljstvu. In prijateljev je Slovenija zdaj dobila veliko, ne le v EU, ampak v vsej mednarodni skupnosti, je poudaril.
Sicer pa so se socialni demokrati na spletni strani zahvalili vsem, ki so podprli arbitražni sporazum. Veseli jih, da je znova prevladal razum in da so se volivci pri zelo pomembni odločitvi znova v tako velikem številu podali na volišča in glasovali za prihodnost, pravično in pošteno določitev meje s Hrvaško. "Zdajšnji in generacijam za nami smo končno dali možnost, da se s tem odprtim vprašanjem ni potrebno utrujati vedno znova in v nedogled," so zapisali in dodali, da se bodo sedaj raje posvetili novim izzivom in odpirali nova poglavja za naše skupno dobro. Slovenija gre zdaj lahko naprej in ujame nov, svež zagon, ki ga v teh težkih časih nujno potrebuje, so še navedli.
Zadovoljstvo ob zmagi na referendumu je izrazil tudi zunanji minister Samuel Žbogar, ki verjame, da ''bomo lahko obnovili enotnost in skupaj pomagali Sloveniji k najboljšemu zagovoru pred arbitražnim sodiščem.'' Zdaj je na vrsti skupina strokovnjakov za memorandum, ki se bo sestala še pred poletjem. Sicer pa je ratifikacijski postopek arbitražnega sporazuma v Sloveniji končan, v kratkem pa je pričakovati izmenjavo ratifikacijskih not s Hrvaško, je povedal.
Gregor Golobič je rezultat komentiral kot ''najširši možen'', je pa prepričan, da so vsi, ki niso šli na volišča, s tem izrekli nezaupnico nasprotnikom sporazuma, saj so si – po njegovem mnenju – rekli, da sta se vlada in parlament ''že odločila prav''. Katarina Kresal je ves čas upala, da bo zmagal razum in želja za prihodnost. "Zmaga je poštena, tudi udeležba je visoka," je poudarila. "To pomeni, da so ljudje zavestno prevzeli odločitev nase, ker so začutili, da gre za njihova življenja," je dejala in opozorila, da se pravo delo z arbitražo šele začenja.
Z rezultati referenduma je bil zadovoljen tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec, ki je vesel podpore državljank in državljanov. Po njegovem gre za pomembno odločitev. ''Gre za to, da je danes zmagal razum in da bomo na miren način reševali spor s Hrvaško, se pravi pravično mejo," je dejal in dodal, da je to ena od prvih dobljenih bitk za uspešno delo te vlade.
Predsednik državnega zbora Pavel Gantar je takšen izid referenduma pričakoval, poudaril pa je, da so nasprotniki sporazuma v kampanji imeli lažje delo pri argumentiranju, ''ker so se sklicevali – sicer povsem neutemeljeno – na domoljubje, na to, da so vedno drugi krivi za naše probleme''.
Da rezultat ni ravno bleščeč, a ga je treba spoštovati, pa meni nekdanji predsednik države Milan Kučan. "Namesto velikih govoranc o tem, kako je slovenski narod razklan, bi odgovorna politika morala zdaj, po tem končanem referendumu, skrbeti za to, da ne bo razklan in pripraviti vse argumente, s katerimi bomo nastopili pred arbitražo," je povedal. To se mu zdi tudi veliko bolj produktivno kot vnaprej groziti Hrvaški z bojkoti in z oviranjem njene poti v EU.
Na rezultat nedeljskega referendum se je odzval tudi evropski poslanec Jelko Kacin (LDS/ALDE), ki je pozdravil izid referenduma in sporočil, da rezultat kaže, da "kljub naporom opozicije večina volivcev ni podlegla neargumentirani in čustveno nabiti kampanji".
"Ponosen sem na odločitev, ki so jo včeraj sprejeli volivci in volivke. S svojim ravnanjem so pokazali, da niso odločili ne o vladi, ne o opoziciji in ne o določitvi meje, temveč so razumno potrdili arbitražni sporazum, edini realen pristop k reševanju mejnega vprašanja. Pokazali so tudi veliko samozavesti in zaupanja v argumente slovenske strani. Po devetnajstih letih poskusov imamo končno okvir in pot za rešitev spora. Sedaj je potrebno vse napore vložiti v pripravo memoranduma," je sporočil Kacin in pozval vse, naj vložijo kar največ konstruktivnega truda v pripravo dokumentov, ki jih bo Slovenija predložila arbitražnemu sodišču.
KOMENTARJI (446)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.