V petkove proteste v središču Ljubljane se je vmešala manjša skupina izgrednikov, ki se je spopadla s policisti. Številni mirni protestniki so izžvižgali huligane in podprli policiste, delo policije pa je pohvalil tudi Bojan Dobovšek s Fakultete za varnostne vede. Po njegovi oceni imajo protesti po vsej Sloveniji skupni imenovalec, da se začnejo mirno, pozneje in prikrito pa nanje pridejo skrajne skupine. Te skušajo izničiti prizadevanja kulturnih in mirnih protestnikov ter demonstracije uporabiti za svoje interese, je povedal Dobovšek, ki je poudaril, da se je ob včerajšnjih protestih videlo, da se je policija iz izkušnje v Mariboru nekaj naučila.
V prihodnje bi bilo po njegovih besedah ključno, da bi omenjene skrajne skupine onemogočili že pred samimi demonstracijami. Tudi te skupine se na izgrede "morajo nekje pripraviti", saj je bilo videti, da so dobro organizirane.
Ko že prispejo na demonstracije, pa bi lahko policija po besedah Dobovška lahko ravnala preventivno. Tako bi lahko z dejavnostmi na terenu zbirala informacije o teh skupinah, jim posvetila večjo pozornost in se pripravila, da bi v primeru izgredov takšno skupino ločila od mirnih protestnikov. Je pa res, da policija nima pooblastil za posredovanje, dokler se izgredi dejansko ne začnejo.
Dobovšek je še povedal, da ima premalo informacij za oceno upravičenosti uporabe nekaterih prisilnih sredstev, kot sta solzivec in vodni top. Kot je dejal, bi bilo treba pogledati, kaj se je na shodu dogajalo, in preveriti, ali se z milejšimi ukrepi ni dalo doseči nič.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.