Predstavniki Odbora 2014, ki zahteva izpustitev Janeza Janše iz zapora, in njihovi simpatizerji so ob ustanovni seji parlamenta pripravili protest pred poslopjem sodišča ter pred poslopjem parlamenta.
Več sto podpornikov se je zjutraj najprej zbralo pred ljubljansko sodno palačo, nato pa so se odpravili proti parlamentu. Sprva so predvidevali, da bo shod trajal do konca seje, a so se že razšli.
Primc: Janša smo mi vsi
Zbrane je nagovoril Aleš Primc, ki je dejal, da Janša ni en sam, pač pa, da smo Janez Janša mi vsi. Primc je v nagovoru zbranim znova poudaril, da so Janši kršene temeljne človekove pravice. "Kršena mu je pravica do svobode govora, ki je za politika izjemnega pomena, prav tako mu je kratena svoboda gibanja in pravica do družinskega življenja," opozarja Primc, ki se je dotaknil tudi govorice, da naj bi organizatorje shoda nekdo ovadil na policiji. "Nekdo nas je ovadil, da imamo namen zapreti dostop poslankam in poslancem, da ne bi mogli priti na sejo. To je nesramna laž," pravi Primc. "Naj bo to dan veselja ob žalostnih dogodkih.
Zbrani so skandirali Janševo in Krkovičevo ime in večkrat pozvali predsednika vrhovnega sodišča, da naj takoj sprejme odločitev. Slišali so se tudi vzkliki: "Kučana v zapor!"
Pol ure pred začetkom ustanovne seje so se podporniki v strnjeni koloni odpravili pred parlament, da pozdravijo Janšo. Ker je Trg republike v prenovi, so se zbrali na Trgu narodnih herojev, in sicer v parku ob stavbi parlamenta. Zaman so čakali, da bodo na oknu dočakali Janšev pozdrav, a jih ta očitno pred sejo ni utegnil nagovoriti, jim je pa na kratko pomahal. Množica je ponorela od navdušenja.
Janša sporočil podpornikom, naj vztrajajo
Med prekinitvijo seje je Janša stopil do govorniškega odra ob parlamentu, kjer so se zbrali njegovi podporniki, in se jim zahvalil za podporo. "Hvala, ker vztrajate. Hvala, ker veste za domovino. Pred nami še ni konca krivic, je pa začetek konca krivic," je dejal Janša in požel bučen aplavz.
Zbranim je dejal, da nobena krivica na svetu dolgoročno ne preživi, če se en sam glas dvigne proti njej in če ta glas vztraja. "Ko vemo, da imamo prav, je treba vztrajati," je dejal.
'DZ je hiša brez trdnih temeljev'
Janša je še dejal, da je DZ hiša, ki se zdaj gradi po volitvah, zgrajena na pesku. "Takšna hiša ne more obstati in biti varen dom," pravi in dodaja, da potrebujemo državo, kjer se dosledno spoštuje človekove pravice, kjer imamo neodvisno sodstvo, enakost pred zakonom in poštene volitve. "V to hišo demokracije je lahko priti, tudi, če se stranko ustanovi dva meseca pred volitvami, težko pa je obstati, še posbej v teh razmerah," je bil kritičen Janša, ki je svoje podpornike primerjal s tistimi v Ukrajini, ki so zrušili režim.
Pri nas je sicer, kot je dejal, marsikaj boljše, marsikaj pa tudi slabše. Med drugim je izpostavil, da tudi v Ukrajini medijski monopol ni bil tako popoln kot v Sloveniji. Po drugi strani pa na protestnike ne streljajo ostrostrelci, pač pa slovenska policija ščiti to zborovanje. "Ti policisti opravljajo težko delo, v enem letu dobijo takšno plačo, kot bo dobila bivša premierka, ki je zafurala državo, v treh tednih v Bruslju. To krivico lahko popravimo, če boste vztrajali," je poudaril Janša.
'Vi ste tista množica, ki spreminja Slovenijo'
Ob tem je spomnil tudi na proces JBTZ in med drugim dejal, da se je tudi nekdanji predsednik države Milan Kučan z Veljkom Kadijevićem dogovarjal o kaznih obtoženim v tistem procesu. Hkrati pa je poudaril, da je bilo prvi dan sojenja pred 26 leti na Roški cesti v Ljubljani zbranih nekaj ljudi, na koncu pa je bila množica, ki je spremenila Slovenijo. "Danes ste vi tista množica, ki Slovenijo spreminja," je dejal.
Janša je po govoru stopil do svoje žene Urške Bačovnik Janša in jo objel. Številni so se rokovali z njim in ga objeli, Janša pa se je nato odpravil nazaj v parlament.
Zver: Roke proč od mandata Janeza Janše
V nagovoru je Milan Zver dejal, da je vladavina ljudstva danes zlorabljena. Sprašuje se, ali je prav, da Janša ne dobi mandata, čeprav je dobil največ glasov v državi? Množica vzklika: "Ne!"
Shod je bil prijavljen, organizatorji pa so ves čas pozivali, naj shod poteka mirno. Poleg podpornikov predsednika SDS so se na ulicah pred parlamentom zbrali tudi nasprotniki Janše oziroma podporniki Združene levice, vse skupaj pa je ves čas spremljalai policija.
Peticija za Pahorja
Podporniki so se ob 12. uri odpravili pred predsedniško palačo in predsedniku Borutu Pahorju predali peticijo, s katero so mu sporočili, naj privzdigne glas, ko prihaja do zlorab pravosodja in ko je njegov ugled na najnižji točki.
Primc je po sprejemu pri Pahorju zbranim prenesel njegovo sporočilo, ki da se glasi: Vsi živimo v državi, v domovini pa živimo samo, če jo jemljemo za svojo; vsi si moramo prizadevati, da bi živeli v domovini. Po Primčevem mnenju je Pahor s tem veliko povedal in so mu lahko zato hvaležni. "Verjamemo pa seveda, da bo predsednik republike še več naredil za spoštovanje pravne države in proti zlorabam v pravosodju," je dejal Primc.
Protestniki so se po obisku predsedniške palače vrnili v park ob parlamentu, a se kmalu zatem razšli. Ob tem je Primc izrazil zadovoljstvo, da so danes "zmagali razum, demokracija in pravica", pri tem pa izpostavil, da je Janša prišel na sejo samostojno, prav tako mu je DZ potrdil mandat, kot vsem ostalim poslancem.
Predsednik SDS Janez Janša se je ustanovne seje DZ udeležil brez spremstva pravosodnih policistov.
In tako bo tudi v bodoče. Iz uprave za izvrševanje kazenskih sankcij so namreč sporočili, da bodo Janši omogočili nadaljnje opravljanje delovnih obveznosti. "Obsojenec bo moral za vsak izhod iz zavoda sprožiti postopek in predložiti ustrezna dokazila, na podlagi katerih mu bo odobren časovno opredeljen namenski izhod. Upravičenost trajanja izhoda bo vodstvo zapora, kot je to običajno, sproti preverjalo. V času izhoda se je obsojeni dolžan ravnati skladno s splošnimi predpisi," so še zapisali.
Porajalo pa se je tudi vprašanje, ali je morda Janša s svojim nagovorom množice podpornikov kršil pravila izhoda. Na upravi odgovarjajo, da jih ni kršil, saj je vsem po ustavi zagotovljena svoboda izražanja misli in govora. Poudarili so, da "na podlagi dostopnih informacij ocenjujejo, da obsojenec ni kršil predpisov, zato ni pravne podlage, po kateri bi zoper njega kakorkoli ukrepali".
V sporočilu za javnost pa še pojasnjujejo, da obsojencem lahko v primeru neodložljivih obveznosti odobrijo namenske izhode, ki niso pogojeni z zakonsko določenim deležem prestane kazni, po katerem ima obsojenec lahko ugodnosti. "V danem primeru gre za prakso, ki v ničemer ne odstopa od enake obravnave obsojencev," so zapisali.
Janša ima danes dovolilnico za izhod do 20. ure.
KOMENTARJI (4333)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.