Pri Jorasu je vse pripravljeno za shod
Janša poziva k mirnemu shodu
Podobnik poziva premierja Janšo, naj zagotovi, da bodo ustrezni organi zaščitili slovensko ozemlje.
Trenutno uporabljate Adobe Flash Player verzije 8.
Za napredno uporabo našega novega predvajalnika priporočamo Adobe Flash Player 9, ki omogoča celozaslonski ogled in najboljšo kvaliteto videa.Priporočamo najnovejšo različico Adobe Flash Player verzije 9, ki si ga lahko brezplačno naložite tukaj
Video
Več videovsebin
Neposredni prenos jutrišnjega shoda si lahko ogledate na naši spletni strani 24ur.com od 12.30 naprej.
Pred sobotnim shodom pred hišo Joška Jorasa na levem bregu Dragonje predsednik vlade Janez Janša upa, da bo ta potekal mirno in dostojanstveno. "Najmanj, kar Slovenija v tem trenutku potrebuje, je neka nervoza, ki lahko samo poslabša pogajalska izhodišča," je danes opozoril Janša. Premier upa, da se bodo "vsi odgovorno obnašali", da se ne bodo poslabšala slovenska pogajalska izhodišča, ki so dobra. "Ker imamo vse razloge, da smo optimistični, razne solo akcije k temu ne prispevajo."
Janša še ugotavlja, da nekateri vprašanje meje s Hrvaško vedno bolj potencirajo v volilnem letu. "Volilne kampanje še ni, a očitno nekateri tega ne upoštevajo," je ob robu seje DZ, kjer je sicer odgovarjala na poslanska vprašanja, poudaril premier. "Dragonja je bila vedno zbirališče v volilnih letih," pravi Janša, ki obžaluje, da "nekateri teh problemov, zaradi katerih bodo tam zborovali, niso rešili že v 90. letih, ko so imeli v rokah vse vzvode in je bila situacija manj komplicirana".
Na vprašanje, kako naj ravna policija, če bo na Dragonji "zavrela kri", Janša izraža upanje, da se kaj takšnega ne bo zgodilo. Sicer pa so pooblastila organov zapisana v ustavi in zakonih, organi, ki so izdali dovoljenje za shod, pa so verjetno pripravljeni, da se bosta red in zakonitost spoštovali, je še ocenil predsednik vlade.
Hrvaška ni dobila obvestila
Hrvaška policija je danes opozorila, da ni dobila prijave sobotnega shoda pri domačiji Joška Jorasa. Kot je izjavila tiskovna predstavnica istrske policijske uprave Nataša Rogić, naj bi dogodek potekal na hrvaškem ozemlju, hrvaška policija pa bo ob tem ravnala v skladu z zakonom o javnih zborovanjih ter "odvisno od okoliščin".
Dodala je, da policija v Pulju do četrtka popoldne ni dobila uradne prijave dogodka s strani organizatorjev. Hrvaški zakon o javnih zborovanjih med drugim določa, da morajo organizatorji prijaviti javno zborovanje policiji najmanj 48 ur pred dogodkom. Zakon tudi predvideva, da pooblaščena oseba lahko prepove, prepreči ali prekine zborovanje, ki je bilo napovedano, ne pa tudi prijavljeno na policiji.
Kako bo ukrepala slovenska policija?
(Foto: Tomaž Ungar)
Avtobusni prevoz bo organiziran iz Maribora z avtobusne postaje ob 9. uri, iz Celja z avtobusne postaje ob 9.30 uri, iz Ljubljane pa s Kongresnega trga ob 10.30, je zapisano na spletni strani Zavoda 25. junij.
"Slovenska policija bo tudi tokrat dosledno upoštevala dogovore o izogibanju incidentov na spornih območjih, ki sta jih sklenili Slovenija in Hrvaška, pri čemer se upošteva dejansko stanje na dan osamosvojitve Slovenije,“ je na vprašanja v pisni obliki odgovorila tiskovna predstavnica Generalne policijske uprave Nuška Tavčar. Ker nismo dobili vseh odgovorov na naša vprašanja, smo še enkrat poklicali Tavčarjevo, ki nam je povedala, da bo na jutrišnjem dogodku "normalno število policistov“. "Slovenski državljani, ki se bodo udeležili shoda, bodo prečkali mejno kontrolo, in to je to. Več vam ne morem povedati,“ je v telefonskem pogovoru povedala Tavčarjeva.
'Shod smo prijavili slovenski policiji'Direktor Zavoda 25. junij Marjan Podobnik je sicer v četrtek povedal, da je sobotni shod pred hišo Joška Jorasa prijavil slovenskim organom, ter izrazil pričakovanje, da bo slovenska policija zaščitila udeležence shoda na slovenskem ozemlju.
"Pričakujem, da bo slovenska policija zaščitila svoje državljane na slovenskem ozemlju. Če ne, se bomo borili na način, ki nam to dopušča,“ je za 24ur.com povedal Joško Joras.
'V rokah imamo pravnomočni sklep'
Za komentar smo prosili tudi Marjana Podobnika, ki je za 24ur.com povedal, "da je shod prijavljen slovenski policiji, saj bo le ta potekal na nesporno slovenskem ozemlju".
(Foto: Tomaž Ungar)
"Shoda pa nismo prijavljali niti hrvaški, niti madžarski, niti avstrijski, niti italijanski policiji. Obenem gre za pomoč pri izvršitvi sklepa piranskega sodišča o odstranitvi nezakonito postavljenih cvetličnih korit – cestnih ovir na slovenskem ozemlju na levem bregu Dragonje. Ta sklep je včeraj postal pravnomočen. Ponavljamo, da imamo v rokah pravnomočni sklep piranskega sodišča za odstranitev nezakonito postavljenih cestni ovir na levem bregu Dragonje in prijavo shoda s potrdilom Policijske uprave Koper, Policijske postaje Piran,“ je na naša vprašanja odgovoril Podobnik. (Sklep o izvršbi in sklep o pravnomočnosti si lahko pogledate v pripetih dokumentih.)
Podobnik kritičen do Rupla
Podobnik je na poziv zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ki je pozval k premišljenim odločitvam, še posebj sedaj, ko se začenjajo resni pogovori o rešitvi mejnih vprašanj pred mednarodnim sodiščem, dejal, da bi ta poziv moral nasloviti predvsem nase.
"Njegova dajanja, ko je najprej vladi in preko vlade državnemu zboru predlagal za Slovenijo škodljiva izhodišča za razsojanje o mejnih vprašanjih pred mednarodnim sodiščem, niso bili niti modra, niti premišljena. Ta izhodišča, za katera nosi največjo odgovornost prav Rupel, imajo lahko za posledico, da Slovenija lahko izgubi med drugim tudi neomejen dostop na odprto morje, čeprav ga je ob osamosvojitvi in prej nesporno imela“, je mnenja Podobnik.
Podobnik še poudarja, da ozmelja ob Dragonji že dolgo časa nihče ne nadzira. Sklicuje se tudi na izjavo predsednika države Danila Türka, ki je po njegovem mnenju dejal, da je odločitve sodišča potrebno spoštovati.“To pravilo pomeni, da je s pravnomočno sodbo spor končan ter da je sodbo treba spoštovati in izvrševati, pa čeprav se morda z njo ne strinjamo. Na tej točki stoji in pade pravna država“, še poudarjajo.
Podobnik je v nadaljevanju na naše vprašanje, kaj bodo storili, če pride do intervencije hrvaške policije, odgovoril, da je to vprašanje predvsem za predsednika vlade Janeza Janšo.
"Pozivamo predsednika vlade Janeza Janšo, naj zagotovi, da bodo organi slovenske države delovali skladno z ustavo in zakoni, ko gre za zaščito slovenskega ozemlja, morja, premoženja in državljanov," pravi Podobnik. "Izpostavljamo tudi zelo pomembno in tehtno včerajšnjo izjavo predsednika države dr. Danila Türka: 'V pravu je že od antičnih časov poznano pravilo "res iudicata pro veritate habetur" – stvar, o kateri je odločilo sodišče, velja za resnično. To pravilo pomeni, da je s pravnomočno sodbo spor končan, ter da je sodbo treba spoštovati in izvrševati, pa čeprav se morda z njo ne strinjamo. Na tej točki stoji in pade pravna država,' " je zaključil Marjan Podobnik.
Piransko sodišče se je odločilo
V Zavodu 25. junija so povedali, da organizirajo sobotni shod Za pravično mejo s Hrvaško na Jorasovi domačiji v Sečovljah zaradi izvedbe pravnomočnega sklepa piranskega sodišča o odstranitvi nezakonito postavljenih cestnih zapor na levem bregu Dragonje. Hrvaška policija je namreč s cvetličnimi koriti Jorasu preprečila dostop do njegove hiše mimo hrvaške kontrolne točke na meji.
Davke zna pobirat,kazni pisat tud, kaj ko bi jih še v Zagreb poslal na šolanje kako se brani država???
Evo jas dam kuj prostovoljni prispevek za šolanje enega specijalca! Če bi kaj mal poslušal hrvate bi vidl da bo meja itak kmalu nekje pri šparu na Dunaju!
Meter dans meter jutri pa bomo počas prilezl do Ljubljane!
To je moto vsakega zavednega hrvata!
In seveda geslo TRST JE NAŠ!!! slišiš samo še iz ust hrvata!
Mislim da pa mu bo Janša še cesto naredu da se bodo lahko bol na komot do tja pripelal!
Pismo še Srbi so majhni nacionalisti in ozemeljsko požrešni kot Hrvati! Ampak oni so vsaj predkani in izšolani ter vedo kako se to dela lepo potiho in brez pompa postaviti mejni kamen najprej nekje pri šiški pol pa bo že šlo še mal naprej čez par let. Piranski zaliv je le luža v kateri bodo dokazali svoj prav. Potem je na vrsti koperski nato tržaški zaliv in meja z hrvaško v šiški se sploh ne zdi več utopična.
Po najnovejših informacijah sta general Marjan Podobnik (angl. Mariane Likenessnick) in njegov vdani služabnik Joško Joras (angl. Tit Yo'race), dolgoletni tajni sodelavec SZRS (skupina za zaviranje razvoja Slovenije) naletela na pričakovan odpor hrvaške policije. Ker navedena subjekta na razumeta, da z glavo ne gre skozi zid (ali cvetlična korita) in ne poznata dialoga, ki ga narekuje sama ideja človečnosti, sta vidno razočarana. V Piranskem zalivu se že zbira flota slovenske ribiške zveze, ki bo v primeru hujših izgredov pričela obstreljevati mejni prehod z ribami. Zaradi slabega izlova in hrvaške ekološke cone bo uporabila strelivo proizvajalca RIO MARE. O dogodki bomo poročali še naprej.


















