
Vrh koalicije na današnjem sestanku pred sejo vlade še ni uskladil odprtih vprašanj v povezavi z ukrepi za davčno prestrukturiranje. Kot je povedal predsednik SD Dejan Židan, je sestanek trajal le 10 minut. Neuradno je prišlo do kratkega stika med predsednikom vlade in koalicijskimi partnerji, domnevno zaradi zadnjega dogajanja v Luki Koper.
Neuradno je premier Miro Cerar koalicijskim partnerjem na jutranjem srečanju jasno sporočil, naj se v zadevi Luke Koper začnejo obnašati odgovorno, enotno in državotvorno, kot se od koalicijskih partnerjev pričakuje, ter pri domnevnih nepravilnostih glede delovanja Luke v skladu s svojimi pristojnostmi tudi ukrepajo. V nasprotnem primeru je sodelovanje partnerjev nesmiselno, naj bi danes partnerjem še sporočil predsednik vlade.
Cerar: SD igra dvojno igro, razmislijo naj o prihodnjem delovanju
Premier Miro Cerar je prvaka SD Dejana Židana na jutranjem koalicijskem srečanju opozoril, da SD igra dvojno igro. "Želim, da razmislijo, kako naprej, saj na eni strani spodbujajo demonstracije in shode proti vladi z ostrimi besedami proti nosilcem oblasti, obenem pa sedijo v tej isti vladi," je povedal Cerar in dodal, da tega ne more dovoliti.
Premier verjame, da se bodo odločili tako, kot je prav. "A kot predsednik vlade ne morem dovoliti, da mi koalicijski partner na eni strani demonstrira proti vladi, v kateri sedi. To je dvojna pozicija, to je nesprejemljivo," je bil v izjavi po srečanju s predstavniki delavcev Luke Koper oster Cerar. Zato je zjutraj koalicijski sestanek tudi prekinil in jim dal čas, da ta premislek opravijo.
Ob tem je Cerar pojasnil, da ima ta premislek dolgoročnejši pomen. Do kdaj bodo premislili, je njihova stvar. "Ta hip poteka shod pred vlado tudi na njihovo pobudo. To ni dobro. A kot predsednik vlade gledam predvsem naprej," je dejal. Cerar upa, da bo tudi SD prepoznala nevzdržnost svoje dvojne pozicije in v prihodnjih dneh spet zavzela v vladi jasno pozicijo, "kot se spodobi".
Podmladek SD, Mladi Forum, je namreč podprl današnje proteste, ki so jih zanetili dogodki v zvezi z Luko Koper. Okrcali so tudi oblast ter zahtevali odstop ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča in državnega sekretarja Metoda Dragonje.
"Ravnanja nekaterih predstavnikov oblasti v zadnjem času so sprožila izjemen odpor ljudstva. Laži, sprenevedanja, naključne interpretacije napačnih podatkov in nenazadnje nespoštljiv odnos predsednika vlade do ljudi, delavcev, državljank in državljanov. Za nas je to nesprejemljivo," so med drugim navedli v podmladku.
Po Židanovih besedah je že iz zgodovine delovanja podmladka znano, da je njihov podmladek "dokaj bojevit in na trenutke revolucionaren". Vodstvo stranke nikoli ni posegalo v delovanje podmladka, pač pa je samostojna organizacija v SD in gojijo svojo tradicijo. "Tudi sedaj stranka nima namena, da bi posegala v delovanje podmladka," je dejal.
Cerar pa je danes še ocenil, da je shod pred vlado pretežno politično motiviran in gre za poskus spodkopavanja vladne politike, za katero pa čvrsto stoji.
Židan: Slovenija ne potrebuje prepirov med politiki
Po Židanovih besedah je že iz zgodovine delovanja podmladka znano, da je njihov podmladek "dokaj bojevit in na trenutke revolucionaren". Vodstvo stranke nikoli ni posegalo v delovanje podmladka, ki je samostojna organizacija v SD in goji svojo tradicijo. "Tudi sedaj stranka nima namena, da bi posegala v delovanje podmladka," je že dopoldne dejal Židan.
Tudi predsednika vlade je informiral o tem, da forumi znotraj SD avtonomno delujejo. "To razumemo kot demokratično pridobitev. Vem pa, da je v nekaterih drugih strankah lahko tudi drugače," je v odzivu na Cerarjev poziv k razmisleku o nadaljnjem delovanju za STA navedel Židan in še poudaril, da v SD spoštujejo koalicijsko pogodbo.
Prvak SD upa, da se bodo politične strasti umirile, saj "Slovenija ne potrebuje prepirov med politiki, pač pa čim več uspešnih dejanj".
Uradne in previdne izjave takoj po sestanku
Vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer je sicer že dopoldne pojasnila, da se je koalicija končala prej kot običajno zato, ker so odprta bistvena vprašanja davčnega prestrukturiranja in dokončne politične volje za to, da bi to temo danes zaprli, ni bilo.
Čeprav so uradne izjave koalicijskih partnerjev previdne, pa naj bi kratkemu sestanku botrovalo nezadovoljstvo premierja Cerarja s stališči Mladega Foruma, podmladka SD. Ti so se na svoji spletni strani pridružili današnjim protestom pred vlado po dogodkih v Luki Koper, okrcali oblast ter zahtevali odstop ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča in državnega sekretarja Metoda Dragonje.
"Ravnanja nekaterih predstavnikov oblasti v zadnjem času so sprožila izjemen odpor ljudstva. Laži, sprenevedanja, naključne interpretacije napačnih podatkov in nenazadnje nespoštljiv odnos predsednika vlade do ljudi, delavcev, državljank in državljanov. Za nas je to nesprejemljivo," so med drugim navedli v podmladku.
Kustec Lipicerjeva je na vprašanja v zvezi s tem odgovorila s pričakovanji do koalicijskih partnerjev. Pohvalila je delo vlade v prvi polovici mandata pod vodstvom SMC ter izrazila željo, da bodo lahko enotno in stabilno delovali tudi v drugi polovici mandata. "S tistimi, ki jih vodijo takšni motivi," je pristavila. Po njenih besedah je namreč za prihodnost države pomembno, da jo vodijo politični akterji, ki so stabilni, trdni in zavezani k javnemu dobremu.
"Če obstajajo drugačni pogledi, so legitimni, a v tej vladni koaliciji nimajo prostora. Vsaka stranka se sooča z določenimi premisleki, izzivi in odprtimi vprašanji, a je to stvar njene notranje demokracije," je sporočila koalicijskim partnerjem. Vlada in SMC po njenih besedah od partneric pričakujeta, da v koaliciji delujejo enotno, stabilno, zavezano in odgovorno.
Če pri partnerjih obstajajo kakšni pomisleki, jih morajo stranke najprej razčistiti v lastnih vrstah, je še dodala Kustec Lipicerjeva.

Še vedno neusklajeni glede davčnih sprememb
Kot so povedali na ministrstvu za finance, za zdaj lahko povedo samo to, da do formalne uskladitve osnutka predlogov v okviru t. i. mini davčne reforme ni prišlo, konkretnih spreminjevalnih predlogov na predlog ministrstva za finance pa ni bilo.
Vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer je po sestanku povedala, da so partnerji ugotovili, da je pripravljen ustrezen kompromisni predlog, ki je strokovno podprt, potrebuje pa še izmenjave nekaj političnih stališč. Po njenih besedah se vsi zavzemajo, da do tega pride čim prej. A ker so odprta še nekatera bistvena vprašanja, danes niso nadaljevali.
Židan je po sestanku predsednikov in vodij poslanskih skupin koalicijskih strank izrazil upanje in prepričanje, da se bo koalicija glede "razbremenitve delovnih ljudi" dogovorila.
Še enkrat je ponovil, da so se koalicijski partnerji že prej uskladili glede razbremenitve izplačil za delovno uspešnost, kot so nagrade ter božičnice in 13. plače. Ta plačila se tako po Židanovih besedah ne bodo štela v dohodnino, bodo pa od njih obračunani socialni prispevki.
Židan je ob tem povedal, da pri izplačevanju delovne uspešnosti ne bo šlo za prostovoljno odločitev poslovodstva. Za SD, ki je pripravila tudi svoje predloge dohodninske razbremenitve, sta po Židanovih besedah sprejemljivi obe opciji, ki sta na mizi. Bodisi se bo z zakonom predpisalo, da delovno uspešnost, če jo podjetje izplača, dobijo vsi, ali pa se bo te pogoje predpisalo s kolektivno pogodbo.
Glede dohodninske lestvice, kjer so od zadnjih usklajevanj ostala odprta vprašanja, pa je prvak SD povedal, da jo še usklajujejo. V SD si želijo, da bi bilo čim več ljudi deležno razbremenitve, in menijo, da koalicija lahko doseže dogovor.
V stranki se jim zdi zelo pomembno, da tisti, ki dobijo minimalno plačo in delajo nadure ali opravljajo kakšno dodatno delo, ne padejo v višji dohodninski razred. Meni, da so se že kar približali tistemu, kar glede te problematike predlagajo sindikati, zato vidi možnost za kompromis. SD bi si želel še kakšno dodatno rešitev tudi za srednji razred.
V razpravi o tem, ali se v okviru sprememb stopnjo najvišjega dohodninskega razreda zniža s 50 na 47 odstotkov, pa Židan ne vidi kakšnega finančnega učinka. Po njegovih besedah ne bi smeli iti v razbremenjevanje tistih, ki njim gre najbolje, saj tisti, ki jim gre slabše in jih je še vedno veliko, tega ne bi razumeli.
KOMENTARJI (629)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.