Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in vodja Gibanja za dostojno delo in socialno družbo Marko Funkl poudarjata, da s kakršnim koli izidom referenduma problemi še ne bodo rešeni.
Delni rezultati referenduma o zakonu o malem delu so jasen signal vladi, da mora spremeniti dialog in odnos do socialnih partnerjev, je prepričan predsednik Semolič. Toda sam dvomi, da je ta "želja" uresničljiva z isto vladno ekipo. "Maske so padle in vemo, kdo je kdo," Semolič odgovarja "sprenevedanju" politikov.
Semolič je zadovoljen z delnimi rezultati referenduma, ki kaže na prepričljivo zavrnitev zakona o malem delu. Z zavrnitvijo zakona so volivci preprečili na stotine novih problemov, saj večina ljudi pričakuje več varnosti in ne več fleksibilnosti, je dejal Semolič.
Veliki problemi namreč po njegovih besedah res obstajajo, vendar jih ne more rešiti sama vlada ali sami sindikati, temveč bi jih morali skupaj. Toda Semolič ob tem ne verjame, da je vlada sposobna spremeniti svoj odnos do sindikatov in jih sprejeti za svoje partnerje, saj njena retorika ne gre v tej smeri.
Kot je še dejal, bi moralo priti do večjih sprememb v dialogu, toda dvomi, da je minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik tisti, ki je "v stanju radikalno spremeniti svoja stališča". V uresničitev svoje želje glede dialoga z vlado Semolič dvomi tudi zaradi retorike premiera Boruta Pahorja.
Zaušnica slabemu dialogu
Funkl verjame, da bo izid v prid predlagateljem referenduma. Ne glede na to, kakšen bo rezultat, pa imajo volivci vedno prav, dodaja Funkl, ki upa, da bo tokrat zmagal glas ljudstva in ne glas politike. Strinja pa se, da z izidom referenduma problemi na trgu dela ne bodo rešeni. Če bo zakon zavrnjen, Funkl pričakuje, da se bodo z vlado pogajali o novih rešitvah.
Po Funklovih ocenah rezultat pomeni zaušnico slabemu dialogu vlade s socialnimi partnerji. Gre pa zlasti za poraz ministra za delo Ivana Svetlika, ne toliko vlade, še dodaja. Svetlik ima namreč "težave tudi pri drugih zakonih in izid tega referenduma kaže, da bi moral drugače voditi politiko".
Tudi namestnik predsednice Študentske organizacije Slovenije Rok Primožič upa, da bo vlada začela z dialogom reševati težave. Toda glede na nivo pogovora, kot ga je vodila vlada doslej, ne verjame, da si lahko še zaupajo glede urejanja tega področja.
Pripravljeni so na kompromise glede urejanja študentskega dela, najprej pa je treba po Primožičevem mnenju vzpostaviti enotno evidenco vpisa.
'Signal vladi, naj ne vozi v leru'
Zakon o malem delu je padel, ker je bil krivičen za delavce, ki imajo že sedaj najnižji standard, in za študente, da lahko delajo, da preživijo, je dejal član PS SLS Franc Pukšič. Hkrati je dodal, da je to signal vladi, naj ne vozi več v leru, ampak naj nemudoma odstopi in sproži predčasne parlamentarne volitve.
Ob tem se je Pukšič spomnil na besede Janeza Evangelista Kreka, ki je nekoč zapisal, da je "boj proti oderuhom prva in poglavitna narodna dolžnost".
"Slovenski narod je na današnjem referendumu oderuhom povedal, da hoče pravo delo in ne malo delo. Dejstvo je, da je Slovenija predraga za delovna mesta, ki nimajo visoke dodane vrednosti, zato pa niso krivi delavci, študenti in upokojenci, ampak tajkuni tipa Bavčar, Kordež, Toplek, sinovi Jankovića," je poudaril.
'Pokazatelj sesutja koalicije'
Rezultat današnjega referenduma o zakonu o malem delu je bil za prvaka SNS Zmaga Jelinčiča pričakovan. "To je prvi pokazatelj sesutja aktualne koalicije – SD, Zares, LDS in DeSUS, in škoda je, da bomo morali počakati še do naslednjih volitev," je izjavil Jelinčič.
"Ljudje imajo polno glavo pritiska, ki ga izvaja sedanja koalicija, ko ne razume tega, da mora poseči in udariti po tistih, ki so si nagrabili ogromno denarja in premoženja, ne pa da tolče po tistih, ki že tako komaj živijo in so na robu revščine," je poudaril.
To je za njega prvi pokazatelj sesutja koalicije, ki bi morala po Jelinčičevem prepričanju "že oditi in se za večno posloviti od političnega prostora v Sloveniji".
'Volivci vladi pokazali rdeč karton'
Volivci so vladi Boruta Pahorja pokazali rdeč karton, pa je dejal podpredsednik SDS Zvonko Černač. Rezultat je po njegovih besedah sporočilo vladi, naj preneha s populističnim delovanjem in da preostali čas nameni odgovornemu upravljanju države.
Zavrnitev zakona o malem delu ne pomeni samo zavračanja slabih rešitev, temveč tudi zavračanje vladne politike, ki je gluha za dialog, sodelovanje in iskanje najboljših rešitev, je v izjavi za medije dejal Černač. Ob tem je poudaril, da so volivci večinsko glasovali proti zakonu kljub zelo intenzivni kampanji vladnih strank in tudi predsednika države Danila Türka, ki se je v podporo zakonu vključil v zadnjih dneh.
Temeljno današnje sporočilo volivcev Černač razume kot poziv Pahorju, naj vlada čim prej sprejme ukrepe za pocenitev delovanja države in ustvarjanja novih delovnih mest, prihranke pa išče pri tistih, ki so protipravno obogateli.
Erjavec: Svetlik naj odstopi
Rezultat referenduma o malem delu je odraz podpore, ki jo vlada uživa v javnosti, to je nekje 20 odstotkov, je navedel predsednik DeSUS Karl Erjavec. Prepričan je, da bo izid referenduma o pokojninski reformi podoben, zato je po njegovem mnenju najbolje, da minister za delo Ivan Svetlik odstopi.
S tako nizko podporo po mnenju Erjavca vlada "ni več v stanju, da izpelje kakšno pomembnejšo reformo". Ker so v DeSUS prepričani, da bo izid referenduma o pokojninski reformi podoben, Erjavec predlaga, da vlada ponovno odpre pogovore o pokojninskem zakonu, "sicer bo doživela še težji udarec kot danes".
Nezadovoljstvo ljudstva je očitno
V Stranki mladih – zeleni Evrope pozdravljajo odločitev večine udeležencev današnjega referenduma. ''Rezultat na referendumu o ZMD ne pomeni samo zavrnitve slabega zakona, temveč očitno nezadovoljstvo ljudstva nad načinom dela in vodenja v slovenski politiki,'' so zapisali v sporočilu za javnost.
''Upamo, da bodo v prihodnosti predlagatelji iskali širši konsenz v družbi in zainteresirani javnosti, preden bodo predstavili novo reformo in ne bodo več zadovoljevali zgolj strankarske in partikularne interese kapitala in lobijev,'' so še zapisali.
V SMS-Zelenih vladi in ministru Svetliku ponujajo nekatere svoje predloge. Med drugim predlagajo enotno bazo vpisov vseh študentov in dijakov, zavod za zaposlovanje naj prevzame vodilno vlogo pri posredovanju študentskih del, predlagajo analizo in oceno stroškov za pravičnejšo delitev zbranih sredstev, povečanje nadzora nad izvajanjem študentskega dela in formalno upoštevanje poklicnih izkušenj pridobljenih preko študentskega dela.
To je šele začetek
Rezultat referenduma o malem delu je za Študentsko organizacijo Univerze na Primorskem (ŠOUP) jasen signal ministru Svetliku in vladi, da se ne znajo pogovarjati s svojimi volivci, so zapisali v sporočilu za javnost.
Rezultat današnjih volitev je jasen signal vladi, da mora take zakone usklajevati z vsemi socialnimi partnerji. "Upamo, da je sedaj vlada razumela, da se je potrebno pogovarjati o drugačnih rešitvah ureditve študentskega dela in to ob enakovrednem sodelovanju vseh socialnih partnerjev," meni predsednica ŠOUP Nika Štravs.
Na ŠOUP-u in krovni Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) se zavedajo, da to ni konec poti, temveč šele začetek. Menijo, da so spremembe potrebne in nujne, zato bodo v kratkem pripravili nov predlog ureditve študentskega dela. Poudarjajo pa, da se mora sistem študentskega dela obravnavati celostno, torej vključno s položajem in problematiko študentov in mladih v Sloveniji.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.