Vremenoslovci so nas v sredo opozarjali, da lahko v noči na petek v Sloveniji lokalno zapade tudi do 80 centimetrov snega. Izdali so rdeči meteoalarm za severovzhod, jugovzhod in jugozahod države, v četrtek pa so vremensko napoved že precej omilili. Tako je bil rdeči alarm razglašen zgolj za jugozahod in jugovzhod države, medtem ko je bil za severovzhodu države razglašen oranžni alarm.
Iz napovedanih 80 centimetrov snega, so se v četrtek napovedi precej omilile. Četrtkova napoved je bila sledeča: najmočneje bo snežilo predvsem v petek do večera, predvidoma bo do sobote zjutraj v južni in jugovzhodni Sloveniji padlo od 30 do 60, drugod v notranjosti pa večinoma od 20 do okoli 30 centimetrov snega.
In kakšno je bilo dejansko stanje danes: Od včeraj do danes opoldne je na Kočevskem, v Beli krajini, na Dolenjskem in delu Notranjske padlo do 30 do čez 50 centimetrov snega. Do jutri zjutraj bo tam zapadlo še do okoli 15 centimetrov snega, drugod v notranjosti Slovenije pa manj kot 10 centimetrov,.
Mnogi se jezijo na vremenoslovce, nihče pa ne pomisli, kako dobro je, da nas je najhuje obšlo
Jutranji pogled skozi okno je marsikoga ujezil, češ, da so pristojni spet pretiravali z opozorili. A dejstvo je, da je vreme muhasto in spremenljivo, napovedovanje pa dostikrat nehvaležno, še posebej za območje, kjer se prepleta toliko različnih reliefnih značilnosti. In če snega zjutraj nismo imeli v prestolnici, še ne pomeni, da ga ni bilo kje drugje. V bistvu bi morali biti hvaležni, da se napovedi niso povsem izpolnile. Z jugovzhoda države so nam bralci sporočali, da so razmere katastrofalne. Opozarjajo, da je bil smiseln tudi ukrep, da se pouk na večini šol na tem koncu Slovenije odpove.
Šolam, ki so odpovedale pouk, je v bran stopilo tudi ministrstvo.
Zakaj je prišlo do sprememb v napovedi?
Mi smo preverili, kaj je botrovalo takšnim spremembam v napovedi? Ciklon je namreč ’malce’ spremenil svojo prvotno pot, kar pomeni, da potuje nekoliko južneje in bo v večjem delu obšel Slovenijo, razen jugovzhoda države, kjer je danes ponekod zapadlo več kot 60 centimetrov,
Na spremembo poti ciklona vpliva anticiklon. Ta se zadržuje nad območjem Velike Britanije, njegov vpliv pa sega tudi do naših krajev. Območje visokega zračnega pritiska je potisnilo ciklonsko območje nekoliko južneje, zaradi stika med ciklonom in anticiklonom pa je nastalo burno vetrovno območje. Tako so sinoči na Primorskem izmerili sunke burje s hitrostjo do 180 kilometrov na uro.
Velkavrh: vremensko napoved je treba gledati celostno
Dežurni meteorolog Andrej Velkavrh je glede napovedi v minulih dneh, ki se niso povsem uresničile, pojasnil, da je ciklon šel južneje, kot so kazali izračuni. Vremenska napoved se namreč spreminja, zato so tudi sami pred dnevoma sprva razglasili rdečo stopnjo ogroženosti za večji del Slovenije, saj je kazalo, da se bo sneženje bolj razširilo, nato pa so stopnjo zmanjšali na oranžno.
Je pa po njegovem prepričanju treba vremensko napoved gledati celostno, saj so bile razmere z burjo na Primorskem kar kritične, na jugu in jugovzhodu pa so sneg in snežni meteži povzročili precej preglavic. Tako da so napovedi za te dele države držale, je pa res, da na drugih koncih ni prišlo do kritičnih razmer, je še dejal Velkavrh.
KOMENTARJI (921)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.