Po sestanku poslanske skupine Zares s predsednikom stranke in strankinimi ministri je Franco Juri dejal, da je eno od možnih stališč, ki bi ga Zares lahko sprejel na svetu stranke, tudi da bo stranka zahtevala temeljito rekonstrukcijo vlade. Če njena zahteva ne bi bila upoštevana, pa bi lahko stranka tudi izstopila iz vlade, je dejal.
Rekonstrukcija vlade po besedah Jurija v tem primeru pomeni, da se je zadeve treba lotiti "sistematično, naprej pri tistem, ki vodi vlado". "To je eno od možnih stališč, ki ga bomo sprejeli na sredinem svetu stranke," je dejal. Ob tem je dejal, da v nasprotnem primeru obstaja tudi možnost odhoda iz vlade. O konkretnih imenih za novega mandatarja danes niso govorili.
Golobič: Mi ne bomo tisti, ki bomo iskali novega mandatarja
Predsednik Zares Gregor Golobič pa je po sestanku zanikal možnost, da bi novega mandatarja iskala sama stranka. "Tu je na potezi predvsem SD in njen predsednik," je dejal. Juri pa je glede tega povedal tudi svoje osebno stališče, ki je, kot je dejal, takšno, da sam meni, da "leva sredina potrebuje prepričljivega mandatarja".
Namen sestanka je bil sicer po besedah vodje poslanske skupine Zares oceniti položaj po zavrnitvi treh zakonov na referendumih, hkrati pa se pripraviti na sejo sveta stranke, na kateri bodo njegovi člani odločali o nadaljnjih potezah stranke. Pri tem pa je šlo le za oblikovanje stališč in niso sprejemali nobenih sklepov, je povedal.
V Zares glede na izide referenduma in s tem "splošno nezaupnico vladi" pričakujejo nekoliko bolj odločne poteze predsednika vlade in največje koalicijske stranke, je povedal Juri.
Kaj pa interventni zakon?
Glede interventnega zakona je vodja poslanske skupine Franco Juri povedal, da sliši, da ga je premier že umaknil. Je pa na današnjem sestanku Zares sicer prevladala teza, da stranka takšnega zakona ne bi podprla, je dejal. Ob tem je še dodal, da se sam zavzema za nov krog pogajanj o pokojninski reformi, kot zelo aktualno možnost pa vidi tudi odstop vlade zaradi padca pokojninske reforme.
Tudi ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je povedala, da sama nasprotuje interventnemu zakonu, ki ga napoveduje Pahor, saj zanj ne vidi razumnega razloga. Namesto interventnega zakona bi bilo po mnenju ministrice treba dosledno preveriti dosedanje varčevalne zaveze vlade od leta 2009 naprej, saj da jih nekatera ministrstva niso dosledno realizirala. "Tu je še veliko zaloge," je dejala.
Največje rezerve so po njeni oceni pri nabavi osnovnih sredstev in blaga. "S skrbnim varčevanjem na tem področju smo sposobni že letos poiskati 500 milijonov evrov," je dejala.
Ocenjuje tudi, da nekatera ministrstva niso dosledno izvedla zavez o zmanjševanju števila zaposlenih: "Nekateri smo to storili, zato sama pričakujem, da bo isto dosledno zahtevano tudi od vseh drugih." Zmanjševanje števila javnih uslužbencev je sicer po njeni oceni na sploh vprašanje, "s katerim se ta vlada neuspešno spopada".
Opozorila je še, da plače javnih uslužbencev tokrat ne morejo biti "na vrsti, saj so že tretje leto zapored zamrznjene".
Namestnik vodje poslanske skupine Zares Franci Kek pa je glede trenutnih razmer dejal, da mu je žal, da niso predsednika Zares "poslušali že aprila, ko je predlagal, da se vsi trije koalicijski predsedniki umaknejo iz vlade".
Preberite še:
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.