Se spomnite februarja 2008, ko je računsko sodišče ugotovilo, da je okoljsko ministrstvo, takrat pod vodstvom Janeza Podobnika, v primeru zaračunavanja in porabe okoljskih dajatev v letih 2002–2005 hudo kršilo obveznost dobrega poslovanja? Državljani smo zato v štirih letih okoljske dajatve preplačali za 8 milijonov evrov.
Pa poglejmo, kaj so takrat menili nekateri slovenski politiki.
Takratna opozicija je opozarjala, da se mnenje računskega sodišča mora spoštovati. Borut Pahor, takrat le predsednik največje opozicijske stranke, je povedal, da bi moral premier Janez Janša poziv, naj odstavi okoljskega ministra, spoštovati. "S to določitvijo predsednik vlade ne more več odlašati," je bil prepričan. Sam se je danes odločil, da bo državnemu zboru predlagal razrešitev Karla Erjavca. Računsko sodišče je Pahorju dalo 15 dni časa, da jim sporoči svojo odločitev. Toliko so leta 2008 dali tudi Janši, ki se je na koncu odločil, da svojega ministra ne da.
Poglejmo tudi, kaj je takrat povedal Karl Erjavec!
Karl Erjavec je od Janše pričakoval, da bo v zvezi s pozivom računskega sodišča, naj zaradi nepravilnosti na ministrstvu za okolje razreši Podobnika, spoštoval ustavo in zakon. "To bi bilo pomembno z vidika pravne prakse in utrjevanja pravne države," je leta 2008 dejal Erjavec.
Ob tem je poudaril, da pri pozivu ne gre za to, da bi minister goljufal, ali prejemal kakšne podkupnine. Gre za to, da minister očitno ni sledil pozivu računskega sodišča, naj odpravi določeni pomanjkljivosti, ugotavlja Erjavec. To zadevo sicer "težko komentiram, prepričan pa sem, da bo predsednik vlade ravnal v skladu z zakonom in ustavo," je še ocenil Erjavec.
Erjavec je danes zbranim novinarjem povedal, da je presenečen nad zahtevo po razrešitvi zaradi slabega dela. V treh mesecih ni bilo mogoče rešiti vseh težavah, ki so se vlekle že od leta 2002, je poudaril Erjavec. "DZ bom skušal prepričati, da to ni dovolj za odstranitev," je povedal Erjavec.
Krivi so predhodniki?
Zanimivo je, da je tudi leta 2008 Janša poudarjal, da njegov minister ne more odgovarjati za napake svojega predhodnika. "Dopis sem na hitro preletel. Kot sem razumel, gre za problem, ki je nastajal v letih 2002 in 2005. Se pravi bistvo odgovornosti ne zadeva tokratnega ministra, ampak njegovega predhodnika," je februarja 2008 dejal Janša. "Dvomim pa, da bi moral sedanji minister zaradi vsebinske napake, ki jo je naredil njegov predhodnik, zapustiti položaj," je še takrat dodal.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.