Izvršni odbor PS je soglasno sprejel odločitev, da v dani politični situaciji volilni kongres, načrtovan za 19. oktober, preloži na čas pred državnozborskimi volitvami. Prav tako je sprejel soglasno odločitev, da popolnoma podpira Alenko Bratušek kot premierko in predsednico stranke, je po seji odbora dejala podpredsednica PS Maša Kociper. "Interes države postavljamo pred interes stranke," je še sporočila Kociprova.
"Močnejšega političnega sporočila iz stranke, kot je to, da izvršni odbor soglasno podpre Alenko Bratušek kot premierko in predsednico stranke, v tem trenutku ne moremo dati," je poudaril podpredsednik PS Robert Golob. Bratuškova pa ima, kot pravi, danes "kvečjemu večjo podporo, kot jo je imela včeraj ali pa pred mesecem dni". "Debata o tem, kdo je bolj primeren za predsednika, bi ošibila vso politično sceno v Sloveniji. Že debata o tem, kdo bo kandidiral, je odvrnila pozornost od pravih problemov," meni Golob. Kot je dejal, ima namreč vlada zdaj več kot dovolj dela, da bi se premierka in še pol ministrov zraven tri tedne ukvarjali s predvolilnimi opravili.
Tako Bratuškova kot Janković pa sta bila vnaprej seznanjena, o čem bo izvršni odbor odločal in oba sta izjavila, da bosta odločitev spoštovala. "Konflikta v resnici sploh ni," je še povedal Golob.
Vodja poslancev PS Jani Möderndorfer pa je dejal, da ta trenutek, ko se vlada pripravlja na sprejem najbolj pomembnih aktov, ni ravno primerno, da se izpelje volilni kongres.
Pestra razprava za zaprtimi vrati
Po neuradnih informacijah Bratuškova še do danes zjutraj ideji o preložitvi kongresa ni bila naklonjena. Po štirih urah so člani izvršnega odbora vendarle dosegli soglasje, čeprav naj bi bila, kot je neuradno slišati, razprava za tesno zaprtimi vrati "pestra".
Na vprašanje, kako so člani Bratuškovo uspeli prepričati v podporo takšnemu sklepu, je Kociprova odgovorila, da je premierka po razpravi "dejala, da bo tako odločitev pač spoštovala". Po njeni oceni je Bratuškova soglasje h kandidaturi dala po skrbnem premisleku, iz tega pa da izhaja tudi "njena želja, da če do kongresa pride, kandidaturo tudi izpelje".
Janković: Prestavitev kongresa je legitimna odločitev
Janković kljub odločitvi, da se volilni kongres prestavi, ostaja kandidat za predsednika stranke. Kot je dejal, odločitve odbora ne vidi kot nezaupnico njemu. Dodal je, da bo na koncu prej ali slej kongres odločil o vseh pomembnih vprašanjih za razvoj države in stranke.
Janković je pojasnil, da je prestavitev volilnega kongresa stranke legitimna odločitev izvršnega odbora. Sam pa kljub temu vztraja pri kandidaturi.
"Ko sem se odločil za kandidaturo, sem pojasnil, da imam zanjo nekaj razlogov, ki jih bom pojasnil na kongresu stranke. Pri tem vztrajam in se ne umikam. S tako resnimi zadevami se ne igram," je dejal.
Na vprašanje ali popolno podporo članov izvršnega odbora Bratuškovi vidi kot nezaupnico njemu, pa je odgovoril, da "tudi slučajno ne", ampak jo vidi bolj kot zaupnico Bratuškovi. "Kaj pa naj bi drugega storil izvršni odbor kot dal zaupnico predsedujoči stranke, saj smo jo skupaj predlagali. Do kongresa vodi stranko in to je dejstvo," je še dejal Janković v kratkem odzivu.
Bratuškova: Čas za igrice se je nepovratno iztekel
Danes se je sicer Bratuškova v pismu odzvala na dogodke preteklih dni. V pismu je omenila, da do špekulacij o dogajanju v stranki prihaja prav v času, ko njeno popolno koncentracijo terjajo "druge zadeve".
"Zgodaj spomladi sem prevzela vodenje vlade v zelo težkih okoliščinah. Takratni predsednik vlade je s svojo ekstremno izključevalno politiko razdrl svojo lastno vlado in pognal množice na ulice. Poleg tega ne on ne takratni predsednik Pozitivne Slovenije zaradi vsebine poročila Protikorupcijske komisije nista več uživala zaupanja ostalih političnih strank v parlamentu," je dejala.
Kot je poudarila, je izjemno zahtevno nalogo sprejela v trenutku, ko tega izziva ni mogel ali si ni upal sprejeti kdo drug. Dodala je, da je predsednik vlade politična funkcija. "Zato sem pred tedni napovedala svojo kandidaturo tudi za predsednico stranke. Nujna posledica moje odločitve je, da bo po 19. oktobru funkcija predsednika vlade in funkcija predsednika vodilne vladne stranke – tako kot praktično povsod v demokratični Evropi – združena v eni osebi. Če to ne bom jaz, ker v stranki ne bi imela zadostne podpore, potem bo moral poskušati sestaviti vlado nekdo drug. To je dejstvo," je zapisala Bratuškova.
Kot je še poudarila, ne sme nihče imeti iluzij, da bi lahko volilni kongres stranke uporabil za vzvod, s katerim bi si podredil predsednico vlade ali kako drugače dosegel cilj, ki ga pred tem ni uspel.
"Očitno je, da bodo nekatere pomembne odločitve pri nas v prihodnjih dneh sovpadale: z vidika Slovenije je strankarska odločitev videti manj pomembna, saj se jih bo zvrstilo še nekaj za državo in državljane veliko težjih in pomembnejših. Prav te so trenutno in v prihodnjih dneh moja največja skrb: kako učinkovito sanirati banke, kako potrditi vzdržen proračun, kako z mrtve točke spraviti razvojni in investicijski ciklus, kako premakniti Slovenijo v prihodnost … In prav temu bom s sodelavci v prihodnjih tednih posvečala vso energijo in pozornost. Zaradi vsega tega bi moralo biti vsem jasno: čas za igrice se je nepovratno iztekel," je bila jasna Bratuškova.
Trenja v koaliciji
Vzporedni kandidaturi Jankovića in Bratuškove – medtem ko prvega še vedno bremeni poročilo protikorupcijske komisije, druga pa je nekoč trdila, da z Jankovićem moči ne bo merila – sta povzročili napetosti tudi v koaliciji.
Jankovićeva odločitev za kandidaturo je koalicijske partnerice tako razburila, da so v svojih odzivih podkrepile napovedi, da bi njegov vnovični prevzem vajeti PS pomenil konec te vlade.
KOMENTARJI (2178)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.