Na Žurnalovi spletni strani so objavili članek, ki je skrb vzbujajoč. 9. marca so namreč na omenjeni strani objavili anketo z vprašanjem "Spor Janša – Starina Kosem: Kdo ima v medsebojnem sporu prav?“ Že naslednji dan so ugotovili, da je predsednik vlade Janez Janša dobil 115.850 oziroma kar 95 odstotkov glasov. To se jim je zdelo zelo nenavadno, saj je v spletnih anketah na njihovi strani na dan v povprečju oddanih nekaj sto glasov.
Zaradi suma, da je anketo nekdo zlorabil, so za pomoč prosili skrbnike spletne strani, ki so hitro odkrili krivca. Sporočili so, da je s podatki ankete z računalnika manipuliral nekdo, ki je v omrežje prijavljen prek domene v lasti Slovenske demokratske stranke (SDS). "Prvo glasovanje iz omenjenega naslova je bilo 10. marca dopoldne. Naslednji glas je prišel ob 15:29, ob 15:43 pa je računalnik začel pošiljati po deset glasov na sekundo. Vsi glasovi so bili namenjeni možnosti A, torej Janezu Janši. Edino ime, ki se v povezavi z afero pojavlja, je Aljoša Ločičnik (strokovni sodelavec SDS, op. p.), ki pa je le registriral spletno domeno sds.si. Včeraj v zvezi s pojasnili o aferi ni bil dosegljiv na mobilni telefon," poroča Žurnalova spletna stran.
'Uporabili smo sistem, ki ga portal omogoča'Tiskovna predstavnica SDS Sandra Letica je za 24ur.com povedala, da zadeve ne bodo komentirali.
"Sistem omenjene spletne strani je omogočal večkratno glasovanje," je dejala Letica. Na vprašanje, ali to pomeni, da so le izkoristili možnost večkratnega glasovanja, je Letica odgovorila, da v SDS niso izkoristili ničesar, in še enkrat ponovila, da je sistem spletne strani omogočal večkratno glasovanje.
V stranki SDS so se nato odločili, da pošljejo pisno izjavo, v kateri so zapisali: "V SDS nismo prirejali anket, saj smo se poslužili sistema, ki ga spletna anketa Žurnal24 omogoča."
Na Žurnalu 24 so presenečeni
Namestnik odgovornega urednika Žurnala 24, Borut Hočevar, je na dogodek dejal: "To je pokazatelj, da stranke že razmišljajo o volitvah, tekma se zaostruje, stranke pa se
poslužujejo različnih ukrepov, da bi pritegnile pozornost medijev in volivcev:“
Po njegovih besedah gre za prvi primer, saj se jim kaj podobnega še nikoli ni zgodilo: "Z zornega kota uredništva lahko rečem, da smo presenečeni. Takšnega nivoja politične kulture nismo pričakovali. Zlasti zato, ker so pri tem manipuliranju z anketo zaobšli neke naše varnostne mehanizme, postavljene pri anketi.“
Tiskovna predstavnica Slovenske ljudske stranke (SLS) Lejla Kogej je za 24ur.com povedala, da "omenjeni primer manipuliranja s spletno anketo oziroma njenimi rezultati kaže na politično kulturo oziroma nekulturo politične stranke SDS". "To bi morala biti odgovornost najvišjega vodstva stranke, da takšne manipulacije preprečuje, namesto da jih dopušča oziroma celo spodbuja. To je primer negativne kampanje, s katero se pa v SLS ne bomo ukvarjali."
Predsednik stranke Lipa Sašo Peče je za 24ur.com povedal, da "v okviru politike Janeza Janše ne moremo uporabljati besed kot so etično in moralno". "V SDS so vpeljali nove norme obnašanja," je povedal Peče in navedel klientelizem ter korupcijo. Povedal pa je še, da v njihovi stranki tovrstnim anketam ne posvečajo pozornosti, saj tem rezultatom ne verjamejo.
Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič Plemeniti je za 24ur.com dejal, da se v njihovi stranki zavedajo, da so ankete v glavnem prirejene. "Takih anket ne jemljemo resno in se ne obremenjujemo z njimi. Če obstaja možnost za oddajo več glasov, potem ni čudno, da kdo to možnost izkoristi,“ je povedal Jelinčič. Na vprašanje, ali bi ponujeno možnost izkoristili tudi v SNS, pa je dejal, da njim tovrstnih metod ni treba izkoriščati.
Poslanec Socialnih demokratov (SD) Milan M. Cvikel je za 24ur.com dejal, da ga "ne preseneča, da se ta oblast poslužuje tovrstnih metod". "Dogodek odraža filozofijo te oblasti, ki uporablja vse metode, da bi ostala na oblasti," meni Cvikl.
Poslanec Zares Matej Lahovnik je za 24ur.com povedal, da "je znano, da ima SDS v tovrstnih glasovanjih organizirano celotno mrežo". Opomnil je, da se take manipulacije dogajajo tudi v televizijskih oddajah, kjer je omogočeno glasovanje na določeno temo. "Na koncu bodo volitve tiste, ki bodo pokazale realno stanje med državljani. Zdi se mi absurdno, da bi sploh komentiral tako početje," je zaključil Lahovnik.
Franc Žnidaršič iz stranke Desus je za 24ur.com povedal, da je to zanj "manipulacija, celo neke vrste goljufija". "V takih primerih bi lahko prišlo do hudih poneverb. Posameznik je en sam in ima eno samo mnenje oziroma stališče in ne desetkratno. To je razlika, temelj neke civilne družbe. Sam intenzivno odklanjam taka dejanja,“ je zatrdil.
Poslanec Anton Anderlič (LDS) je za 24ur.com povedal, da je "to nekorektno in nedovoljeno". Po njegovem mnenju gre za zlorabo nekega instituta, ki ljudem omogoča javno izraziti njihovo mnenje. "Vemo, da to ni edini primer te stranke, ki je pokazala svoj pravi obraz, priča smo namreč njihovi dvoličnosti. S tem škodijo le sebi, tako kot bi si škodil vsak, ki bi storil kaj takega. V naši stranki tega nikakor ne bi storili,“ je še dodal.
KOMENTARJI (171)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.