
"Roman Jakič si bo za današnji mobing NŠ GŠ in vojaškega duhovnika očitno prislužil prvo interpelacijo v mandatu te vlade," so sinoči zapisali na Twitterju Janševega SDS.
Jakič namreč od načelnika generalštaba Dobrana Božiča danes pričakuje poročilo o udeležbi predstavnika vojaškega vikariata na nedeljski slovesnosti v Rovtah.
Nedeljske slovesnosti ob 20. obletnici postavitve farne plošče, 70. obletnici domobranstva ter Evropskem dnevu spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov v Rovtah se je namreč po navedbah Jakiča v uniformi Slovenske vojske udeležil tudi kaplan vojaškega vikariata Milan Pregelj.
Kot je prek Twitterja in spletne strani ministrstva javnosti sporočil Jakič, ga to preseneča in je od Božiča že zahteval pojasnilo oziroma je z njim že govoril in pričakuje do danes njegovo poročilo. Na ministrstvu pojasnjujejo še, da je Jakič glede udeležbe uniformiranega predstavnika vojaškega vikariata na omenjeni slovesnosti dobil precej javnih vprašanj.
V dneh pred proslavo so se sicer najprej pojavile polemike, ker naj bi na maši pred slovesnostjo somaševal vojaški vikar Jože Plut. Nekateri so se tako spraševali, ali lahko Plut, ki je duhovnik in hkrati tudi javni uslužbenec, to sploh stori, v Zvezi združenj borcev za vrednote NOB pa so v pismu ministru Jakiču zapisali tudi, da bi bilo Plutovo somaševanje popolnoma neprimerno, saj da je plačan od države in zato predstavlja njeno čast in dostojanstvo, s svojo prisotnostjo pa da bi legitimiral proslavljanje slovenskega domobranstva.
Plut je nato polemike pomiril, Jakiča pa očitno razveselil, ko je sporočil, da ga na dogodku zaradi drugih obveznosti sploh ne bo. Je pa o tem, kot so takrat pojasnili na ministrstvu za obrambo, Jakič s Plutom tudi govoril, a vsebine pogovora niso razkrili. Tudi zato, ker je Plut odpovedal udeležbo, je Jakiča, kot je zapisal na Twitterju, presenetila Pregljeva udeležba, in to v uniformi.
Plut je sicer povedal, da z morebitnim somaševanjem v Rovtah ne bi imel težav, prav tako bi maševal na maši na Osankarici, kjer je padel Pohorski bataljon, če bi le imel to možnost. "Čas je namreč, da drugo svetovno vojno končamo," je še dejal.
Na proslavi brez pooblastila vojske
Da se Pregelj dogodka v Rovtah, kjer je kot duhovnik somaševal, ni udeležil na podlagi ukaza ali pooblastila Slovenske vojske, pa so sporočili z obrambnega ministrstva.
"Slovenska vojska se od dogodka v celoti ograjuje. Duhovnika je na dogodek napotil msgr. dr. Jože Plut, ki je bil nanj povabljen izključno kot visoki cerkveni dostojanstvenik in ne kot pripadnik Slovenske vojske," so zapisali in dodali, da je načelnik generalštaba Božič od vodje vojaškega vikariata že zahteval poročilo o udeležbi njegovega podrejenega na dogodku v Rovtah.
V sindikatu vojakov opozarjajo na dvojna merila
Pregljeva prisotnost na včerajšnji proslavi je razburila tudi Sindikat vojakov Slovenije (SVS), kjer se sprašujejo, ali veljajo ena pravila za sindikaliste in druga za predstavnike vojaškega vikariata Slovenke vojske.
"Udeležba vojaškega kaplana Milana Preglja na včerajšnji proslavi po mnenju SVS nedvomno predstavlja kršitev vojaških predpisov, za kar pa verjetno kršitelj disciplinsko ne bo odgovarjal, medtem ko je predsednik SVS Gvido Novak že dvakrat bil spoznan za odgovornega kršitev vojaške discipline zaradi dejanj, ki jih je storil v prostem času kot zastopnik sindikata in mu je zato že dvakrat bil izrečen disciplinski ukrep prekinitev delovnega razmerja, pogojno odločen za eno leto. Zakon o obrambi vojaškim osebam celo prepoveduje udeleževanje na shodih političnih strank v uniformi, kar pa za ene pripadnike očitno ne velja. V SVS menimo, da včerajšnja proslava sodi v kategorijo političnih shodov oziroma je to bila zaradi vabila največje opozicijske stranke njenim članom in slavnostnega govornika Janeza Janše, predsednika te stranke," so zapisali v sindikatu.
KOMENTARJI (1446)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.