Podpredsednik SDS Zvone Černač je po seji izvršilnega odbora SDS dejal, da so izrekli enotno podporo predsedniku stranke Janezu Janši, ki je bil danes pravnomočno obsojen v zadevi Patria. Kot je poudaril Černač, je članstvo zgroženo, a enotno v podpori predsedniku. Dodal je, da odzivi na sodbo kažejo, da se bo stranka okrepila.
"V kratkem času bo sodba izbrisana iz tega sveta," je dodal. Sodbe nista narekovala niti pravo niti pravičnost, zato bo padla, če ne na domačih, pa na tujih sodiščih, meni. "Če bi sodba temeljila na pravu in pravičnosti, potem bi bila oprostilna," še pravi Černač. Obtoženi se ni mogel braniti, saj ni bilo dokazov, scenarij za to odločitev pa je bil po besedah Černača že dolgo časa znan in tudi predvidljiv.
Še pred sejo so se vrstili ogorčeni odzivi. Ljubljanska svetnica Mojca Škrinjar je odločitev višjega sodišča označila za sramoto, poslanec Andrej Čuš pa je povedal, da ljudje že vedo, za kaj gre, in da SDS raste iz dneva v dan. "Janez Janša je heroj," je dodal poslanec Marijan Pojbič. Pojbič je dejal, da je potrditev sodbe "skrajno sprevrženo dejanje", ki je izjemno škodljivo za naše sodstvo. Sodba, ki ne sloni na nikakršnih dokazih, po njegovi oceni ne more biti obsodilna.
Podpredsednik SDS Milan Zver je še pred današnjo odločitvijo višjega sodišča dejal, da "kdor meni, da bo z odločitvijo sodišča uničil Janeza Janšo in Slovensko demokratsko stranko se moti." "Ne bomo se zlomili, ne smemo in ne bomo popustili in odnehali. Prizadevali si bomo za pravično in transparentno delo sodišč, ki mora - tako kot je to v tujini - priti pod nadzor javnosti," je še dejal.
Stranka SDS je sicer na svoji spletni strani zapisala, da je šlo za pristranski sodni postopek, Janšo pa so obsodili brez kakršnega koli dokaza. Od leta 2003 so zoper članov in podpornikov SDS stekli številni politično motivirani procesi. In proces zoper Janšo je bil le "vrh ledene gore" in kaže na "grozljivo stanje" v slovenskem pravosodju, so zapisali. Prepričani so, da tožilstvo v času procesa ni predstavilo nobenih dokazov.
Lukšič meni, da je neodvisno sodstvo pogoj za demokracijo
Predsednik SD Igor Lukšič je zapisal: "V stranki SD smo prepričani, da je neodvisno sodstvo pogoj za zdravo demokracijo. Dobro je, da sodišča delajo na vseh stopnjah, da lahko obtoženi uporabijo vsa pravna sredstva in da sodišča odločajo."
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han pa je o morebitnih političnih posledicah ob omenjeni sodbi dejal le, da se bo s tem morala ukvarjati SDS. "Mi pa samo nemo spremljamo in poslušamo odločitev sodišča," je dejal.
Na vprašanje, ali lahko sodba vendarle vpliva na razmerja v politiki glede na to, da je Janez Janša vodja največje opozicijske stranke SDS, je Han odgovoril: "Na levici so se liderji v 20 letih že velikokrat zamenjali, na desnici pa si bodo morali na to vprašanje sami odgovoriti".
'SDS se svojemu predsedniku ne bo odrekla'
Vodja poslanske skupine DL Rihard Braniselj je prepričan, da odločitev višjega sodišča ne bo imela nobenega vpliva na politično dogajanje v Sloveniji. Želi si, da bo ta odločitev sodišča zaradi kredibilnosti slovenskega pravosodja zdržala tudi presojo izrednih pravnih sredstev.
Na vprašanje, ali bo Janez Janša ostal na čelu SDS, pa Braniselj ocenjuje, da se SDS svojemu predsedniku ne bo odrekla. Ob tem se boji, da lahko SDS vnovič v isti sestavi nastopi na volitvah in dobi podobno podporo, kot jo ima zdaj.
Naknadno so iz DL sporočili, da odločitev višjega sodišča predvsem potrjuje kakovostno delo preiskovalnih organov in tožilstva, pa tudi dejstvo, da slovenska sodišča zmorejo ohraniti objektivnost in popolno neodvisnost tudi v tistih sodnih procesih, ki so predmet izjemnega zanimanja javnosti in imajo občutne politične implikacije.
Prepričani so, da bo ta sodba presekala številne nedovoljene povezave in prakse, ki so se v zadnjih desetletjih udomačile v slovenski politiki ter odvračala potencialne storilce koruptivnih dejanj od kršenja zakonov.
Erjavec meni, da Janša po sodbi ne bo mogel politično delovati
Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša ocenjuje, da bo SDS zdaj morala za vodjo "v naslednjem obdobju" izbrati nekoga drugega. A je hkrati prepričan, da se Janša s sodbo višjega sodišča ne bo zadovoljil in bo pravico iskal še na ostalih pravnih instancah.
Zato je po njegovih besedah izid vsega skupaj zelo težko napovedati, je pa jasno, da je to tako za stranko kot za Janšo "prej minus kot pa plus".
Tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec meni, da Janša po sodbi ne bo mogel politično delovati, zato bo imela ta po njegovem mnenju politične posledice.
Erjavec je sporočil, da bo "sodba gotovo imela vpliv na politična razmerja znotraj slovenske politike in tudi znotraj desnice". Na vprašanje, če bi SDS morala izbrati novega vodjo, pa je odgovoril, da je to stvar SDS.
NSi in SLS brez komentarja
V NSi pravijo, da odločitev sodišča ne bodo komentirali. Sodbe v SLS sicer ne želijo komentirati, je dejal predsednik stranke Franc Bogovič. Izrazil je le željo, da je sodišče delo opravilo resnično odgovorno, nepristransko in profesionalno.
Pahor: Odločitev sodišča je treba sprejeti
Iz urada predsednika republike Boruta Pahorja so sporočili, da je predsednikov komentar, kot vedno v takih primerih: "Naj se z odločitvami sodišča strinjamo ali ne, jih je treba sprejeti in spoštovati."
Preberite še: S kakšnimi argumenti je višje sodišče potrdilo obsodilno sodbo?
KOMENTARJI (445)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.