1. januarja 2008 je v veljavo stopil nov Zakon o tujcih Republike Hrvaške, na podlagi tega zakona pa je bil marca letos sprejet še Pravilnik o potnih listinah za tujce, vizumih in o načinu ravnanja do tujcev.
Ta narekuje, da mora imeti mladoletna oseba, ki potuje na Hrvaško ali samo potuje preko njenega ozemlja (tranzit) brez spremstva zakonitega zastopnika, pri prehodu meje pri sebi tudi soglasje staršev oziroma njegovega zakonitega zastopnika. S soglasjem ji zakoniti zastopnik dovoljuje samostojno potovanje v tujino oziroma ji dovoljuje potovanje v spremstvu polnoletne osebe, ki ni zakoniti zastopnik mladoletnika. To soglasje je potrebno prevesti v hrvaški ali angleški jezik in ga overiti s strani sodnega tolmača. Imenik sodnih tolmačev ...
Sporočilo so objavili tudi na spletni strani ministrstva za zunanje zadeve, kjer je še navedeno, da soglasje ni potrebno v primeru, če mladoletna oseba potuje v organizirani skupini v okviru šolskega izleta (ekskurzije) v spremstvu učitelja, ki ima popis vseh udeležencev izleta s podpisom odgovorne osebe šole in pečatom šole.
Soglasje lahko napišete sami, prevod je nujen!
Na upravni enoti so nam pojasnili, da je v navodilih, ki so jih dobili s strani pristojnega ministrstva, navedeno, da mora vsa soglasja, ki jih lahko napišete sami, sodni tolmač prevesti v hrvaški ali angleški jezik. Informacijo so potrdili tudi na hrvaškem veleposlaništvu.
Kje pridobite potrebno soglasje?
Postopek je več kot zapleten. Na upravni enoti so nam pojasnili, da so 6. aprila dobili nova navodila. Po slovenskih zakonih državljan Slovenije za vstop na Hrvaško potrebuje poleg osebnega dokumenta dovoljenje, ki ga dobi na upravni enoti in stane 0,71 evra. Gre za kartonček, na katerem so osebni podatki o mladoletni osebi, osebni podatki starša oz. zakonitega zastopnika in osebni podatki spremljevalca, s katerim bo mladoletna oseba potovala v tujino. Dovoljenje velja eno leto od dneva izdaje.
Z novim zakonom, ki ga je sprejela naša soseda, pa je temu soglasju potrebno dodati še pisno soglasje staršev oziroma zakonitega zastopnika, da dovoljuje potovanje na Hrvaško. To soglasje je potrebno overiti pri notarju ali kar na upravni enoti, kar je ceneje, saj tam overitev stane 1,06 evra.
Kaj vse mora vsebovati soglasje?
Tako na notranjem kot ministrstvu za javno upravo nam niso znali pojasniti, kakšne so točne zahteve Hrvaške. Obrnili smo se na hrvaško veleposlaništvo, kjer so pojasnili, da mora soglasje vsebovati naslednje podatke: osebne podatke o mladoletni osebi in o zakonitem zastopniku mladoletne osebe, namen in obdobje bivanja, čas bivanja, obdobje veljave soglasja in podpis zakonitega zastopnika. To so potrdili tudi na upravnih enotah.
To pa še ni vse. Ko ste končno pridobili soglasje na upravni enoti in ste napisali ter overili pisno soglasje, ki ga zahteva Hrvaška, je potrebno slednjega še prevesti pri uradnem sodnem tolmaču, kar še dodatno zaplete postopek, da stroškov ne omenjamo. Prevod ene A4 strani namreč stane kar 54 evrov (skupaj z DDV).
Na vprašanje, ali bo potrebno za vsako posamezno potovanje oziroma letovanje na Hrvaškem pridobiti in overiti novo potrdilo, so nam na veleposlaništvu zatrdili, da lahko v potrdilu navedete več terminov letovanj za dlje časa naprej. V tem primeru potrebujete le eno potrdilo. Seveda pa se morate teh terminov tudi držati.
Za primer: če navedete, da boste potovali npr. od 1. do 15. julija in od 1. do 15. avgusta, potem je dovolj eno potrdilo, le ne pozabite navesti obeh terminov. Prav tako se morate teh dveh terminov natančno držati, ker bo soglasje veljalo samo v teh dveh časovnih obdobjih.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.