Igor Šoltes je na ustanovnem kongresu uradno prevzel krmilo svoje stranke. S stranko Verjamem se bo pomeril na predčasnih volitvah v DZ. V nagovoru je Šoltes zagotovil, da stranke ne ustanavljajo kot instant zgodbo, za kratek čas, pač pa za dolgoročno politiko.
"Danes smo tu, da ustanovimo stranko, ki bo pomembno sooblikovala prostor na političnem parketu," je v nagovoru članom kongresa dejal Šoltes. Po njegovih besedah stranko formalno ustanavljajo tudi zato, da lahko začnejo pogovore o možnosti povezovanja in sodelovanja stranke pred predčasnimi volitvami in po njih.
Njihov cilj je, tako Šoltes, da Slovenijo potegnejo iz primeža krize. Kot namreč ocenjuje, se Slovenija sooča s hudo gospodarsko, finančno in moralno krizo. "Verjamemo, da Slovenija ni le država, kjer je lepo živeti, ampak kjer je vredno in dostojno delati," je dejal.
Šoltes verjame v "drugačno, vsem dostopno politiko in boljši način upravljanja z državo". Zavzema se za skupne cilje, jasno opredeljene in predvsem razvojno trajnostno naravnane, verjame tudi v vključenost ljudi v proces oblikovanja države za skupno prihodnost.
"Odločeni smo, da do leta 2025 uveljavimo Slovenijo kot mednarodno priznano znamko kakovosti življenja, zdravega in čistega okolja, sožitja med mlado in starejšo generacijo, kjer so izobrazba, zdravje, osebno dostojanstvo in skrb za sočloveka pravica in ne privilegij. Kjer so pošteno delo, ustvarjalnost, inovativnost in podjetništvo ključni temelji prihodnjega razvoja," je programske smernice povzel Šoltes.
Te cilje želijo doseči med drugim z ustvarjanjem pogojev za konkurenčno gospodarstvo, z bolj odgovornim odnosom do naravnih virov, z odgovornim upravljanjem z državo in z ohranjanjem konkurenčnih prednosti Slovenije. "Slovenijo moramo začeti čutiti, živeti z njo in biti nanjo ponosni," je poudaril Šoltes.
K splošnemu napredku lahko prispeva vsak posameznik, pri oblikovanju politik pa je treba po besedah Šoltesa več narediti na povezovanju s civilno družbo in na sodelovanju države in lokalnih skupnosti. Ob tem se je tudi zavzel, da bi temeljna načela ljudi, ki jim bo zaupano upravljanje države, postala moralnost, usposobljenost in neodvisnost.
Šoltes ostaja evropski poslanec
Šoltes ne bo kandidiral za poslanca v parlamentu, temveč ostaja evropski poslanec. "Danes sem se vrnil iz Bruslja, kjer sem sodeloval v pogovorih o vključevanju v posamezne politične skupine, praktično cel julij bo zasedanje Evropskega parlamenta, na katerem se bo odločalo tudi o prihodnjosti Evrope, kar je pomembno tudi za Slovenijo. Odločalo se bo tudi o smeri, v katero bo šla Evropa. To pa je izjemno pomembno," je svojo odločitev pojasnil za 24UR.
Gneča na levem polu
Nekdanji predsednik računskega sodišča Igor Šoltes je sicer politično udejstvovanje napovedal lansko jesen z ustanovitvijo društva Verjamem. S svojo listo je že na prvem merjenju moči na evropskih volitvah osvojil tretje mesto in si kot nosilec liste zagotovil mandat v Evropskem parlamentu.
Po ustanovitvi Zavezništva Alenke Bratušek in ustanovnem kongresu Stranke Mira Cerarja tako pred parlamentarnimi volitvami, ki so razpisane za 13. julij, na levem polu slovenskega političnega prostora nastaja gneča.
Izkušnja z evropskih volitev, na katerih sta v Sloveniji slavili listi SDS s tremi ter NSi in SLS z dvema mandatoma, medtem ko je več levosredinskih strank ostalo pred vrati Evropskega parlamenta, pa je prvake slednjih spodbudila k medsebojnemu povezovanju.
Sodelovanje na prihajajočih volitvah sta tako na eni strani napovedali uveljavljeni stranki SD in DeSUS, na drugi strani pa željo po povezovanju izražajo tudi nekatere novonastajajoče stranke. Premierka, ki opravlja tekoče posle, Alenka Bratušek je tako na sobotni ustanovni kongres njenega zavezništva ZaAB povabila praktično vse predsednike obstoječih in nastajajočih strank na levici z izjemo prvaka PS Zorana Jankovića.
Zbrane na kongresu ZaAB je nagovoril tudi Šoltes in izrazil upanje, da imajo ne glede na morebitne razlike stranke toliko modrosti in poguma, da bodo znale in zmogle živeti skupaj.
KOMENTARJI (1385)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.