Val protestov je poleg Ljubljane zajel še nekatera večja slovenska mesta. Protesti v Novem mestu, Velenju, Kopru, Trbovljah, Novi Gorici in Ajdovščini so minili brez incidentov. V Novem mestu se je zbralo okoli 300 protestnikov, v Velenju okoli 500, v Kopru okoli 250, v Trbovljah se je okoli 300 Zasavčanov z minuto molka poklonilo "državi, ki je umrla." V Novi Gorici se je zbralo 500 protestnikov, okoli 200 pa se jih zbralo na osrednjem trgu v Ajdovščini.
V Ajdovščini: Gotow je
V Ajdovščini so se protestniki zbrali pod geslom "Gotow je!", zahtevali pa so odstop vseh politikov, ki so bili na politične sceni zadnjih dvajsetih let. Če ne bo šlo drugače, pa z mirno revolucijo, so vpili protestniki med vzkliki "lopovi" in "Wajdušna".
Med protestniki je bilo videti tudi veliko mladih. Povedali so, da so prišli na trg predvsem zato, ker zaman iščejo zaposlitev in da jim je žal, ker bodo morali zaradi preživetja zapustiti državo. Zato protestiramo, čeprav se bojimo, da smo tako daleč od Ljubljane, da se našega glasu ne bo slišalo, so menili mladi protestniki.
Protestniki so pozivali k revoluciji, saj ne more 99 odstotkov ljudi delati za en odstotek ljudi. Vsi tisti, ki imajo tisti en odstotek, si tega niso sami ustvarili ali pa imajo za seboj dolgo zgodovino. Kar so naši milijonarji uspeli narediti v enem ali nekaj letih, so pokradli, so v pozivu k mirni socialni revoluciji poudarjali protestniki.
Kljub kričanju je protest potekal mirno, policija ga je opazovala od daleč. Na trgu pa ni bilo videti niti ajdovskega župana Marjana Poljšaka, ki je večkrat pozival k revoluciji v Sloveniji, saj je popoldan dejal, da ga na protest ni nihče povabil.
V Novi Gorici: Dol z mafijo
Na Bevkovem trgu v Novi Gorici se je okoli 500 protestnikov zbralo na mirnem protestu. Dejali so, da protest ni uperjen proti županu Mateju Arčonu ali občinski politiki, pač pa proti državi. Protestniki so se zbrali pod geslom Gorica, stopimo skupaj – Gorica, protestira. Protest je potekal mirno, slišati pa je bilo žvižge, počilo je tudi nekaj petard. Protestniki so nosili transparente z napisi "Dol z mafijo", "Nočemo biti sužnji v lastni državi" in "Dovolj korupcije, hočemo pravno državo".
Kot je povedal novogoriški župan Matej Arčon, protesta ne razume kot kritike občinski politiki, pač pa kot podporo pravni državi. "Nobene navedbe ob napovedi protesta ni, ki bi bila uperjena proti meni ali proti občinski upravi in tudi ne vidim razloga, zakaj naj bi bila," je povedal Arčon, ki poudarja, da so protesti legitimni in da upa, da bodo minili mirno.
V Kopru je odmevalo: Gotovo je, gotovo
Na protestnem shodu v Kopru se je zbralo okoli 250 protestnikov, protest pa je minil mirno. Po dobro uro in pol trajajočem protestnem shodu, na katerem so udeleženci mirno izrazili podporo protestom drugod po Sloveniji in nezadovoljstvo s stanjem v državi in občini, se je Titov trg spraznil.
Protestniki vseh generacij so opozorili na več problematik tako na lokalni kot državni ravni, od rezov v javni sektor in šolstvo do zadolženosti občine in odnosa župana Borisa Popoviča do Ankarančanov ter dejstva, da je župan v več sodnih postopkih.
Protestniki so se iz Taverne sprva napotili na Titov trg, kjer so skandirali gesla "Gotovo je, gotovo" in "Gotov si, Janša". Na osrednjem koprskem trgu je bilo slišati žvižge piščalk in vuvuzel. Udeleženci so zapeli delavski himni Internacionalo in Bandiero rosso.
Nad potekom demonstracij je z razdalje dokaj neopazno bdela peščica policistov. Shoda se je udeležil tudi podžupan Danijel Cep. "Normalno je, da prideš pogledat, kaj se v tvojem mestu dogaja. Ne bi si dovolil, da ne bi prišel," je povedal. Kot je še dejal, je razumljivo, da se v desetih letih županovanja nakopičijo nekatere nerešene stvari.
V Novem mestu in Velenju mirno
Protest v Novem mestu, kjer se je zbralo okoli 300 protestnikov, je potekal mirno in brez izgredov. Na Titovem trgu v Velenju pa se je zbralo okrog 350 protestnikov, ki so na božično smreko obesili sliki Janeza Janše in Zorana Jankovića. Občasno so tudi žvižgali s piščalkami. Protestniki so izpostavili, da protestirajo proti Janševi vladi, pozivali so tudi, da Šaleška dolina danes dvigne svoj glas proti aroganci države, ker še ni začela graditi trase tretje razvojne osi skozi Šaleško dolino ter da je bilo Velenje pri zadnjih poplavah znova odrezano od cestnih povezav.
Protestni shod v Novem mestu je po podatkih policije ob pokih le nekaj petard potekal mirno, na trg pa je prišla tudi skupina novomeških pobudnikov peticije za ljudsko nezaupnico in jo prebrala.
Kot so poudarili pobudniki omenjene peticije, zahtevajo vpeljavo instrumenta ljudske nezaupnice, s katerim bi omogočili odpoklic poslanca državnega zbora oziroma župana. V kolikor bi bila ljudska nezaupnica uspešna, pa bi bil politični funkcionar, proti kateremu je bila sprožena, nemudoma odpoklican s svojega položaja.
Sklicatelj shoda za Novo mesto oz. protesta proti domačemu županu Alojziju Muhiču, političnem trgovanju, nepotizmu in klientelizmu je bila Facebook skupina Za Novo mesto brez župana Muhiča. Zbrani na protestu v Novem mestu pa so svoje nezadovoljstvo izkazali tudi z več transparenti in vzklikanjem: "lopovi, lopovi" ter "gotou je". Protestniki so bili opremljeni s transparenti: "Janša go home v Avstralijo," "Janša denar od orožja daj v NLB" in "Neoliberalni ekonomisti nam rušijo prihodnost".
Po skandiranju je nekaj protestnikov zapelo več partizanskih in odporniških pesmi, novomeškega župana Muhiča pa na Glavni trg ni bilo. Kot so pojasnili nekateri protestniki, so se današnjega shoda udeležili zato, da bi protestirali tako proti novomeškemu županu kot tudi vladi Janeza Janše in njenim ukrepom ter tudi da bi svojim otrokom omogočili prihodnost. S protesti bi radi dosegli spremembe, so dodali nekateri.
Z minuto molka so se poklonili "državi, ki umira"
Okrog 300 Zasavčanov pa se je v mestnem parku v Trbovljah z minuto molka poklonilo "državi, ki je umrla." Protestniki so dejali, da so na prostoru, kjer je nekoč bilo pokopališče, pokopali slovensko državo in ji v tišini prižgali svečo.
KOMENTARJI (232)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.