V zvezi z umikom Alojza Urana iz Slovenije so se v medijih v zadnjem tednu pojavila številna ugibanja in namigovanja, kaj naj bi se skrivalo v ozadju. Pojavljajo se je tudi ime kardinala Franca Rodeta, ki naj bi po poročanju nekaterih medijev vplival na disciplinske ukrepe glede Urana.
Po poročanju Sobotne priloge naj bi Rode celo izjavil, da je bilo imenovanje nadškofa Urana "kadrovski kiks". "Rode naj bi po Vatikanu svojega škofovskega naslednika postavljal v slabo luč prav v časih, ko se je Uran odločil, da finančno že precej razmajani mariborski nadškofiji ne bo pomagal z denarjem Gozdnega gospodarstva Bled, ki je prek Metropolitane v lasti ljubljanske nadškofije," so zapisali v Sobotni prilogi. Tudi Predstavnik iniciativnega odbora Za ohranitev dobrega imena Valentin Zibelnik je v preteklih dneh na spletnih straneh med drugim zapisal, da naj bi Rode imenovanje Urana označil za "kadrovsko napako".
Rode: O kadrovski napaki nisem govoril
Na dogajanje se je danes odzval tudi kardinal Franc Rode, ki pravi, da so vse "navedene trditve laž, vsa namigovanja so izmišljena, so daleč od resnice in zavajajo javnost". Kot pojasnjuje, je ob imenovanju Urana leta 2004 res dejal, da to ni bila njegova izbira, a da spoštuje odločitev svetega očeta. "O kadrovski napaki ali kiksu nisem govoril," je jasen Rode. Poleg tega še pravi, da je "lažna, krivična in izmišljena trditev", da je nadškofa Urana v Vatikanu postavljal v slabo luč ravno v času, ko se je odločil, da mariborski nadškofiji ne bo pomagal z denarjem Gozdnega gospodarstva Bled.
Kot pojasnjuje Rode, so leta 1997 ljubljansko nadškofijo vabili, naj pristopi k sodelovanju pri projektih mariborske škofije. A tedaj je jasno povedal, da Ljubljana pri teh projektih ne bo sodelovala. Če se je nadškof Uran pozneje odločil za isto linijo, ga nikakor ni zaradi tega postavljal v slabo luč, pravi Rode.
"Na navedena podtikanja in namigovanja odgovarjam z besedami francoskega diplomata Talleyranda: Tout ce qui est excessif est insignifiant. Vse, kar je pretirano, je brez pomena," je zapisal Rode.
Uran v pokorščini sprejel navodilo
Prejšnji teden sta se na dogajanje odzvala tudi Uran in ljubljanski nadškof Stres. Izrazila sta obžalovanje, da se je v javnosti pojavilo toliko različnih domnev, "ki so med katoliškimi verniki in v celotni javnosti sprožile nemir in nezaupanje". Nadškof Uran je v pokorščini sprejel navodilo, da se v bližnji prihodnosti začasno umakne iz Slovenije. "V tem ne vidiva kršitve človekove pravice do bivanja v domovini, ampak spoštovanje pravice Cerkve, da klerikom zapove kraj bivanja," pravita Stres in Uran.
Stres je danes v pogovoru za Radio Ognjišče priznal, da je dogajanje v zvezi z Uranom zaskrbljujoče. Slovenski verniki verjetno še nikoli niso bili tako razcepljeni, pravi, toda zagotavlja, da si bo v prihodnosti prizadeval za pojasnitev dogodka, saj v dosedanjem poročanju medijev o tem ni bilo vse povedano "resnicoljubno, tudi ne točno".
Teolog Ivan Štuhec je ob številnih špekulacijah izpostavil, da lahko o nekaterih osebnih zadevah govori le tisti, ki je prizadet in v tem primeru Uran odloča, kje se bo molk končal. Cerkveni pravnik Karel Bolčina pa je ponovil, da je molk v takih zadevah, kot je v zvezi z Uranom, potreben, dokler ni razčiščena resnica.
Tiskovni predstavnik Slovenske škofovske konference Andrej Saje je dejal, da je vzrok za umik upokojenega nadškofa v Trst domnevno očetovstvo.
Uranovi podporniki pa svarijo, da je nekdanji nadškof žrtveno jagnje in da gre za konstrukt nekaterih v vrhu Cerkve, ki jih moti Uranova priljubljenost. Zibelnik je prepričan, da so Uranu kršene človekove pravice. Ob tem je povzel po njegovih besedah uradno razlago profesorja kazenskega kanonskega prava Davida Cita, ki meni, "da nihče v cerkvi ne more izgnati nikogar iz njegove domovine, saj to lahko stori le njegova država".
KOMENTARJI (541)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.